Ekshumacja ofiar obozu w Treblince

Tor kolejowy prowadzący do żwirowni, przy której znajdował się obóz pracy Treblinka I. Od tego toru w czerwcu 1942 dobudowano odgałęzienie prowadzące do obozu zagłady Treblinka II

  

W poniedziałek w Treblince prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie rozpocznie ekshumacje polskich ofiar niemieckiego Obozu Pracy, które zostały zamordowane, a następnie skrycie pochowane w masowych mogiłach położonych w kompleksie leśnym sąsiadującym z terenem obozu – poinformowała Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Jak podkreślił zastępca Prokuratora Generalnego, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Andrzej Pozorski

IPN stoi w tej sprawie przed olbrzymim i poważnym wyzwaniem. Ustalenia poczynione w toku śledztwa dają bowiem wstrząsający obraz masowych zbrodni popełnionych przez okupanta niemieckiego na polskich więźniach Obozu Pracy w Treblince I. Ofiary tych zbrodni zostały pozbawione życia w imię wrogiej ideologii tylko dlatego, że były Polakami, a następnie pochowano je w skrytych mogiłach, które dodatkowo zamaskowano, by losy tych ludzi nigdy nie zostały poznane. Kiedy mówimy o ofiarach w Treblince należy podkreślić, że w pobliżu tej miejscowości były usytuowane dwa obozy, jeden powszechnie znany jako Obóz Zagłady w Treblince, który szczegółowo należy określić jako Obóz Treblinka II i drugi obóz, powstały wcześniej, który w tej chwili pozostaje w naszym zainteresowaniu i jest określany jako obóz Pracy Treblinka I.

– powiedział.

Wytyczono teren, na którym najprawdopodobniej znajdują się masowe groby Polaków – więźniów Obozu Pracy w Treblince I oraz groby Polaków, którzy byli przywożeni na egzekucje. Na tym terenie nie prowadzono dotąd prac ekshumacyjnych. Ekshumacje mają objąć obszar 5 tys. m kw. i zostaną wykonane z udziałem biegłych z zakresu genetyki sądowej, antropologii sądowej, kryminalistyki, medycyny sądowej, archeologii oraz fotogrametrii i systemów informacji przestrzennej. W skład zespołu naukowego, który wraz z prokuratorem przystąpi do przeprowadzenia ekshumacji, wejdą specjaliści z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Prof. Jana Sehna w Krakowie, Politechniki Warszawskiej i Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji oraz z naukowych placówek zagranicznych, a mianowicie Texas State University i Norwegian University of Science and Technology in Trondheim.

Las przylegający do Obozu Pracy w Treblince I był miejscem straceń nie tylko więźniów obozu. W miejscu tym, na zarządzenie gubernatora dystryktu warszawskiego Ludwiga Fischera, dokonywano także egzekucji Polaków przywożonych z Warszawy i z Sokołowa Podlaskiego, w tym więźniów Pawiaka. Wśród zamordowanych w ten sposób osób było kilkunastu aresztowanych działaczy Stronnictwa Pracy, ludzi kultury, członków palestry, polskich działaczy oświatowych, nauczycieli, oficerów Wojska Polskiego m.in. poseł Stanisław Ratajczyk, krytyk literacki Stefan Essmanowski, redaktor miesięcznika "Teatr Ludowy" Jędrzej Cierniak, gen. Edward Szpakowski. Egzekucje wykonywano do ostatniej chwili funkcjonowania Obozu Pracy, tj. do końca lipca, a nawet pierwszych dniach sierpnia 1944 roku. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl, ipn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

DudaBus przemierza kraj. Z Łowicza do Turku! A tam... "ziemia, która jest dzisiaj w sercu Polski"

Zdjęcie ilustracyjne / Lidia Lemaniak/Niezalezna.pl

  

DudaBus prosto z Łowicza pojechał do województwa wielkopolskiego. Tam kolejny przystanek miał miejsce w Turku. Na prezydenta RP czekały tłumy mieszkańców. - Dziękuję za ten patriotyzm, który tutaj jest w państwa rodzinach - mówił Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął dziś objazd po kraju na pokładzie DudaBusa. Po wizycie w Łowiczu przyszedł czas na Turek, w województwie wielkopolskim. Po drodze miało miejsce miłe spotkanie - jedna z pań, widząc prezydenta Andrzeja Dudę, podziękowała mu za dotychczasową pracę dla Polski. "Mam nadzieję, że będzie jeszcze lepiej. O to się staramy" - odpowiedział prezydent. 

Witając się z mieszkańcami Turku prezydent zaprosił do siebie grupę dzieci i podkreślił, że cała praca i służba, którą wykonuje jest także dla nich.

- To właśnie kolejne pokolenie, które urodziło się w wolnej, suwerennej i już niepodległej całkowicie Polsce, które tutaj rośnie, i wobec którego mamy ogromne obowiązki, i przed którym my także ponosimy odpowiedzialność, za to, jaka ta Polska dla nich będzie

 - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent podziękował za spotkanie w mieście, które - jak mówił - ma swoją długą historię. Przypomniał, że po raz pierwszy wspomniano o Turku w bulli Innocentego II z 7 lipca 1136 roku.  Andrzej Duda przypomniał także o walkach podczas II wojny światowej.

- Tu byli partyzanci, na tej ziemi, w tym rejonie, Armia Krajowa miała ponad 1600 żołnierzy. I wreszcie po II wojnie światowej, kiedy tutaj byli żołnierze, którzy nie pogodzili się z tym, że Polska nie jest w pełni wolna, nie jest w pełni niepodległa, nie jest w pełni suwerenna, bo są tutaj żołnierze obcego mocarstwa, że Polska jest zniewolona, ma władze narzucone ze Wschodu, walczyli do samego końca. Tu ginęli Żołnierze Niezłomni

 - przypomniał.

Prezydent podziękował za pamięć o ich bohaterstwie.

- Dziękuję za ten patriotyzm, który tutaj jest w państwa rodzinach, żyjących na tej ziemi od pokoleń, bo państwo zawsze tu byliście, nawet wtedy, kiedy Niemcy w czasie II wojny światowej wywieźli część mieszkańców Turka, to po II wojnie światowej rodziny wróciły

- mówił. Jak dodał, "to jest właśnie to, dlaczego to miasto ma swoją siłę, to jest właśnie to, dlaczego to miasto ma także swoją moc".

- To jest rzeczywiście ziemia, która jest dzisiaj w sercu Polski. To jest także ziemia, wobec której Rzeczpospolita, i my którzy sprawujemy w Rzeczpospolitej władzę mamy ogromne obowiązki

 - podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent mówił też o ostatnich działaniach - podkreślił, że wspólnie z rządem podjął "inicjatywę w celu zwiększania wydatków na służbę zdrowia", jak również zwrócił się do MSWiA o to, żeby kwoty za przegląd i uzyskanie certyfikatów dla wozów strażackich zostały "drastycznie obniżone". 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts