"Polska chce, by Wielka Brytania pozostała w UE". W Brukseli rozpoczyna się szczyt ws. brexitu

Mateusz Morawiecki i Theresa May / By Fot. P. Tracz Kancelaria Premiera - Rada Europejska, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=65071010

  

Premier Mateusz Morawiecki powiedział dzisiaj dziennikarzom w Brukseli, że opcja przedłużenia brexitu o kolejnych kilka miesięcy jest cały czas możliwa. Ma to pozwolić na rozwiązanie "kryzysu ratyfikacyjnego w Wielkiej Brytanii". Premier podkreślił, że "Polska chce, by Wielka Brytania pozostała w Unii"

- Dziś ta opcja cały czas jest możliwa, opcja przedłużenia brexitu o kolejnych kilka miesięcy, o kolejny okres możliwie wystarczająco długi, który pozwoli na rozwiązanie kryzysu ratyfikacyjnego w Wielkiej Brytanii

- powiedział dziennikarzom Morawiecki, wchodząc do budynku, w którym odbędzie się unijny szczyt.

Jak dodał, umowa o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE jest bardzo dobrą umową, która jest gwarancją dla polskich obywateli, którzy mieszkają na Wyspach Brytyjskich.

- Także nasze relacje handlowe z Wielką Brytanią są w odpowiedni sposób ujęte w tej umowie wyjścia

 - wskazał. 

- Polska chce, żeby Wielka Brytania pozostała w Unii Europejskiej, aczkolwiek respektujemy prawo obywateli brytyjskich do decydowania o swoim losie

- mówił Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu porównał także proces wyjścia Wielkiej Brytanii z UE do rozwodu, który - jak mówił - można przeprowadzić "w sposób cywilizowany".

Pytany o ostateczną datę wyjścia Wielkiej Brytanii z UE odpowiedział, że powinien to być termin na tyle długi, żeby doszło do kompromisu w Wielkiej Brytanii i do ratyfikowania umowy.

- Jednocześnie uważam, że jeśli ten termin będzie dłuższy i będzie wykraczał poza 30 czerwca, to oczywiście Wielka Brytania będzie zobowiązana traktatowo i politycznie do przeprowadzenia wyborów do PE

 - dodał Morawiecki. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koronawirus dotarł do Islandii

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Władze Islandii poinformowały dziś o pierwszym przypadku zarażenia koronawirusem, wykrytym w tym kraju. Zachorował mężczyzna, który właśnie powrócił z Włoch, gdzie przebywał "w strefie ryzyka".

Władze Islandii poinformowały dziś o pierwszym przypadku zarażenia koronawirusem, wykrytym w tym kraju. Zachorował mężczyzna, który właśnie powrócił z Włoch, gdzie przebywał "w strefie ryzyka". 

Przebieg choroby u "40-letniego mieszkańca Islandii nie jest ciężki, ale jej symptomy są typowe dla Covid-19 - poinformował Departament Obrony Cywilnej w Reykjaviku.

Chory przebywa na wydzielonym oddziale szpitala uniwersyteckiego w stolicy kraju.

Islandzki Departament Obrony Cywilnej - stwierdza jego komunikat - "podejmuje wszelkie wysiłki, aby ustalić jaką drogą doszło do zakażenia i znaleźć osoby, które miały jakiś kontakt z chorym i mogły zakazić się wirusem".

Wobec szybkiego wzrostu zachorowań z powodu zakażenia koronawirusem we Włoszech - europejskim kraju najbardziej dotkniętym epidemią - wiele europejskich państw intensyfikuje stosowanie środków, które mają zapobiegać epidemii.

Islandia ogłosiła dziś alarm drugiego stopnia w trzystopniowej skali.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts