Integracja bez granic. Terapia przez anegdoty

/ 1966666

  

Anegdoty przez groteskę i humor ukazują konsekwencje pewnych haseł i dążeń.

Słowo, które ostatnio zrobiło dużą karierę to „integracja”. Jeśli proces integracji odniesiemy do człowieka a szczególnie do jego wnętrza, zawsze możemy być jeszcze bardziej zintegrowani wewnętrznie, bardziej dojrzali. 

Sytuacja jednak wygląda inaczej, gdy pojęcie to odniesiemy do relacji międzyludzkich lub międzynarodowych. Zbytnia integracja z drugą osobą może prowadzić do relacji opartej na jakiejś formie uzależnienia. Jest to tzw. związek symbiotyczny, ma on cechy patologiczne i uderza w  potrzebę autonomii,  przeszkadza w ważnym procesie  budowania poczucia własnej odrębności i tożsamości.

Zbyt daleko posunięta integracja międzynarodowa, choćby integracja europejska może prowadzić do podobnych efektów.

Integracja bez granic
Pewien mężczyzna, ku własnemu zdziwieniu, po śmierci dostaje się do nieba. Jednak na drugi dzień zauważa diabła, który podchodzi do niego i chłoszcze go biczem. Mężczyzna krzyczy „nie możesz tego robić, w końcu jestem w niebie” Diabeł mu na to: „Ha, ha! To ty tak myślisz? Teraz piekło i niebo są zintegrowane”

„Księga chrześcijańskiego humoru”, wybór i opracowanie Monika Rodkiewcz, Kraków 2007 s. 226. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Referendum strajkowe: protest nie tylko przeciwko niskim płacom

/ Janusz Wolniak/Gazeta Polska

  

Związki zawodowe działające w firmie Amazon – NSZZ „Solidarność” i Inicjatywa Pracownicza – w trakcie przerw obiadowych przeprowadziły wśród pracowników referendum strajkowe pod magazynem zakładowym na Bielanach Wrocławskich.

Amazon to największy w Polsce amerykański pracodawca. W tym roku w firmie ma być zatrudnionych 16 tys. pracowników. Na Dolnym Śląsku pracuje 4 tys. osób, a na koniec roku, kiedy spółka otworzy kolejny zakład w Bolesławcu, dojdzie jeszcze tysiąc.

– W naszym zakładzie pensje stale rosną, teraz płacimy już minimalnie 20 zł brutto za godzinę. Po roku pracy pracownik może dostać podwyżkę do 15 proc. (8 proc. za frekwencję i 7 proc. za produktywność w pracy zespołowej)

– mówi menedżer Amazona Magdalena Węglewska.

Jednak związkowcy uważają, że zarobki są za niskie, i żądają podwyższenia podstawowej stawki godzinowej do co najmniej 25 zł netto dla pracowników poziomu pierwszego (T1) przy zachowaniu równego poziomu wynagrodzeń we wszystkich magazynach wchodzących w skład zakładu, a także zbiorowego regulowania wynagrodzeń w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi.

Tymczasem Marta Rzetelska, rzecznik Amazona, mówi, że pracownicy mogą liczyć na wiele profitów. Należą do nich: np. pełna opieka zdrowotna, bezpłatny dojazd do pracy, posiłki za złotówkę czy program „Postaw na swój rozwój” (firma w ciągu czterech lat oferuje dofinansowanie szkoleń do 26 tys. zł bez umowy lojalnościowej).

Protestujący oprócz żądań płacowych wysuwają także postulat stabilności pracy, domagając się zatrudniania bezpośrednio przez pracodawcę, bez pośrednictwa agencji pracy tymczasowej i bez rocznych umów na czas określony.

Więcej w dzisiejszym Dodatku Dolnośląskim "Gazety Polskiej Codziennie"
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl