Przez rząd PO-PSL straciliśmy miliardy

/ Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

  

Brak dywersyfikacji dostaw gazu w latach 2001–2018, przez co cena gazu od rosyjskiego dostawcy była wyższa od ceny rynkowej, sprawił, że Polska mogła stracić do 100 mld zł – ocenił Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Warunki kontraktu mógł zmienić w 2010 r. rząd PO-PSL, ale tego nie zrobił, pogłębiając nasze uzależnienie od Gazpromu.

Bezpieczne zaopatrzenie w energię po cenach, jakie będą akceptowalne, to jest i będzie główne zadanie tych, którzy zajmują się kwestiami energetyki. Bezpieczeństwo Polski to coś, o co musimy dbać na różne sposoby, ale bezpieczeństwo energii jest niezbywalnym elementem bezpieczeństwa jako całości

– powiedział minister Naimski podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku.

Jak zauważył, nie zawsze jednak tak było. Chodzi o kontrakt jamalski, długoterminową umowę z września 1996 r. obowiązującą do 2022 r., zawartą między PGNiG a Gazpromem na dostawy do Polski ok. 10 mld m sześc. gazu rocznie. Kontrakt ten był wyjątkowo niekorzystny z uwagi na wysoką cenę surowca. Poza tym całkowicie uzależniał nas od rosyjskiego gazu.

– W latach 2001–2018 koszt tego uzależnienia wyniósł około 50 mld zł, być może do 100 mld złotych. Polska straciła na tym, że cena gazu od rosyjskiego dostawcy była wyższa od ceny rynkowej

– wyjaśnił Naimski. Kontrakt jamalski był niekorzystny nie tylko ze względu na wysoką cenę, lecz także klauzulę take-or-pay, która oznacza, że musimy kupować określoną ilość gazu, czy tego chcemy, czy nie.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Ławniczak (PiS) szefem Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej

/ Facebook/@Tomasz Ławniczak - Poseł na Sejm RP

  

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Ławniczak został dziś jednogłośnie wybrany na przewodniczącego sejmowej komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Komisja wybrała też czterech wiceprzewodniczących.

Za kandydaturą Ławniczaka głosowało 28 posłów, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu. Ławniczak był jedynym zgłoszonym kandydatem na szefa komisji.

Komisja wybrała także czterech wiceprzewodniczących - Jacka Protasa (KO), Waldemara Sługockiego (KO), Grzegorza Woźniaka (PiS) oraz Marka Kwitka (PiS). W łącznym głosowaniu wszystkich tych kandydatów poparło 28 posłów, nikt nie był przeciw, ani nie wstrzymał się od głosu.

Nowy szef komisji Tomasz Ławniczak w latach 2010–2015 był wicestarostą ostrowskim oraz posłem na Sejm VIII kadencji. W wyborach w 2019 r. z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję zdobywając 13 496 głosów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl