Szef KPRM o negocjacjach: Broniarz pokazał, o co tak naprawdę chodzi

Michał Dworczyk / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Dziś rozpoczął się bezterminowy strajk nauczycieli organizowany przez ZNP i FZZ. - Rozbieżność z dwiema centralami, które nie podpisały porozumienia dotyczyły oczekiwań płacowych, które były niemożliwe do spełnienia przez budżet - powiedział dziś w rozmowie z Katarzyną Gójską na antenie radiowej Jedynki minister Michał Dworczyk.

W niedzielę wieczorem porozumienie z rządem zawarła tylko oświatowa "Solidarność". ZNP i FZZ odrzuciły propozycje rządu. Wicepremier Beata Szydło informując o zawarciu porozumienia zaznaczyła, że sprawy dotyczące zmian systemowych zostawione zostały na później. Przewodniczący sekcji krajowej oświaty i wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa powiedział zaś, że "S" osiągnęła wszystkie punkty, które zgłosiła do negocjacji. Zapowiedział, że związek odwoła pogotowie strajkowe.

Beata Szydło zapowiedziała wczoraj, że rząd jest gotów, jeżeli pozostałe centrale związkowe zwrócą się z propozycją takich rozmów, do kontynuowania dialogu, bo – jak podkreśliła – to jest potrzebne polskiej szkole.

Minister Michał Dworczyk - będący gościem radiowej Jedynki - powiedział, że rząd zrobi wszystko, żeby w tym roku wszystkie dzieci podeszły do egzaminów.

„Jestem pewny, że żadna rodzina, żadne dziecko nie zostanie pozostawione sobie. Wierzę też w odpowiedzialność nauczycieli, że te egzaminy w tym roku odbędą się”

– powiedział Dworczyk pytany o to, czy odbędą się egzaminy: w środę – gimnazjalne, w następny poniedziałek – ósmoklasisty.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podał, że negocjacje z oświatowymi związkami zawodowymi trwały intensywnie przez ostatnie kilkanaście dni.

- Do końca liczyliśmy, że będzie można podpisać wspólnie porozumienie. Porozumienie, które jest dobre dla nauczycieli

– powiedział w rozmowie z Katarzyną Gójską.

I dodał:

„Związkowcy mówią, że w systemie oświaty najważniejszy jest nauczyciel. My mówimy, że najważniejszy jest uczeń”.

- Rozstaliśmy się wczoraj podkreślając, że strona rządowa jest otwarta na prowadzenie dalszego dialogu, musimy w jakiś sposób wyjść z tej sytuacji – ocenił.

Redaktor Gójska pytała o groźbę nie przepuszczenia uczniów do następnej klasy. Mówił o tym swego czasu Sławomir Broniarz.

- Podczas rozmów ta groźna nie pojawiała się. To była taka chwila prawdy, gdy maska spadła, gdy pan przewodniczący Broniarz bardzo jednoznacznie pokazał o co tak naprawdę chodzi – nie o porozumienie, tylko raczej o konfrontację. Oczywiście to nie jest tak, że nauczyciele w ten sposób postępują, natomiast trudno oprzeć się wrażeniu, że nauczyciele czasami są przez niektórych działaczy związkowych, w tym przez pana przewodniczego Broniarza traktowani instrumentalnie i wykorzystywani do różnego rodzaju rozgrywek. A dobro nauczycieli nie jest tą sprawą najistotniejszą

– dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wojska amerykańskie opuściły miasta kontrolowane przez Kurdów. Na miejscu syryjscy żołnierze

/ US army - zdjęcie ilustracyjne / skeeze; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Nasze wojska na dobre opuściły kontrolowane przez Kurdów miasta Ar-Rakka i As-Saura na północy kraju – poinformowało w środę dowództwo amerykańskiej armii w Syrii. Wcześniej do Ar-Rakki wkroczyły wojska syryjskie, wspomagane przez siły rosyjskie.

Siły koalicyjne kontynuują swój cel, jakim jest wycofywanie się z północno-wschodniej Syrii. 16 października opuściliśmy cementownię Lafarge oraz miasta Ar-Rakkę i As-Saurę

- brzmi komunikat służby prasowej sił amerykańskich w Syrii.

Wcześniej syryjscy żołnierze, wspierani przez wojska rosyjskie, wkroczyli do położonego nad Eufratem miasta Ar-Rakka i zaczęli organizować tam punkty obserwacyjne.

Wkroczenie wojsk syryjskich do Ar-Rakki to efekt niedzielnego porozumienia, jakie zawarli Kurdowie z reżimem prezydenta Syrii Baszara el-Asada. W ramach tej umowy armia syryjska, wspierana przez siły rosyjskie, ma stawić czoło ofensywie Turcji w północno-wschodniej Syrii, kontrolowanej do tej pory przez siły kurdyjskie.

Ar-Rakka była stolicą kalifatu Państwa Islamskiego w latach 2014-17. Z rąk dżihadystów Kurdowie odbili ją w październiku 2017 roku przy dużym wsparciu sił amerykańskich.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl