Produkty pełnoziarniste w diecie korzystnej dla mózgu

chleb razowy / klacomas

  

Wartościowym składnikami diety są wszelkiego rodzaju niełuskane kasze i ryże oraz pieczywo i makarony z mąki razowej. Ziarno jest pełne błonnika oraz minerałów – magnezu i potasu, fosforu, żelaza, wapnia, cynku, selenu, manganu i witamin z grupy B. Jeśli je czyścimy, pozbywamy się w większości tych wszystkich zdrowotnych dla nas składników.

Powinno się jeść dziennie przynajmniej trzy porcje produktów pełnoziarnistych, im mniej będą przetworzone, tym lepiej. Mikołaj Choroszyński w swojej książce pt. „Dieta mind. Sposób na długie życie” podkreśla zalety produktów pełnoziarnistych.

Jeżeli używamy mąkę w kuchni, to też bazę powinna stanowić mąka razowa! Ważny jest typ mąki. Mąki typu 2000, czyli razowe, są dla nas najlepsze. Nie używajmy mąk o typie mniejszym niż 600 – są dla nas w zasadzie bezwartościowe.

Przy zakupie pieczywa warto zwrócić uwagę na etykietę: z jakiej mąki został przygotowany, czy nie zawiera substancji konserwujących i tzw. polepszaczy, cukru? Jeżeli nie ma etykiety, sprzedawca w sklepie zobowiązany jest do udzielenia jasnej odpowiedzi na temat produktów, które sprzedaje.

Niestety, nazwy handlowe pieczywa (np. bułka orkiszowa, chleb żytni) wcale nie muszą oznaczać, że zostały wykonane z mąki, która jest w nazwie. Powszechną praktyką jest stosowanie mąki pszennej jako głównego składnika wypieku i tylko niewielki dodatek mąki żytniej, kukurydzianej, owsianej, orkiszowej, ziemniaczanej czy gryczanej.

Pieczywo upieczone z oczyszczonej mąki pozbawione jest charakterystycznego smaku i zapachu. Minerały wypłukiwane są niemal w całości! Stąd też białym pieczywem trudniej jest się najeść. Jemy go więcej, bo organizm oprócz energii poszukuje brakujących mikroelementów. I tak powstaje kolejny paradoks: większość osób z nadwagą i otyłością jest niedożywionych! Ich organizmy nie działają harmonijnie, bo brakuje im niezbędnych składników. Ale nawet zachowując szczupłą sylwetkę, narażamy się na wiele chorób. Nie mając wszystkich narzędzi do obrony, organizm – chociaż bardzo by chciał – nie zdoła prawidłowo się obronić. Jeżeli niedobór trwa zbyt długo, to prędzej czy później zaczną się rozwijać rożnego rodzaju schorzenia.

Warto chleb zastępować innymi produktami z pełnego ziarna, na przykład makaronem razowym. Jeszcze inną grupą wyrobów z pełnego zboża są płatki. W spożyciu płatków, podobnie jak w przypadku pieczywa, trzeba zachować umiar. Ugotowane mają wysoki indeks glikemiczny, który jest niekorzystny dla naszego zdrowia. Aby sięgnąć bliżej zdrowia i natury, zwróćmy nasze spojrzenia w kierunku kasz i ryżu. Z pełnego wachlarza najpopularniejsze to kasza gryczana, jaglana, jęczmienna, owsiana. Używajmy rożnych odmian ryżu. Stosując je zamiennie, dostarczamy wszystkiego, czego potrzebuje nasz organizm.

Przepis
Chleb gryczano-orkiszowy

Składniki: 250 g mąki orkiszowej, 500 g mąki gryczanej, 150 g aktywnego zakwasu,  4 łyżki płatków owsianych, 2 łyżki oliwy z oliwek, około 3 szklanek wody, łyżeczka soli, łyżeczka suszonych drożdży.

Przygotowanie 
Wszystkie składniki mieszamy ze sobą i wyrabiamy przez minimum 15 min. Ciasto powinno być dosyć gęste. Jeżeli jest za twarde, dodajemy jeszcze odrobinę wody. Następnie przekładamy ciasto do formy i zostawiamy na 4 godziny do wyrośnięcia, sprawdzamy ciasto wcześniej, ponieważ czasami potrafi wyrosnąć już w 1 godzinę. Wtedy wstawiamy je do piekarnika nagrzanego do 260 stopni i pieczemy przez 5 min, aby uzyskać chrupiącą skórkę. Następnie zmniejszamy temperaturę do 200 stopni i pieczemy chleb jeszcze przez 55 min. Na koniec smarujemy zimną wodą i pozostawiamy w otwartym piekarniku do wystygnięcia.

Uwagi:

Zakwas to przeważnie kawałek ciasta z poprzedniego pieczenia. Odrywamy garstkę po wyrobieniu i chowamy w słoiczku w lodówce. Taki zakwas może czekać do dwóch tygodni na swoją kolej.

Ciasto powinno zwiększyć dwukrotnie swoją objętość. Po przełożeniu do formy można je posypać z wierzchu ulubionymi dodatkami, np. pestkami słonecznika.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dorota Kania UJAWNIA: Nowe tropy ws. śmierci Emila Barchańskiego

Emil Barchański / arch. IPN

  

W najnowszym odcinku programu „Koniec systemu” Dorota Kania wróciła do sprawy śmierci Emila Barchańskiego, w której pojawiły się zupełnie nowe tropy. Prowadzą one do Departamentu I czyli komunistycznego wywiadu. W prowadzonym przez IPN śledztwie został przesłuchany Aleksander Makowski, funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa, który w czasach PRL zajmował się inwigilacją m.in. księdza Franciszka Blachnickiego oraz papieża Jana Pawła II.

Emil Barchański (rocznik 1965) 13 grudnia 1981 roku – po wprowadzeniu stanu wojennego – zaczął prowadzić działalność konspiracyjną w grupie „Piłsudczycy”. 10 lutego 1982 roku wziął udział wraz z Markiem Marciniakiem i Arturem Nieszczerzewiczem w akcji przeciwko pomnikowi Feliksa Dzierżyńskiego. 3 marca 1982 roku został zatrzymany przez SB w drukarni drugiego obiegu podczas druku publikacji Adama Michnika „Będę krzyczał”. Po aresztowaniu był bity i zmuszany do składania fałszywych zeznań. W dniu 17 czerwca 1982 roku miał być wyznaczony kolejny termin rozprawy Tomasza Sokolewicza i Marka Marciniaka, w którym Emil miał zeznawać jako świadek. Na jednej z wcześniejszych rozpraw zeznał: „Ci panowie, kiedy biją, nie przedstawiają się, ale jestem gotów w każdej chwili ich rozpoznać”. Brał udział w manifestacjach patriotycznych 3, 9 i 13 maja 1982 roku. 3 czerwca 1982 roku pojechał na plażę nad Wisłą, gdzie zaginął, a jego ciało odnaleziono dopiero 5 czerwca. Śledztwo w sprawie jego śmierci pierwszy raz umorzono w 1982 roku; kolejny – w latach 90. Sprawą zajął się w 2006 roku pion śledczy IPN – po upływie wielu lat i braku pełnej dokumentacji można jedynie wskazać najbardziej prawdopodobną hipotezę.
 [polecam:https://niezalezna.pl/275356-dorota-kania-ujawnia-dlaczego-zginal-emil-barchanski]

Emil Barchański został aresztowany w stanie wojennym 3 marca 1982 w związku z „profanacją” pomnika Feliksa Dzierżyńskiego – miesiąc wcześniej kilku młodych ludzi (w tym Emil) oblali „Krwawego Feliksa” łatwopalną cieczą i podpalili.
 
W 82 roku byłem działaczem Polskiej Niezależnej Organizacji Młodzieżowej i my zaczęliśmy w grudniu 82 roku wydawać gazetkę pod tytułem "Młodzież" i oczywiście interesowała nas młodzież walcząca i jedną z informacji, która dotarła do nas z Warszawy było zamordowanie Emila Barchańskiego. Chłopak był aresztowany i odpowiadał w sądzie. W sądzie powiedział, że był torturowany, na co sąd zareagował w ten sposób, że w takim razie odracza rozprawę, ale w tej sprawie następnej Emil będzie odpowiadał z wolnej stopy, czyli, że po tej rozprawie został zwolniony do domu. No i okazało się, że tak jakby został zwolniony do domu po to, żeby nie dożył następnej rozprawy, bo nie dożył. Wyłowili go z Wisły.
- wspomina Artur Adamski, opozycjonista, działacz Solidarności Walczącej.

W najnowszym odcinku programu Doroty Kani zwrócono uwagę, że do aresztu, oprócz Emila Barchańskiego trafił także jego kolega, Tomasz Sokolewicz. Jego ojciec, Wojciech Sokolewicz był wówczas znanym prawnikiem, kierownikiem zespołu prawa konstytucyjnego Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Był również kontaktem operacyjnym Departamentu I MSW ps. „Wacław”, a jego oficerem prowadzącym w tym czasie był... Aleksander Makowski.

Po aresztowaniu syna Wojciech Sokolewicz spotkał się z Makowskim, który posługiwał się nazwiskiem Stępiński i poprosił go o ustalenia w sprawie zatrzymania syna.
 
W wydziale dochodzeniowo-śledczym komendy stołecznej pojawił się funkcjonariusz pierwszego departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z pytaniem o bieg tej sprawy i o konsekwencje, jakie grożą przywódcy tej części warszawskiej organizacji, która dokonała profanacji pomnika Dzierżyńskiego. Z relacji kierownictwa tego wydziału wskazywano, że jest on szefem tej organizacji i na pewno z odpowiedzialności karnej z tej sprawy się nie wywinie. Z tych rozmów zostały sporządzone przez funkcjonariusza wywiadu notatki i te notatki o których wspomniałem zostały ujawnione w aktach kontaktu operacyjnego o pseudonimie „Wacław”.
- mówi prokurator Mariusz Rębacz, IPN.
 
Przebieg samego procesu wspomina również mama Emila Barchańskiego:

17 maja w trakcie procesu sądowego jego kolegów Tomka Sokolewicza i Marka Marciniaka. Bohatersko na sprawie sądowej tychże kolegów powiedział do sędziego, że bardzo był bity i zmuszany do fałszywych zeznań. Wówczas pani prokurator młoda blondyneczka wyskoczyła strasznie zdenerwowana i powiedziała "będziesz pięć lat siedział za fałszywe zeznania" a sędzia, młody człowiek spokojnie z uśmiechem na ustach zapytał "a czy mógłbyś powiedzieć, jak ci panowie się nazywali". Emil odpowiedział dowcipnie "ci panowie, jak biją to się nie przedstawiają, ale na pewno bym ich rozpoznał, gdyby mi pokazali tych panów. W każdej chwili, do końca życia, zapamiętam ich twarze.
- wspominała Krystyna Barchańska, mama Emila.
 
Na istotny wątek zwraca uwagę opozycjonistka, działaczka NSZ Kinga Hałacińska.

Po tym jak Emil Barchański wyszedł z aresztu, obiecał swojej mamie, że już więcej polityką zajmować się nie będzie. Miał kłopot z łaciną, miał kłopot z przysposobieniem obronnym, obiecał mamie, że się będzie uczył. Powodem dla którego bardzo często spędzał czas ze swoim sąsiadem Hubertem była nauka i to, że obaj mieli psy. W związku z czym obaj młodzi ludzie bardzo często chodzili razem na spacery. Wydaje się, że osoba, która została podstawiona państwu Barchańskim była bardzo świadomie przemyślana przez Służbę Bezpieczeństwa. Chłopak był młody, posiadał podobne zainteresowania jak Emil, posiadał żonę, dziecko, był wiarygodny.
- mówi Hałacińska.
 
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl