Poczucie wartości to fundament

/ jill111

  

Lęk przed byciem niewartościowym jest dziś głównym lękiem człowieka. Wartość, sens i piękno mają wymiar terapeutyczny, dają nadzieję i mogą leczyć nasze wnętrze zranienia. Doświadczenie wartości rodzi zachwyt i wyciszenie, skłania do refleksji.

Wartość człowieka jest nieprzemijająca i ponadczasowa, natomiast poczucie wartości jest bardzo zmienne, można je obniżyć, zniszczyć, podwyższyć. Jest zasadnicza różnica między stwierdzeniami: „nic nie jestem wart” a „mam niskie poczucie wartości”.

Bardzo wielu ludzi czuje się dzisiaj bezwartościowymi. Powszechna narracja mówi, że jeśli jesteś bogaty, jeśli jesteś wstanie mieć piękny dom, drogi samochód – osiągnąłeś sukces – jesteś wartościowy. Jeśli jesteś młoda, sprawna, zdrowa i piękna, chodzisz w pięknych kreacjach – jesteś wartościowa. Byłeś tu i tam, stać cię na każdą wycieczkę – posiadasz wartość. Jeśli nie masz, pieniędzy, zdrowia, sukcesów, sprawności, urody – to nie wiele znaczysz, jesteś kimś przeciętnym bez większej wartości.
To powszechna narracja szczególnie widoczna w reklamach, to podstawowe założenie. Gdy każdego dnia natrafiamy na taką narracje, jak można nie mieć obniżonego poczucia wartości?

Oprócz narracji mediów jest jeszcze wiele istotnych czynników, które obniżają poczucie wartości. Jednym z głównych jest wychowanie. Gdy często słyszy się od rodziców, ty się do niczego nie nadajesz, nic z ciebie nie będzie, nic nie potrafisz, jesteś nieudacznikiem, fajtłapą – takie słowa ranią i wpędzają w otchłań poczucia niższości.

Jak czuje się pracowniczka coll center, która dzień po dniu z bardzo niewielką skutecznością proponuje jakiś produkt? Jak czuje się bezrobotny, który od długiego czasu bezowocnie szuka pracy? Może mieć wrażenie, że jest bezużyteczny i niepotrzebny nikomu.
Problem polega na szukaniu potwierdzenia swojej wartości w czymś zewnętrznym, w opinii ludzi, funkcji społecznej, posiadaniu bogactwa, zdrowia, sprawności, urody, tytułów naukowych. Tymczasem poczucie wartości wpisane jest w nasze wnętrze. 

Prawdziwe poczucie wartości pozwala na szczere mówienie i przyznawanie się do swych słabości. Nieraz przejawem niskiego poczucia wartości jest perfekcjonizm i narcyzm. W tych stylach działania, myślenia i życia nie ma miejsca na przyznawanie się do słabości. W takim myśleniu wszelka  słabość odbiera wartość.
W takiej atmosferze często dochodzi do głosu, wewnętrzny krytyk, który pokazuje każdy błąd, każdą słabość, na tej podstawie prognozuje przyszłość bez nadziei jako wielką katastrofę i pasmo ciągłych porażek. 
W naszym wnętrzu nieustannie rozległa się hałas, któremu towarzyszy poczucie winy. Słyszymy głosy ,,jesteś do niczego”, „nic nie potrafisz” , „jesteś nieudacznikiem”, „nigdy Ci się nie uda”, „to wszystko co robisz jest bez sensu”, „nie ma dla Ciebie nadziei”
To przedsionek piekła – słychać słowa Dantego z „Boskiej komedii”: „Porzućcie wszelką nadzieję, którzy tu wchodzicie”. 

Dojrzałe poczucie wartości nie domaga się natychmiastowych czynów i działań, które usprawiedliwiałby moją wartość. Dojrzałe poczucie wartość pozwala trwać w zachwycie w pozornej bezczynności – która jest twórcza i kreatywna. To doświadczenie piękna rodzi naturalny zachwyt, który przemienia się w postawę kontemplacji. Doświadczenie wartości i piękną budzi pragnienie porządku, ładu, stabilności.

W zestawieniu z pięknem i harmonią dostrzegamy swoją ludzką kruchość. Jest paradoksem, że ludzie obcujący z wielkim pięknem, najczęściej artyści, gdy zagubią się w swym życiu, dokonują niewłaściwych wyborów, wchodzą w toksyczne związki, widzą olbrzymi dysonans między wzniosłością i czystością piękna a swoim życiem. Wielu z nich koi wewnętrzny ból, cierpienie w alkoholu, narkotykach, seksie. Innym powodem obniżania się naszego poczucia wartości może być niezgoda na przemijanie, czasu, starzenie się, coraz mniejszą sprawność i atrakcyjność.   

Mądrość serca  pozwala nam zgodzić się i zaakceptować przemijanie czasu. Chwila obecna jest bardzo krucha i ulotna, zawieszona między przeszłością i przyszłością.
Sztuka uważnego życia polega na ciągłym dostrzeganiu piękna i blasku ulotnej chwili, na odwadze życia w kruchości chwili obecnej bez zbytniego martwienia się o przyszłość ani ciągłego rozpamiętywania przeszłości. Każdy dzień ma dosyć swoich zmartwień.
Pojęcie „Carpe diem”: „chwytaj dzień”, „pielęgnuj dzień” spopularyzowane przez film „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” zachęca by każdego dnia zbierać owoce, które już dojrzały. 

Koholet biblijny mędrzec mówi:

„Wszystko ma swój czas, 
i jest wyznaczona godzina 
na wszystkie sprawy pod niebem: 
Jest czas rodzenia i czas umierania, 
czas sadzenia i czas wyrywania tego, co zasadzono, 
czas zabijania i czas leczenia, 
czas burzenia i czas budowania, 
czas płaczu i czas śmiechu, 
czas zawodzenia i czas pląsów, 
czas rzucania kamieni i czas ich zbierania, 
czas pieszczot cielesnych i czas wstrzymywania się od nich, 
czas szukania i czas tracenia, 
czas zachowania i czas wyrzucania, 
czas rozdzierania i czas zszywania, 
czas milczenia i czas mówienia, 
czas miłowania i czas nienawiści, 
czas wojny i czas pokoju (...). 
W weselu chleb swój spożywaj 
i w radości pij swoje wino! 
Bo już ma upodobanie Bóg w twoich czynach. 
Każdego czasu niech szaty twe będą białe, 
olejku też niechaj na głowę twoją nie zabraknie!"

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dorota Kania UJAWNIA: Nowe tropy ws. śmierci Emila Barchańskiego

Emil Barchański / arch. IPN

  

W najnowszym odcinku programu „Koniec systemu” Dorota Kania wróciła do sprawy śmierci Emila Barchańskiego, w której pojawiły się zupełnie nowe tropy. Prowadzą one do Departamentu I czyli komunistycznego wywiadu. W prowadzonym przez IPN śledztwie został przesłuchany Aleksander Makowski, funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa, który w czasach PRL zajmował się inwigilacją m.in. księdza Franciszka Blachnickiego oraz papieża Jana Pawła II.

Emil Barchański (rocznik 1965) 13 grudnia 1981 roku – po wprowadzeniu stanu wojennego – zaczął prowadzić działalność konspiracyjną w grupie „Piłsudczycy”. 10 lutego 1982 roku wziął udział wraz z Markiem Marciniakiem i Arturem Nieszczerzewiczem w akcji przeciwko pomnikowi Feliksa Dzierżyńskiego. 3 marca 1982 roku został zatrzymany przez SB w drukarni drugiego obiegu podczas druku publikacji Adama Michnika „Będę krzyczał”. Po aresztowaniu był bity i zmuszany do składania fałszywych zeznań. W dniu 17 czerwca 1982 roku miał być wyznaczony kolejny termin rozprawy Tomasza Sokolewicza i Marka Marciniaka, w którym Emil miał zeznawać jako świadek. Na jednej z wcześniejszych rozpraw zeznał: „Ci panowie, kiedy biją, nie przedstawiają się, ale jestem gotów w każdej chwili ich rozpoznać”. Brał udział w manifestacjach patriotycznych 3, 9 i 13 maja 1982 roku. 3 czerwca 1982 roku pojechał na plażę nad Wisłą, gdzie zaginął, a jego ciało odnaleziono dopiero 5 czerwca. Śledztwo w sprawie jego śmierci pierwszy raz umorzono w 1982 roku; kolejny – w latach 90. Sprawą zajął się w 2006 roku pion śledczy IPN – po upływie wielu lat i braku pełnej dokumentacji można jedynie wskazać najbardziej prawdopodobną hipotezę.
 [polecam:https://niezalezna.pl/275356-dorota-kania-ujawnia-dlaczego-zginal-emil-barchanski]

Emil Barchański został aresztowany w stanie wojennym 3 marca 1982 w związku z „profanacją” pomnika Feliksa Dzierżyńskiego – miesiąc wcześniej kilku młodych ludzi (w tym Emil) oblali „Krwawego Feliksa” łatwopalną cieczą i podpalili.
 
W 82 roku byłem działaczem Polskiej Niezależnej Organizacji Młodzieżowej i my zaczęliśmy w grudniu 82 roku wydawać gazetkę pod tytułem "Młodzież" i oczywiście interesowała nas młodzież walcząca i jedną z informacji, która dotarła do nas z Warszawy było zamordowanie Emila Barchańskiego. Chłopak był aresztowany i odpowiadał w sądzie. W sądzie powiedział, że był torturowany, na co sąd zareagował w ten sposób, że w takim razie odracza rozprawę, ale w tej sprawie następnej Emil będzie odpowiadał z wolnej stopy, czyli, że po tej rozprawie został zwolniony do domu. No i okazało się, że tak jakby został zwolniony do domu po to, żeby nie dożył następnej rozprawy, bo nie dożył. Wyłowili go z Wisły.
- wspomina Artur Adamski, opozycjonista, działacz Solidarności Walczącej.

W najnowszym odcinku programu Doroty Kani zwrócono uwagę, że do aresztu, oprócz Emila Barchańskiego trafił także jego kolega, Tomasz Sokolewicz. Jego ojciec, Wojciech Sokolewicz był wówczas znanym prawnikiem, kierownikiem zespołu prawa konstytucyjnego Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Był również kontaktem operacyjnym Departamentu I MSW ps. „Wacław”, a jego oficerem prowadzącym w tym czasie był... Aleksander Makowski.

Po aresztowaniu syna Wojciech Sokolewicz spotkał się z Makowskim, który posługiwał się nazwiskiem Stępiński i poprosił go o ustalenia w sprawie zatrzymania syna.
 
W wydziale dochodzeniowo-śledczym komendy stołecznej pojawił się funkcjonariusz pierwszego departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z pytaniem o bieg tej sprawy i o konsekwencje, jakie grożą przywódcy tej części warszawskiej organizacji, która dokonała profanacji pomnika Dzierżyńskiego. Z relacji kierownictwa tego wydziału wskazywano, że jest on szefem tej organizacji i na pewno z odpowiedzialności karnej z tej sprawy się nie wywinie. Z tych rozmów zostały sporządzone przez funkcjonariusza wywiadu notatki i te notatki o których wspomniałem zostały ujawnione w aktach kontaktu operacyjnego o pseudonimie „Wacław”.
- mówi prokurator Mariusz Rębacz, IPN.
 
Przebieg samego procesu wspomina również mama Emila Barchańskiego:

17 maja w trakcie procesu sądowego jego kolegów Tomka Sokolewicza i Marka Marciniaka. Bohatersko na sprawie sądowej tychże kolegów powiedział do sędziego, że bardzo był bity i zmuszany do fałszywych zeznań. Wówczas pani prokurator młoda blondyneczka wyskoczyła strasznie zdenerwowana i powiedziała "będziesz pięć lat siedział za fałszywe zeznania" a sędzia, młody człowiek spokojnie z uśmiechem na ustach zapytał "a czy mógłbyś powiedzieć, jak ci panowie się nazywali". Emil odpowiedział dowcipnie "ci panowie, jak biją to się nie przedstawiają, ale na pewno bym ich rozpoznał, gdyby mi pokazali tych panów. W każdej chwili, do końca życia, zapamiętam ich twarze.
- wspominała Krystyna Barchańska, mama Emila.
 
Na istotny wątek zwraca uwagę opozycjonistka, działaczka NSZ Kinga Hałacińska.

Po tym jak Emil Barchański wyszedł z aresztu, obiecał swojej mamie, że już więcej polityką zajmować się nie będzie. Miał kłopot z łaciną, miał kłopot z przysposobieniem obronnym, obiecał mamie, że się będzie uczył. Powodem dla którego bardzo często spędzał czas ze swoim sąsiadem Hubertem była nauka i to, że obaj mieli psy. W związku z czym obaj młodzi ludzie bardzo często chodzili razem na spacery. Wydaje się, że osoba, która została podstawiona państwu Barchańskim była bardzo świadomie przemyślana przez Służbę Bezpieczeństwa. Chłopak był młody, posiadał podobne zainteresowania jak Emil, posiadał żonę, dziecko, był wiarygodny.
- mówi Hałacińska.
 
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl