Kraków: msza za duszę śp. Janusza Kurtyki

zdjęcie ilustracyjne / ipn.gov.pl

  

Niech ta dzisiejsza rocznica tragicznego 10 kwietnia 2010 r., kiedy Polacy będą wspominać swoich wielkich rodaków, którzy zginęli pod Smoleńskiem, wzbudzi w nas na nowo zapał służby pamięci narodowej – apelował dziś w Krakowie franciszkanin o. Alojzy Warot.

W kościele św. Kazimierza w rocznicę katastrofy smoleńskiej, gdzie w dzisiejsze popołudnie odprawiono mszę świętą w intencji b. prezesa IPN Janusza Kurtyki, zgromadzili się m.in. członkowie jego rodziny i pracownicy krakowskiego oddziału Instytutu.

Jak przypomniał w homilii franciszkanin o. Alojzy Warot, w tym dniu warto uświadomić sobie, że wspomnienie Kurtyki „jest dla nas także potwierdzeniem tego wielkiego dzieła, które służy prawdzie, a którym jest Instytut Pamięci Narodowej”. Podkreślał również, że historia, której „z pasji i zawodowego wyboru” poświęcił się Kurtyka, jest „jedną z tych – chciałoby się powiedzieć – uprzywilejowanych przestrzeni służby w narodzie”.

- Przez taką służbę człowiek w pełni realizuje swoje człowieczeństwo, a chrześcijanin dodatkowo staje wobec tajemnicy Tego, który sam siebie nazywa Prawdą, i który mówi, że „tylko prawda nas wyzwoli”

– podkreślił o. Warot.

- Jakże wymowne jest, iż próby zatarcia pamięci o takich Polakach jak pan prezes wiążą się nieustannie z zastraszaniem i groźbą likwidacji dzieła, któremu przewodniczył, najpierw tutaj, w Krakowie, a potem w wymiarze ogólnopolskim w Warszawie – podkreślał kapłan. - Czy w jakimś sensie nie jest to próba pozbawienia nas pamięci? Bez pamięci narodowej nie ma narodu – wskazywał.

Jak ocenił, IPN – „służąc pamięci – służy narodowi, jego tożsamości, a przez to jego bytowi”. - Niech więc ta dzisiejsza rocznica tragicznego 10 kwietnia 2010 roku – kiedy w tylu miejscach w naszej ojczyźnie, w tylu kościołach, na tylu placach Polacy będą wspominać swoich wielkich rodaków, którzy zginęli pod Smoleńskiem – wzbudzi w nas na nowo zapał służby pamięci narodowej – apelował. - Nie dla zamykania się w tym, co było, ale dla kształtowania świetlanej przyszłości obywateli i ojczyzny, która przynależy do wielkiej rodziny ludzkiej – wskazywał.

Janusz Kurtyka był historykiem, specjalizował się w historii Polski późnego średniowiecza, był miłośnikiem historii powojennej naszego kraju. Urodził się 13 sierpnia 1960 r. Był absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1979 r. działał w opozycji demokratycznej w Krakowie, był m.in. członkiem Komitetu Założycielskiego NZS UJ. W latach 2000-2005 był dyrektorem i organizatorem oddziału IPN w Krakowie, w grudniu 2005 r. został zaprzysiężony na prezesa IPN. Za kadencji Kurtyki IPN koncentrował się na śledztwach ws. zbrodni aparatu władzy z lat 70. i 80. oraz na projektach badawczych dotyczących opozycji z tych lat. 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej. Miał 49 lat.

Dziś w kraju trwają obchody dziewiątej rocznicy katastrofy smoleńskiej, w której 10 kwietnia 2010 r. zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja udawała się na uroczystości do Katynia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Upały w USA. Są ofiary śmiertelne

Nowy Jork; zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/BruceEmmerling

  

Niemal połowę Stanów Zjednoczonych ogarnęła w weekend fala upałów. Nawiedziła obszary od środkowej części kraju po Nowy Jork i inne stany wschodniego wybrzeża. Odnotowano już co najmniej sześć zgonów z powodu wysokich temperatur.

Jedną z ofiar jest były zawodnik nowojorskiego klubu futbolu amerykańskiego Giants, 32-letni Mitch Petrus. Zdobywca Super Bowl w roku 2012 zmarł na udar cieplny w stanie Arkansas. Cztery kolejne ofiary upałów pochodziły ze stanu Maryland, a jedna z Arizony.

Według meteorologów najdotkliwiej odczują skutki upałów mieszkańcy wschodniego wybrzeża. Temperatura ma osiągnąć w weekend ok. 38 st. Celsjusza, a odczuwalna, z uwzględnieniem czynnika wilgotności, przekroczy nawet 43–46 stopni.

W Nowym Jorku w sobotę ok. godz. 16 czasu miejscowego było ok. 36 stopni.

- Temperatury w naszym mieście mogą być najwyższe od wielu lat. Traktujmy to poważnie

 – ostrzegł burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio na Twitterze.

Dla osób, które w swych domach nie mają klimatyzacji, przygotowano w Nowym Jorku 500 specjalnych chłodzonych pomieszczeń. Mają być otwarte od 8 do 17. Dłużej niż zwykle czynne są baseny – od godz. 11 do 20, a plaże od 10 do 19.

Od piątku do niedzieli miejski departament ochrony środowiska uruchamia dla pieszych przenośne "fontanny" wody pitnej.

Ostrzeżenia przed niebezpiecznymi upałami i zalecenia, jak się przed nimi chronić, ogłosiły władze regionów poczynając od Środkowego Zachodu po większość stanów na wschodnie kraju. Zarządzenia w sprawie lokalnego stanu nadzwyczajnego wydali m.in. burmistrzowie Baltimore, Bostonu, Filadelfii i Waszyngtonu.

Wysokie temperatury nie oszczędzają nawet wysuniętych bardziej na północ regionów USA, w tym Nowej Anglii. W Bostonie ma być blisko 39 st. Celsjusza. W ciągu ostatnich 150 lat zdarzyło się to tylko 25 razy.

Jednocześnie w mediach pojawiają się apele o ostrożność i rozwagę. Przypomniano, że w tym roku zmarło już w USA 21 dzieci pozostawionych w rozgrzanych od upałów samochodach. Pojawiają się także apele, aby nie pozostawiać w nich zwierząt.

Jeden z chicagowskich szpitali przeprowadził eksperyment wykazujący, że temperatura w zamkniętym samochodzie wzrosła w ciągu pół godziny z 35 do ponad 51 stopni.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl