Krytyka Merkel. Za spotkanie z Obamą

/ / flickr.com/Christliches Medienmagazin pro/CC BY-SA 2.0

  

Niemiecki tabloid "Bild" krytykuje kanclerz Angelę Merkel za spotkanie z byłym prezydentem USA Barackiem Obamą. Jest ono interpretowane jako demonstracja niechęci wobec obecnego amerykańskiego przywódcy - Donalda Trumpa.

"Można by to nazwać dużym błędem, ale błędy popełnia się niechcący. To, co zrobiła kanclerz, ma dużo większą wagę: jej intencją było obrażenie prezydenta Trumpa" - ocenia piątkowe spotkanie w Urzędzie Kanclerskim najpoczytniejsza gazeta Niemiec. "Dla odrobiny nieuzasadnionej nostalgii Merkel zdecydowała się na wyrządzenie kolejnych szkód w wyjątkowo ważnych niemiecko-amerykańskich relacjach"

- dodaje.

"Bild" przypomina, że Obama co najmniej równie bezwzględnie jak Trump pilnował amerykańskich interesów: domagał się od Niemiec zwiększenia wydatków na obronność, jego służby szpiegowały niemieckie firmy i podsłuchiwały samą kanclerz. Jego decyzja, żeby nie interweniować w Syrii była historycznym błędem, który doprowadził do kryzysu migracyjnego w Europie. To Obama przyglądał się bezczynnie jak Rosja odrywa Krym od Ukrainy.

"Obama odwrócił się od Europy i bardzo jej zaszkodził. Fetowanie go jak maskotki, która przypomina o dobrych czasach - w których nie było nic dobrego poza pięknymi słowami - i obrażanie naszego najważniejszego sojusznika, jest nieodpowiedzialne" - puentuje dziennik.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel spotkała się w piątek w Berlinie z byłym prezydentem USA Barackiem Obamą. Tematem rozmowy, na której nie byli obecni przedstawiciele mediów, miały być relacje transatlantyckie. Spotkanie trwało półtorej godziny.

Rzecznik rządu Steffen Seibert odpowiadając na pytanie, czy miał to być sygnał wysłany Donaldowi Trumpowi, odpowiedział: "Zdecydowanie zaprzeczyłbym takiemu wrażeniu".

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Przestańmy się w końcu bać, to nasze miasta! Prof. Nalaskowski w „Wywiadzie z chuliganem”

zdjęcie ilustracyjne / Fot. archiwum Aleksandra Nalaskowskiego

  

To kolejny po Zofii Klepackiej sportowiec, który przeciwstawił się inwazji LGBT. Prof. Aleksander Nalaskowski jako ciężarowiec był rekordzistą Polski w podrzucie, a potem trenerem jazdy konnej. - Dzięki mojej sprawie policzyliśmy się. Jest nas naprawdę dużo. Przestańmy się w końcu bać. Nie można mówić, że król ma piękne szaty, jak jest nagi. Mówmy jasno: to jest nienormalne, my tego nie chcemy, nie pozwalamy, to są nasze miasta – powiedział w „Wywiadzie z chuliganem” Piotra Lisiewicza. Premiera 50-minutowej rozmowy o historii życia profesora, którego felieton zelektryzował Polskę, dziś o 22.30 w Telewizji Republika.

- Pokazaliśmy politycznej poprawności granicę, za którą jest społeczny gniew. Scenariusz, który spełnił się w wielu państwach zachodnich, został przez to przyhamowany. Nie przez felieton, bo przecież wszyscy tak myślą, jak ja napisałem. Tak naprawdę bohaterem nie jest Nalaskowski, tylko ci, przeciwstawili się zawieszeniu mnie na Uniwersytecie, te 32 tysiące osób, które podpisały się z imienia i nazwiska, że nie godzą się na kneblowanie wolności słowa

– tak profesor podziękował tym, którzy go poparli, w wyniku czego rektor przywrócił go do pracy na Uniwersytecie Toruńskim.

Pytany o to, czy naruszył „godność profesora” i zasłużył na karę, odpowiedział:

- Czy gdyby powiedział to chłop, to Kosiniak-Kamysz stwierdziłby, że zawieszamy go na jego polu? A gdyby powiedział to maszynista, to mu za karę przyspawamy parowóz do szyn? A profesorowi nie wolno, bo okazuje się że ja uderzam w jakąś godność.  A na pytam, czy godne są plagiaty, za które nikt nigdy nie wyleciał z pracy, a nawet nie odebrano stopni naukowych? Czy godne profesora jest bycie wieloletnim współpracownikiem SB? Czy godne profesora jest pisanie analiz na Zachód, w których fałszuje się wyniki badań?

„Wywiad z chuliganem” jest koprodukcją Radia Poznań i Telewizji Republika. W radiu słuchać można go w każdą sobotę o 16.00, telewizyjna premiera w Republice w niedzielę o 22.30.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalena.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl