Poczucie wartości to fundament

/ jill111

  

Lęk przed byciem niewartościowym jest dziś głównym lękiem człowieka. Wartość, sens i piękno mają wymiar terapeutyczny, dają nadzieję i mogą leczyć nasze wnętrze zranienia. Doświadczenie wartości rodzi zachwyt i wyciszenie, skłania do refleksji.

Wartość człowieka jest nieprzemijająca i ponadczasowa, natomiast poczucie wartości jest bardzo zmienne, można je obniżyć, zniszczyć, podwyższyć. Jest zasadnicza różnica między stwierdzeniami: „nic nie jestem wart” a „mam niskie poczucie wartości”.

Bardzo wielu ludzi czuje się dzisiaj bezwartościowymi. Powszechna narracja mówi, że jeśli jesteś bogaty, jeśli jesteś wstanie mieć piękny dom, drogi samochód – osiągnąłeś sukces – jesteś wartościowy. Jeśli jesteś młoda, sprawna, zdrowa i piękna, chodzisz w pięknych kreacjach – jesteś wartościowa. Byłeś tu i tam, stać cię na każdą wycieczkę – posiadasz wartość. Jeśli nie masz, pieniędzy, zdrowia, sukcesów, sprawności, urody – to nie wiele znaczysz, jesteś kimś przeciętnym bez większej wartości.
To powszechna narracja szczególnie widoczna w reklamach, to podstawowe założenie. Gdy każdego dnia natrafiamy na taką narracje, jak można nie mieć obniżonego poczucia wartości?

Oprócz narracji mediów jest jeszcze wiele istotnych czynników, które obniżają poczucie wartości. Jednym z głównych jest wychowanie. Gdy często słyszy się od rodziców, ty się do niczego nie nadajesz, nic z ciebie nie będzie, nic nie potrafisz, jesteś nieudacznikiem, fajtłapą – takie słowa ranią i wpędzają w otchłań poczucia niższości.

Jak czuje się pracowniczka coll center, która dzień po dniu z bardzo niewielką skutecznością proponuje jakiś produkt? Jak czuje się bezrobotny, który od długiego czasu bezowocnie szuka pracy? Może mieć wrażenie, że jest bezużyteczny i niepotrzebny nikomu.
Problem polega na szukaniu potwierdzenia swojej wartości w czymś zewnętrznym, w opinii ludzi, funkcji społecznej, posiadaniu bogactwa, zdrowia, sprawności, urody, tytułów naukowych. Tymczasem poczucie wartości wpisane jest w nasze wnętrze. 

Prawdziwe poczucie wartości pozwala na szczere mówienie i przyznawanie się do swych słabości. Nieraz przejawem niskiego poczucia wartości jest perfekcjonizm i narcyzm. W tych stylach działania, myślenia i życia nie ma miejsca na przyznawanie się do słabości. W takim myśleniu wszelka  słabość odbiera wartość.
W takiej atmosferze często dochodzi do głosu, wewnętrzny krytyk, który pokazuje każdy błąd, każdą słabość, na tej podstawie prognozuje przyszłość bez nadziei jako wielką katastrofę i pasmo ciągłych porażek. 
W naszym wnętrzu nieustannie rozległa się hałas, któremu towarzyszy poczucie winy. Słyszymy głosy ,,jesteś do niczego”, „nic nie potrafisz” , „jesteś nieudacznikiem”, „nigdy Ci się nie uda”, „to wszystko co robisz jest bez sensu”, „nie ma dla Ciebie nadziei”
To przedsionek piekła – słychać słowa Dantego z „Boskiej komedii”: „Porzućcie wszelką nadzieję, którzy tu wchodzicie”. 

Dojrzałe poczucie wartości nie domaga się natychmiastowych czynów i działań, które usprawiedliwiałby moją wartość. Dojrzałe poczucie wartość pozwala trwać w zachwycie w pozornej bezczynności – która jest twórcza i kreatywna. To doświadczenie piękna rodzi naturalny zachwyt, który przemienia się w postawę kontemplacji. Doświadczenie wartości i piękną budzi pragnienie porządku, ładu, stabilności.

W zestawieniu z pięknem i harmonią dostrzegamy swoją ludzką kruchość. Jest paradoksem, że ludzie obcujący z wielkim pięknem, najczęściej artyści, gdy zagubią się w swym życiu, dokonują niewłaściwych wyborów, wchodzą w toksyczne związki, widzą olbrzymi dysonans między wzniosłością i czystością piękna a swoim życiem. Wielu z nich koi wewnętrzny ból, cierpienie w alkoholu, narkotykach, seksie. Innym powodem obniżania się naszego poczucia wartości może być niezgoda na przemijanie, czasu, starzenie się, coraz mniejszą sprawność i atrakcyjność.   

Mądrość serca  pozwala nam zgodzić się i zaakceptować przemijanie czasu. Chwila obecna jest bardzo krucha i ulotna, zawieszona między przeszłością i przyszłością.
Sztuka uważnego życia polega na ciągłym dostrzeganiu piękna i blasku ulotnej chwili, na odwadze życia w kruchości chwili obecnej bez zbytniego martwienia się o przyszłość ani ciągłego rozpamiętywania przeszłości. Każdy dzień ma dosyć swoich zmartwień.
Pojęcie „Carpe diem”: „chwytaj dzień”, „pielęgnuj dzień” spopularyzowane przez film „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” zachęca by każdego dnia zbierać owoce, które już dojrzały. 

Koholet biblijny mędrzec mówi:

„Wszystko ma swój czas, 
i jest wyznaczona godzina 
na wszystkie sprawy pod niebem: 
Jest czas rodzenia i czas umierania, 
czas sadzenia i czas wyrywania tego, co zasadzono, 
czas zabijania i czas leczenia, 
czas burzenia i czas budowania, 
czas płaczu i czas śmiechu, 
czas zawodzenia i czas pląsów, 
czas rzucania kamieni i czas ich zbierania, 
czas pieszczot cielesnych i czas wstrzymywania się od nich, 
czas szukania i czas tracenia, 
czas zachowania i czas wyrzucania, 
czas rozdzierania i czas zszywania, 
czas milczenia i czas mówienia, 
czas miłowania i czas nienawiści, 
czas wojny i czas pokoju (...). 
W weselu chleb swój spożywaj 
i w radości pij swoje wino! 
Bo już ma upodobanie Bóg w twoich czynach. 
Każdego czasu niech szaty twe będą białe, 
olejku też niechaj na głowę twoją nie zabraknie!"

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wypadek na DK 7 w kierunku Radomia. Droga zablokowana

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/screenshot/@malopolskaPolicja

  

Na drodze krajowej nr 7 w Starych Sieklukach zderzyły się cztery samochody osobowe. W wypadku nikt nie zginął. Zablokowana jest jezdnia w kierunku Radomia.

Do wypadku doszło na DK 7 na odcinku Białobrzegi – Radom, w miejscowości Stare Siekluki (woj. mazowieckie). Nikt nie zginął, jedna osoba odniosła obrażenia. Zablokowana jest jezdnia w kierunku Radomia; przewidywany czas utrudnienia - ok. 2 godziny. Na miejscu policjanci wyznaczają objazdy oraz ustalają przyczyny i przebieg wypadku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl