Rzeka Krutynia - najpiękniejszy zakątek Mazur

Kajakowy szlak rzeką Krutynią / JolEnka

  

Kajakowy szlak prowadzący rzeką Krutynią (ok. 102 km długości) jest uważany za najpiękniejszy w Polsce, a jak niektórzy twierdzą, także w Europie.

Najpiękniejszy zakątek Mazur znajduje się nad rzeką Krutynią, która wraz z 17 jeziorami tworzy imponujący i popularny szlak kajakowy. Szlak zaczyna się na jeziorze Warpuńskim na Pojezierzu Mrągowskim i prowadzi wśród morenowych pagórków do jeziora Krutyńskiego, z którego wypływa właściwa Krutynia. Rzeka przecina Puszczę Piska i wpada do jeziora Bełdany. Do jeziora prowadzi malownicza ścieżka przyrodnicza, która biegnie wzdłuż brzegów Krutyni.
Wysokie brzegi porośnięte są starymi sosnami i dębami, tworzącymi nad dróżką zielony tunel. Jezioro i odcinek rzeki wchodzą w skład rezerwatu (273 ha), w którym występują grądy (lasy z przewagą grabów) i lasy mieszane. Ciekawostką są rośliny wodne: gąbka słodkowodna i krasnorost. Na płytkim jeziorze Krutyńskim (55 ha) o regularnych brzegach i wydłużonym kształcie latem kwitną żółte grążele.

Rezerwat Krutynia
Rezerwat przyrody Krutynia im. Melchiora Wańkowicza został utworzony w 1983 r. Położony jest w pobliżu miejscowości Krutyń, w gminie Piecki, na obszarze Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Jest rezerwatem krajobrazowym ustanowionym dla ochrony odcinka rzeki Krutyni oraz Jeziora Krutyńskiego z przyległymi lasami. Jego obszar zajmuje 273,12 ha, w tym 194,41 ha powierzchni leśnej i 60,05 ha powierzchni wód. 

Rezerwat leży w krajobrazie utworzonym w swych zasadniczych zarysach w fazie ostatniego zlodowacenia. Zajmuje on południowo-wschodni odcinek tzw. rynny mrągowskiej, z przyległą od południa rozległą równiną sandrową.
Osią rezerwatu jest rzeka Krutynia, przepływająca przez liczne na tym terenie jeziora. Na przeważającym obszarze rezerwatu występują w wysokim stopniu naturalne  obszary leśne. Rośnie tu las liściasty i mieszany typu grąd,  bór mieszany, ols i łęg jesionowo-olszowy. 

W rezerwacie spotkać można ponadto takie interesujące zwierzęta jak: bielik, dzięcioł czarny, puchacz, puszczyk, lelek kozodój, rybołów, jarząbek, bocian czarny, żuraw, samotnik, gągoł, zimorodek, borsuk. W okresie letnim najczęściej obserwowanymi na brzegu rzeki ptakami są tracze oraz nurogęsi z młodymi. Zimą można zobaczyć w rezerwacie zatrzymujące się tu łabędzie krzykliwe, pluszcze oraz wydry. 

W lasach rezerwatu występuje bogata i interesująca flora, w tym takie gatunki jak: wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów, żywiec cebulkowy, ciemiężyk białokwiatowy. 

Szlak kajakowy rzeki Krutyni jest uznawany za najpiękniejszy w Polsce i najpopularniejszy w całej Europie. Długość całego szlaku, licząc od wsi Zyndaki do jeziora Bełdany wynosi ok. 102 km. W granicach Mazurskiego Parku Kraj¬obrazowego, na wysokości wsi Spychowo, znajduje się połowa tej trasy. Właściwa rzeka Krutynia liczy jedynie ok. 26 km długości i ciągnie się od Jeziora Krutyńskiego do Jeziora Gardyńskiego. Za najbardziej malowniczy uchodzi odcinek rzeki w rezerwacie Krutynia. 


Wieś Krutyń
Na południowym krańcu powiatu Mrągowskiego wśród rozległych lasów stanowiących Puszczę Piską, z dala od miasta znajduje się zagubiona wśród lasów miejscowość Krutyń.
Nazwa wsi Krutyń została zapożyczona od rzeki noszącej teraz oficjalną nazwę Krutynia. Jest to nazwa pochodzenia staropruskiego – język ten był spokrewniony z językiem litewskim.Nazwa oznacza ,,rzekę wartką i krętą” , a nie ,,krótką”.
Początek miejscowości Krutyń sięga odległych czasów. Powstała ona około 1500 r. jako obronna stanica myśliwska w puszczy. Stanica została później przebudowana na zameczek myśliwski, w którym schronił się w czasie panującej dżumy, książę Albrecht w r.1527. Osada Krutyń była w 1782 r. siedzibą nadleśnictwa, liczyła 16 domów. Wieś Krutyń w roku 1939 liczyła już 436 mieszkańców. W 1934 r. Krutyń odwiedził Melchior Wańkowicz, który wraz z córeczką  spędzał na Mazurach wakacje uwiecznione w powieści „Na tropach Smętka”.

Około 500 m za wsią równomiernie we wszystkich kierunkach występują lasy mieszane z przewagą dębów. Dzięki swemu położeniu Krutyń jest miejscowością wczasową. Zachowała się tu urocza, choć nieco chaotyczna drewniana zabudowa. Niewielkie parterowe chaty, niektóre ozdobione gankiem i okiennicami, stoją zwrócone szczytami lub kalenicami do krętych uliczek. W dawnej stodole z końca XIX w. obecnie mieści się poczta.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wypadek na DK 7 w kierunku Radomia. Droga zablokowana

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/screenshot/@malopolskaPolicja

  

Na drodze krajowej nr 7 w Starych Sieklukach zderzyły się cztery samochody osobowe. W wypadku nikt nie zginął. Zablokowana jest jezdnia w kierunku Radomia.

Do wypadku doszło na DK 7 na odcinku Białobrzegi – Radom, w miejscowości Stare Siekluki (woj. mazowieckie). Nikt nie zginął, jedna osoba odniosła obrażenia. Zablokowana jest jezdnia w kierunku Radomia; przewidywany czas utrudnienia - ok. 2 godziny. Na miejscu policjanci wyznaczają objazdy oraz ustalają przyczyny i przebieg wypadku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl