Fotyga mocno o unijnych układach: Niemcy i Francja osłoniły się specustawami

kadr z programu "W Punkt" Katarzyny Gójskiej / Telewizja Republika

  

W rozmowie z Katarzyną Gójską, była szefowa polskiej dyplomacji, eurodeputowana PiS Anna Fotyga zwróciła uwagę na to, że mniejsi członkowie Unii Europejskiej i kraje, które dołączyły do wspólnoty później nie mają ochrony, na którą może sobie pozwolić chociażby Francja i Niemcy.

Deficytem obecnej Unii Europejskiej jest to, że traktaty nie działają wobec mniejszych, nowszych członków. Niemcy i Francja osłoniły się specustawami. Polska, inaczej niż dzieje się to z innymi państwami, nie jest chroniona. Normalna procedura jest taka, że zwykle posuwa się proces integracyjny, pomimo istnienia traktatów, prawem wtórnym. Kiedyś robiło się to nieśmiało, dziś coraz częściej. Część grillowania Polski przypisuje okoliczności wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Był to ważny czynnik i gracz.
- mówiła w programie „W punkt” Anna Fotyga.
 
 Komentując działania polskiej opozycji na arenie międzynarodowej, Anna Fotyga nie ma najmniejszych wątpliwości, co do intencji polityków Koalicji Europejskiej.
 
Istnienie Koalicji Europejskiej to ciekawa sprawa. Nie ma wątpliwości, że to od wielu lat promowana jest koncepcja destabilizacji państwa. Wiele lat temu, gdy ja byłam samorządowcem, dostrzegałam inicjatywy nakłaniania do współpracy między regionami. To powrót do koncepcji, którą widziałam na Pomorzu jeszcze wiele lat temu.
- tłumaczyła Anna Fotyga.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koniec impasu ws. prokuratora UE

/ FLICKR/Andrew Gustar/CC BY-ND 2.0

  

Unijni ambasadorowie opowiedzieli się za tym, by Rumunka Laura Codruta Kovesi została pierwszym prokuratorem europejskim. Sprzeciwiały się temu władze w Bukareszcie prowadząc przeciw niej kampanię. Decyzja oznacza koniec klinczu w Unii Europejskiej w tej sprawie.

Głosowanie odnośnie preferowanego kandydata Rady UE było tajne. Za byłą szefową rumuńskiej agencji ds. walki z korupcją (DNA) opowiedziało 17 przedstawicieli państw członkowskich z 22 biorących udział w głosowaniu.

Kovesi została usunięta ze stanowiska przez władze Rumunii. Później Bukareszt usiłował utrącić w Radzie UE, gdzie zasiadają państwa członkowskie, jej kandydaturę na szefa prokuratury europejskiej. Kovesi swoją działalnością bardzo mocno przyczyniła się do ograniczenia korupcji w Rumunii, ale naraziła się przy tym wielu politykom, ścigając nadużycia również wśród elit władzy.

Państwa członkowskie UE do tej pory wskazywały Francuza Jean-Francois Bohnerta jako swojego preferowanego kandydata, mimo że niezależny panel ekspertów, uznał, że to Kovesi ma lepsze kwalifikacje. Jednak Parlament Europejski w swoim mandacie do negocjacji postawił sprawę na ostrzu noża i opowiedział się za Rumunką.

W tej sytuacji instytucje, które podejmują decyzję wspólnie, nie mogły dość do porozumienia. W związku z impasem fińska prezydencja zdecydowała się przeprowadzić głosowanie, by sprawdzić, czy jest większość do zmiany decyzji Rady UE.

"Państwa członkowskie pokazały elastyczność, by przesunąć się w stronę oczekiwań Parlamentu Europejskiego"

- powiedziało źródło unijne.

W przyszłym tygodniu ma się obyć spotkanie negocjatorów z obu stron, by podjąć formalną decyzję. Prokuratura europejska, która ma prowadzić sprawy przestępstw związanych z nadużyciami finansowymi, korupcją, praniem brudnych pieniędzy i poważnymi transgranicznymi oszustwami związanymi z VAT na kwotę powyżej 10 mln euro, rozpocznie działalność do końca 2020 r.

Do tej pory do prokuratury europejskiej przystąpiły 22 państwa członkowskie. Pięć - Polska, Węgry, Szwecja, Dania i Irlandia - nie zdecydowały się na ten krok. Proceduralnie nie ma jednak przeszkód, żeby zrobiły to w dowolnej chwili. Siedziba prokuratury europejskiej będzie się mieściła w Luksemburgu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl