Żywiecki Park Krajobrazowy - atrakcyjny i łatwo dostępny komunikacyjnie

Żywiecki Park Krajobrazowy / JerzyGorecki

  

Park ze względu na duże walory przyrodnicze i dobre warunki dla uprawiania turystyki pieszej i narciarskiej cieszy się dużą popularnością. Żywiecki Park Krajobrazowy jest najstarszym parkiem krajobrazowym w Polskich Karpatach.

Park rozciąga się w Beskidzie Żywieckim od Zwardonia na zachodzie po Korbielów na wschodzie, na południu ogranicza go granica ze Słowacją, a na północy droga z Żywca do Jeleśni. Obszar jaki zajmuje park to 358 km2. Jedną z największych atrakcji parku jest największy w Beskidach wodospad w Sopotni Wielkiej o wysokości 10 metrów i Jaskinia Wickowa. Świat zwierząt reprezentują takie gatunki jak: niedźwiedź brunatny, wilk, ryś, jeleń i sarny, oraz jastrzębie, sowy, cietrzewie, myszołowy i krogulce. Teren parku można bez większych problemów zwiedzać, poruszając się po licznych szlakach turystycznych. W bezpośredniej okolicy parku możemy znaleźć też noclegi, baza noclegowa w Beskidach jest bardzo bogata i każdy znajdzie odpowiedni dla siebie miejsce.

Atrakcje parku

Worek Raczański
Żywiecki Park Krajobrazy obejmuje dwa piękne pasma górskie - grupę Wielkiej Raczy i grupę Pilska. Grupa Wielkiej Raczy położona na zachodzie nazywana jest Workiem Raczańskim, ciągnącym się od Przełęczy Zwardońskiej po Przełęcz Glinka. Najwyższe szczyty tego pasma to Wielka Racza (1236 m n.p.m.) i Wielka Rycerzowa (1226 m n.p.m.).

Pilsko
Bardziej na wschodzie rozciąga się grupa Pilska w postaci rozległego gniazda górskiego, porozcinanego promieniście ułożonymi dolinami. Prócz najwyższego w tym paśmie Pilska (1557 m n.p.m.), warto wspiąć się na Romankę (1366 m n.p.m.) czy Rysiankę (1322 m n.p.m.).

Wodospad w Sopotni Wielkiej
Oprócz malowniczych szczytów w Żywieckim Parku Krajobrazowym spotkać można wijące się potoki, tworzące atrakcyjne progi wodospadowe. Najwyższy próg, aż 10-ciometrowy, znajduje się w Sopotni Wielkiej na potoku o tej samej nazwie. Równie ciekawe są jeziorka osuwiskowe, chyba najładniejsze ulokowane są pomiędzy szczytami: Lipowska (1324 m n.p.m.) i Rysianka.
Kolejną atrakcją Parku są jaskinie, z których największa jest Jaskinia Wickowa w Sopotni Wielkiej o długości 101 m, uznana za pomnik przyrody nieożywionej.

Park leży w zasięgu czterech pięter roślinnych. Najniższe, sięgające do ok. 600 m piętro pogórza jest obecnie użytkowane rolniczo. Naturalnym składnikiem regla dolnego (do 1150 m) była w większości buczyna karpacka z dużym udziałem jodły i domieszką świerka i jawora, jednak w wyniku działalności człowieka zastąpił ją w znacznej części bór jodłowo-świerkowy; niewielki obszar porasta dolnoreglowy bór jodłowy występujący m.in. w grupie Wielkiej Raczy. Bardziej naturalny regiel górny składa się głównie ze świerków i kęp jarzębiny. W partiach szczytowych (pow. 1300 m) przybiera on wygląd charakterystyczny dla strefy górnej granicy lasu – odznacza się rozluźnieniem drzewostanu, występowaniem form karłowatych, itp. Jedynie na najwyższym szczycie parku – Pilsku występuje piętro subalpejskie z kosodrzewiną i krzewiastymi formami jarzębiny.

Na obszarze parku stwierdzono występowanie ponad 1000 gatunków roślin naczyniowych. Wśród nich są gatunki górskie, w tym wysokogórskie; występują one w piętrze kosodrzewiny oraz w obszarach źródliskowych i podmokłych. Spotyka się rośliny chronione: dziewięćsił bezłodygowy, widłak alpejski, lilia złotogłów, pełnik europejski, czosnek syberyjski, dzwonek piłkowany, zarzyczka górska i inne.

Równie bogata jest fauna – wyższe partie są ostojami dużych drapieżników: niedźwiedzia brunatnego, wilka, rysia i borsuka. Liczne są ssaki kopytne: jelenie, sarny; na obszarze otuliny parku występują bobry. Wśród 106 gatunków ptaków lęgowych większość to gatunki chronione, m.in.: głuszec, cietrzew, myszołów, jastrząb, krogulec, sowy  m.in. rzadki dziś puchacz, dzięcioły. Żyjące tutaj gady to: jaszczurka zwinka, jaszczurka żyworodna, padalec, zaskroniec i jadowita żmija zygzakowata, zaś płazy to: traszki, ropuchy, żaby, salamandra plamista, rzekotka drzewna, kumak górski.

Park objął szereg rezerwatów przyrody, utworzonych w celu ochrony najlepiej zachowanych fragmentów zbiorowisk roślinnych, a zwłaszcza zespołów leśnych, charakterystycznych dla Beskidów Zachodnich:

Oszast – pow. 47,3 ha, buczyna karpacka z okazałymi egzemplarzami jodeł, świerków, buków i jaworów;

Pilsko – pow. 103,9 ha (połączone dawne rezerwaty Pilsko i Pięć Kopców), sąsiadujący ze słowackim rezerwatem o tej samej nazwie (pow. 810 ha), górnoreglowy bór świerkowy w szczytowej partii góry, zarośla kosodrzewiny, zbiorowiska krzewinkowe z rzadkimi gatunkami flory;

Pod Rysianką – pow. 27,5 ha, dolnoreglowy las jodłowo-świerkowo-bukowy w źródliskowej części potoku Sopotnia Wielka;

Romanka – pow. 98,5 ha, najlepiej zachowany poza Babią Górą i Pilskiem starodrzew regla górnego w wieku ok. 250 lat;

Śrubita – w grupie Wielkiej Raczy, pow. 25 ha, najstarszy rezerwat w parku, pierwotny drzewostan świerkowo-bukowo-jodłowy;

Butorza – w zachodniej partii parku, w pobliżu Zwardonia, pow. 30,7 ha, dolnoreglowy bór świerkowy;

Dziobaki – północno-zachodni stok Wielkiej Rycerzowej, pow. 13,1 ha, las świerkowo-bukowo-jodłowy oraz bagienna olszyna górska;

Gawroniec – pow. 23,7 ha, w północnej części parku, naturalny las liściasty – buczyna karpacka z płatami olszyny karpackiej;

Muńcoł – pow. 45,2 ha, występują tutaj licznie chronione gatunki roślin: śnieżyczka przebiśnieg, wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów, ciemiężyca zielona, marzanka wonna, kopytnik pospolity; zachowany fragment buczyny karpackiej, ostoja wilka i rysia;

Lipowska – pow. 62,6 ha, górnoreglowy bór świerkowy oraz torfowiska z systemem oczek wodnych.

Przez park prowadzi odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego, istnieje kilka schronisk PTTK, m.in. w Zwardoniu, na Wielkiej Raczy, Przegibku, na Hali Miziowej, itd., wyznaczono kilka turystycznych przejść granicznych, które przestały funkcjonować po wejściu Polski do strefy Schengen. Narciarstwo zjazdowe rozwinięte w rejonie Korbielowa i na Pilsku.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wypadek na DK 7 w kierunku Radomia. Droga zablokowana

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/screenshot/@malopolskaPolicja

  

Na drodze krajowej nr 7 w Starych Sieklukach zderzyły się cztery samochody osobowe. W wypadku nikt nie zginął. Zablokowana jest jezdnia w kierunku Radomia.

Do wypadku doszło na DK 7 na odcinku Białobrzegi – Radom, w miejscowości Stare Siekluki (woj. mazowieckie). Nikt nie zginął, jedna osoba odniosła obrażenia. Zablokowana jest jezdnia w kierunku Radomia; przewidywany czas utrudnienia - ok. 2 godziny. Na miejscu policjanci wyznaczają objazdy oraz ustalają przyczyny i przebieg wypadku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl