Kraków: msza za duszę śp. Janusza Kurtyki

zdjęcie ilustracyjne / ipn.gov.pl

  

Niech ta dzisiejsza rocznica tragicznego 10 kwietnia 2010 r., kiedy Polacy będą wspominać swoich wielkich rodaków, którzy zginęli pod Smoleńskiem, wzbudzi w nas na nowo zapał służby pamięci narodowej – apelował dziś w Krakowie franciszkanin o. Alojzy Warot.

W kościele św. Kazimierza w rocznicę katastrofy smoleńskiej, gdzie w dzisiejsze popołudnie odprawiono mszę świętą w intencji b. prezesa IPN Janusza Kurtyki, zgromadzili się m.in. członkowie jego rodziny i pracownicy krakowskiego oddziału Instytutu.

Jak przypomniał w homilii franciszkanin o. Alojzy Warot, w tym dniu warto uświadomić sobie, że wspomnienie Kurtyki „jest dla nas także potwierdzeniem tego wielkiego dzieła, które służy prawdzie, a którym jest Instytut Pamięci Narodowej”. Podkreślał również, że historia, której „z pasji i zawodowego wyboru” poświęcił się Kurtyka, jest „jedną z tych – chciałoby się powiedzieć – uprzywilejowanych przestrzeni służby w narodzie”.

- Przez taką służbę człowiek w pełni realizuje swoje człowieczeństwo, a chrześcijanin dodatkowo staje wobec tajemnicy Tego, który sam siebie nazywa Prawdą, i który mówi, że „tylko prawda nas wyzwoli”

– podkreślił o. Warot.

- Jakże wymowne jest, iż próby zatarcia pamięci o takich Polakach jak pan prezes wiążą się nieustannie z zastraszaniem i groźbą likwidacji dzieła, któremu przewodniczył, najpierw tutaj, w Krakowie, a potem w wymiarze ogólnopolskim w Warszawie – podkreślał kapłan. - Czy w jakimś sensie nie jest to próba pozbawienia nas pamięci? Bez pamięci narodowej nie ma narodu – wskazywał.

Jak ocenił, IPN – „służąc pamięci – służy narodowi, jego tożsamości, a przez to jego bytowi”. - Niech więc ta dzisiejsza rocznica tragicznego 10 kwietnia 2010 roku – kiedy w tylu miejscach w naszej ojczyźnie, w tylu kościołach, na tylu placach Polacy będą wspominać swoich wielkich rodaków, którzy zginęli pod Smoleńskiem – wzbudzi w nas na nowo zapał służby pamięci narodowej – apelował. - Nie dla zamykania się w tym, co było, ale dla kształtowania świetlanej przyszłości obywateli i ojczyzny, która przynależy do wielkiej rodziny ludzkiej – wskazywał.

Janusz Kurtyka był historykiem, specjalizował się w historii Polski późnego średniowiecza, był miłośnikiem historii powojennej naszego kraju. Urodził się 13 sierpnia 1960 r. Był absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1979 r. działał w opozycji demokratycznej w Krakowie, był m.in. członkiem Komitetu Założycielskiego NZS UJ. W latach 2000-2005 był dyrektorem i organizatorem oddziału IPN w Krakowie, w grudniu 2005 r. został zaprzysiężony na prezesa IPN. Za kadencji Kurtyki IPN koncentrował się na śledztwach ws. zbrodni aparatu władzy z lat 70. i 80. oraz na projektach badawczych dotyczących opozycji z tych lat. 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej. Miał 49 lat.

Dziś w kraju trwają obchody dziewiątej rocznicy katastrofy smoleńskiej, w której 10 kwietnia 2010 r. zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja udawała się na uroczystości do Katynia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koncern odcina się od chrześcijaństwa na rzecz... „dostosowania oferty do klienta muzułmańskiego”

/ RUSTA, IKEA

  

Niedawno na portalu Niezalezna.pl informowaliśmy o inicjatywie szwedzkiego giganta IKEA. Sklep zaproponował, by święto Bożego Narodzenia zastąpić zwrotem… „Zimowego Festiwalu”. Dziś kolejny szwedzki koncern przypuszcza atak na chrześcijaństwo. Świąteczną ozdobę w postaci kościoła zaoferował bez krzyża.

Szwedzka sieć sklepów Rusta zaoferowała przed świętami Bożego Narodzenia ozdobę świąteczną w postaci podświetlanego kościoła bez krzyża. Powodem ma być dostosowanie oferty do klienta muzułmańskiego.

W mediach społecznościowych krąży odpowiedź wysłana przez przedstawicielkę Rusty do jednego z zaniepokojonych klientów. W e-mailu kobieta podpisana jako Sarah tłumaczy, że "zdecydowaliśmy się usunąć krzyż, aby spełnić oczekiwania większej liczby klientów".

"Chcielibyśmy, ab wszyscy mogli się cieszyć naszymi ozdobami podczas ponurych miesięcy bez względu na wyznawaną religię"

- napisała pracownica Rusty.

Odpowiedź Rusty spowodowała protest klientów w internecie, którzy zapowiedzieli na profilu Rusta Sverige na Facebooku bojkot jej produktów.

Rzeczniczka Rusty Cecilia Gaerdestad potwierdziła dziś, że e-mail z budzącą kontrowersje odpowiedzią jest autentyczny.

"Nigdy aktywnie nie usuwaliśmy krzyża. To był błąd w sformułowaniu i bierzemy za niego odpowiedzialność"

- oświadczyła Gaerdestad, podkreślając, że to "po prostu produkt bez symbolu religijnego". "Zaoferowaliśmy kościół bez krzyża. W taki sam sposób to mógłby być kościół z kogutem na wieży" - stwierdziła.

Sieć sklepów Rusta z wyposażeniem wnętrz liczy ponad 150 obiektów w Szwecji, Norwegii oraz Niemczech.

[polecam:http://niezalezna.pl/296333-zimowa-impreza-zamiast-bozego-narodzenia-czy-ikea-walczy-z-chrzescijanska-tradycja]

Przypomnijmy, że to nie pierwsza tego typu inicjatywa ze strony szwedzkiego koncernu. Jak informowaliśmy blisko tydzień temu, „w sklepach IKEI w Skandynawii, ale także w Polsce, pojawiły się już produkty związane z nadchodzącymi świętami. Niestety szwedzki koncern unika nazywania ich "bożonarodzeniowymi", używając zamiast tego określenia "Vinterfest" - "Zimowej Imprezy"”.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl