Wernisaż "Artysta Outsider" już wkrótce

  

„Trzeba umyć zęby, żeby zobaczyć witraże” – tak zatytułował jedną ze swoich wczesnych prac Feliks Smoliński (1947 Aleksandrów Łódzki - 2017 Łódź). To zdanie oddaje krytyczny stosunek, jaki miał ten zbuntowany, niezależny artysta do sposobu konsumpcji sztuki przez współczesne mu społeczeństwo. Wernisaż już 13.04.2019, godz. 19.00, w Galerii Expositorium (Wiśniowa 46, Warszawa).

Tworzenie obrazów było sensem życia Feliksa Smolińskiego. Od tragicznych zdarzeń w 1996 r. malarstwu poświecił się dosłownie całkowicie. Był artystą niezwykle świadomym, poszukującym i nieustannie doskonalącym technikę. Pozostawił po sobie kilkaset prac, stworzonych między 1996 a 2017. Osiągnął niepowtarzalny styl, wyróżniający jego prace spośród wielu innych. Od pierwszego wejrzenia szokują kolorystyką, uderzają szczerością, zaskakują tematyką i symboliką.

Analizując twórczość Feliksa, Magdalena Ujma - krytyk sztuki, autorka książek o sztuce, kuratorka wielu wystaw napisała w recenzji sprzed lat:

"Specyficzny rodzaj deformacji mówił mi, że autor nawiązuje do grafiki pop-artu, do psychodelicznych rysunków z „Żółtej łodzi podwodnej” czy do prac (...) Jana Sawki, (...) Wiesława Obrzydowskiego".

Pod względem tematów prace Feliksa są bardzo różnorodne: poczynając od obrazów tworzonych jeszcze w ramach kilkuletniej szpitalnej arteterapii, w których rozprawiał się z demonami zarówno swojej awanturniczej przeszłości jak i powypadkowej traumy, spowodowanej ciężkimi obrażeniami głowy doznanymi w wyniku potrącenia przez pijanego kierowcę, poprzez wariacje kubistyczne i surrealistyczne inspirowane dziełami Picassa, Legera, Kantora, Baj’a, Dalego, Magritte’a, a kończąc na poszukiwaniach i wykształceniu własnej oryginalnej stylistyki, tematyki i charakterystycznych bohaterów.

„Artysta Outsider” jest pierwszą, monograficzną wystawą ukazującą retrospektywny przekrój twórczości tego łódzkiego malarza samorodnego. Kolekcja liczy obecnie ponad 100 obrazów Feliksa certyfikowanych przez żonę artysty - Jadwigę Smolińską. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Wypadek na DK 7 w kierunku Radomia. Droga zablokowana

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/screenshot/@malopolskaPolicja

  

Na drodze krajowej nr 7 w Starych Sieklukach zderzyły się cztery samochody osobowe. W wypadku nikt nie zginął. Zablokowana jest jezdnia w kierunku Radomia.

Do wypadku doszło na DK 7 na odcinku Białobrzegi – Radom, w miejscowości Stare Siekluki (woj. mazowieckie). Nikt nie zginął, jedna osoba odniosła obrażenia. Zablokowana jest jezdnia w kierunku Radomia; przewidywany czas utrudnienia - ok. 2 godziny. Na miejscu policjanci wyznaczają objazdy oraz ustalają przyczyny i przebieg wypadku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl