Przez rząd PO-PSL straciliśmy miliardy

/ Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

  

Brak dywersyfikacji dostaw gazu w latach 2001–2018, przez co cena gazu od rosyjskiego dostawcy była wyższa od ceny rynkowej, sprawił, że Polska mogła stracić do 100 mld zł – ocenił Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Warunki kontraktu mógł zmienić w 2010 r. rząd PO-PSL, ale tego nie zrobił, pogłębiając nasze uzależnienie od Gazpromu.

Bezpieczne zaopatrzenie w energię po cenach, jakie będą akceptowalne, to jest i będzie główne zadanie tych, którzy zajmują się kwestiami energetyki. Bezpieczeństwo Polski to coś, o co musimy dbać na różne sposoby, ale bezpieczeństwo energii jest niezbywalnym elementem bezpieczeństwa jako całości

– powiedział minister Naimski podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku.

Jak zauważył, nie zawsze jednak tak było. Chodzi o kontrakt jamalski, długoterminową umowę z września 1996 r. obowiązującą do 2022 r., zawartą między PGNiG a Gazpromem na dostawy do Polski ok. 10 mld m sześc. gazu rocznie. Kontrakt ten był wyjątkowo niekorzystny z uwagi na wysoką cenę surowca. Poza tym całkowicie uzależniał nas od rosyjskiego gazu.

– W latach 2001–2018 koszt tego uzależnienia wyniósł około 50 mld zł, być może do 100 mld złotych. Polska straciła na tym, że cena gazu od rosyjskiego dostawcy była wyższa od ceny rynkowej

– wyjaśnił Naimski. Kontrakt jamalski był niekorzystny nie tylko ze względu na wysoką cenę, lecz także klauzulę take-or-pay, która oznacza, że musimy kupować określoną ilość gazu, czy tego chcemy, czy nie.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Obywatele RP na wojnie z PO. Nie podoba im się kandydat do Senatu i proponują... Kasprzaka

Paweł Kasprzak, / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Ruch społeczny Obywatele RP przeciwstawia się kandydaturze Kazimierza Ujazdowskiego na senatora. Uważa, że wystawienie byłego polityka Prawa i Sprawiedliwości jako opozycyjnego kandydata w okręgu warszawskim to "policzek dla wyborców". Mają za to własną propozycję - kandydatem do Senatu miałby być ich lider - Paweł Kasprzak.

Informacje o sprzeciwie Obywatele RP zamieścili dzisiaj na swoich stronach internetowych i w mediach społecznościowych.

"Obywatele RP postulują wspólną listę demokratów w wyborach – kiedy jednak kilka dni temu Koalicja Obywatelska ogłosiła, że wspólnym kandydatem opozycji w wyborach do Senatu w 44. okręgu warszawskim będzie Kazimierz Ujazdowski, zrozumieliśmy, że żadnego >>paktu senackiego<< uzgodnionego w rozmowach nie ma"

– napisali.

Podkreślili też, że wystawianie jako kandydata opozycji "ultrakonserwatywnego", byłego polityka PiS, w "samym centrum Warszawy", to "policzek dla wyborców".

[polecam:https://niezalezna.pl/285020-znana-skandalistka-maria-nurowska-startuje-z-list-po-ko-dokola-mnie-wrogi-zywiol]

Przypomnieli również słowa prof. Moniki Płatek, prawniczki i nauczycielki akademickiej, która po informacji KO o kandydaturze Ujazdowskiego oceniła, że będzie to "wybór między PiS-em a PiS-em".

"To żaden wybór"

– stwierdziła prof. Płatek.

Dlatego zaproponowała, by Obywatele RP wystawili w okręgu 44. lidera swojego ruchu Pawła Kasprzaka.

"Długo myśleliśmy. Nie chcemy rozbijać opozycji. Chcemy, żeby obywatele mieli wpływ na to, na kogo mogą głosować. Chcemy, żeby kandydat w 44. okręgu został wyłoniony w otwartej procedurze, a jego przeciwnik, żeby się wycofał. Nam nie chodzi o stołki, chcemy, żeby partie demokratyczne, wystawiając >>jednego kandydata<<, przynajmniej pytały o zdanie wyborców, a nie liczyły na to, że zagłosują na każdego, kto nie jest z PiS-u"

– napisali Obywatele RP.

"Dlatego postanowiliśmy zarejestrować Komitet Wyborczy Wyborców Ruchu Obywatele RP. W ciągu jednego dnia – dzisiejszej niedzieli – musimy zebrać 1000 podpisów. Ostatni dzień rejestracji Komitetu – jutro"

– poinformowali.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl