Celem przeglądu jest upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej. Jak podkreślają organizatorzy z Instytutu Pamięci Narodowej, w repertuarze znajdują się dzieła reżyserów polskich i zagranicznych, będące refleksją zarówno nad zbrodnią katyńską, jak i innymi zbrodniami systemów totalitarnych.

Przegląd rozpocznie się dziś (czwartek, 11.04) o godz. 11 w stołecznym kinie Luna pokazem edukacyjnym filmu „Katyń – ostatni świadek” w   reżyserii Piotra Szkopiaka. Dziennikarz Stephen Underwood (Alex Pettyfer) poznaje biografię Iwana Kriwoziercewa alias Michała Łobody (Robert Więckiewicz). Zaintrygowany historią dociera do informacji o tym, co naprawdę wydarzyło się w Katyniu. Ich ujawnienie wpłynie na losy całej powojennej Europy.

Kolejnym filmem, który będzie można zobaczyć podczas przeglądu, jest „Ofiara pionków” (reż. Asen Władimirow, 2018). Film przedstawia burzliwą historię Bułgara dr. Marko Markowa, członka Międzynarodowej Komisji Lekarskiej, powołanej przez Niemców po odkryciu zwłok tysięcy polskich oficerów zamordowanych przez NKWD pod Katyniem. Z kolei „Czaszka z Katynia” (reż. Anna Elisabeth Jessen, 2006) opowiada o czaszce jednego z polskich oficerów zamordowanych w Katyniu. Czaszka zostaje odnaleziona w 2005 r. w jednej z szaf Instytutu Medycyny Sądowej w Kopenhadze. Film przedstawia także losy lekarzy pracujących na miejscu ekshumacji grobów w 1943 r., ich potworne przeżycia związane z odkryciem prawdy o Katyniu. Z reżyserką filmu będzie się można spotkać 13 kwietnia o godz. 17 i 14 kwietnia o godz. 17.30 (jęz. ang.) w kinie Muranów oraz 15 kwietnia o godz. 11 w kinie Luna.

W programie 10. Przeglądu Filmowego „Echa Katynia” znalazły się również produkcje: „Niegdyś moja matka” (reż. Sophia Turkiewicz, 2013), „Dzieci kwatery Ł” (reż. Arkadiusz Gołębiewski, 2014) oraz kilka krótszych form filmowych. Oprócz projekcji odbędą się ciekawe spotkania, dyskusje i koncert.

11 kwietnia o godz. 19 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. A. Osieckiej (ul. Myśliwiecka 3/5/7) wystąpi Grażyna Auguścik oraz Bester Quartet. „Miłość do końca świata…” to muzyczna opowieść, która w swoim założeniu jest swoistą klamrą splatającą historię ludzi żyjących w okresie okupacji 1939–1945 z czasami współczesnymi – zapowiadają organizatorzy.

Pełny program Przeglądu dostępny jest na stronie internetowej Biura Edukacji Narodowej IPN: ipn.gov.pl/echakatynia.