To najodważniejszy rysownik w Polsce! Zobacz galerię i rozmowę ze Zbirkiem. FILM

Smarzowski kręci nowy film „Apostołowie”. Za stołem siedzi z dwunastu… Judaszów. Z kolei w samolocie obsługa każe pasażerom zapiąć pasy. Muzułmanin posłusznie zapina pas z ładunkami wybuchowymi. A w szkole nauczycielka z brodą uczy, iż wszyscy ludzie są równi, na co uczniowie dopowiadają, że owszem, ale niektórzy mają nierówno pod sufitem. Prawie każdy rysunek Mirosława Andrzejewskiego to felieton lub błyskotliwa anegdota. Poznajcie Mirka-Zbirka! Poniżej galeria jego rysunków oraz rozmowa z ich autorem (FILM).

Kiedy najsłynniejsi dziś rysownicy satyryczni w cieplarnianych warunkach publikowali w komunistycznych gazetach, Andrzejewski uczył się rysować w zgoła innych warunkach. Jako 19-latek pierwszy raz trafił za kratki za działalność opozycyjną. I to w Zakładzie Karnym wypracował swój niepowtarzalny styl rysowania policjantów, tajniaków, sędziów, klawiszy oraz więźniów. Rysował ich na… marginesach dostarczanej do celi „Trybuny Ludu”.

Z więzienia w Kwidzynie uciekł w okolicznościach niczym z westernu na Dzikim Zachodzie i przez pół roku nie dał złapać się bezpiece. Dlatego dziś pytany o to, czy do rysowania na tematy tabu trzeba odwagi, wzrusza tylko ramionami. Satyrę rysunkową wyśmiewającą polityczną poprawność robił jako pierwszy w Polsce, gdy nie było jeszcze internetu, o memach nie wspominając…

Publikujemy niniejszym galerię rysunków Mirka-Zbirka oraz rozmowę z nim w „Wywiadzie z chuliganem”, w którym pokazana zostanie znacznie obszerniejsza porcja jego dzieł. Wiele z nich po raz pierwszy trafia do sieci. W tym jego najsłynniejszy, surrealistyczny komiks „Papież w Gdańsku”, gdzie zomowcy uzbrojeni są w pały-kropidła, używają gazu-kadzidła, polewają manifestantów „wodą święconą” z… armatek wodnych oraz niosą transparent „Ojcze Święty pobłogosław ludziom pracy” na kijach z milicyjnych pałek.

Poniżej cała niecodzienna rozmowa z Mirkiem-Zbirkiem:


 

 

 Źródło: niezalezna.pl

#Mirosław Andrzejewski #„Wywiad z chuliganem”

Piotr Lisiewicz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo