"Egzamin gimnazjalny został w środę przeprowadzony we wszystkich 425 szkołach w Łódzkiem. Przystąpiło do niego ponad 21 tys. uczniów. W naszym województwie – podobnie jak w całej Polsce oczekiwaniom na ten egzamin towarzyszyła troska uczniów, rodziców, bardzo dużej części społeczeństwa, dlatego że egzamin miał przebiegać w szczególnych warunkach strajku nauczycieli"

– poinformował wojewoda łódzki Zbigniew Rau na konferencji.

Jak zaznaczył, sytuacja w szkołach była monitorowana przez administrację rządową – Urząd Wojewódzki i Kuratorium Oświaty w Łodzi, a sam egzamin przebiegał bez zakłóceń.

W pierwszym dniu uczniowie III klas gimnazjalnych zdawali egzamin z wiedzy humanistycznej. W drugim dniu będą zdawać egzamin z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, a w trzecim z języka obcego.

Wojewoda podziękował prawie 0,5 tys. wolontariuszy, którzy wsparli przygotowanie i przeprowadzenie egzaminów gimnazjalnych w regionie - tyle osób znalazło się w bazie uprawnionych do nadzorowania uczniów podczas testów, jaką zgromadziło łódzkie kuratorium.

"Na bieżąco monitorujemy sytuację w oświacie, zarówno związaną ze strajkiem, jak i z egzaminami – w tym zbliżającym się egzaminem ósmoklasisty. Kontaktowaliśmy się ze wszystkimi dyrektorami szkół i w razie potrzeby uzupełnialiśmy składy komisji egzaminacyjnych o wolontariuszy"

– podkreślił łódzki kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski.

Według kuratora w całym województwie składy komisji nadzorujących egzaminy wsparło kilkudziesięciu wolontariuszy oraz pracownicy kuratorium.

"Osoby, które zadeklarowały pomoc w organizacji egzaminów gimnazjalnych, oferują wsparcie także w czasie egzaminów ósmoklasistów, zaplanowanych na przyszły tydzień. Telefon w kuratorium wciąż dzwoni i zgłaszają się kolejni chętni"

– dodał Wierzchowski.

W poniedziałek rozpoczął się w szkołach strajk zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej "Solidarności" oraz pedagodzy niezrzeszeni w żadnym ze związków.

Według kuratorium, w województwie łódzkim do strajku nauczycieli przystąpiło 78 proc. placówek oświatowych. Najwięcej szkół strajkuje w Łodzi, natomiast w mniejszych miastach regionu ten odsetek wynosi 60-70 proc.