"Grają dobrem dzieci". Dworczyk ostro o działaniach PO-KO. Był też apel do nauczycieli

Michał Dworczyk / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zaapelował do nauczycieli, by nie strajkowali w trakcie egzaminów. Ocenił również działania "totalnej opozycji", która składa kolejny wniosek o wotum nieufności - tym razem dotyczący minister Anny Zalewskiej. "Grają dobrem dzieci" - mówi Dworczyk o popisach PO-KO.

Dworczyk podkreślił w Polsat News, że dziś strona rządowa zaproponowała nauczycielskim związkom zawodowym kontrakt społeczny obejmujący podwyżki i zmianę warunków pracy.

"My jesteśmy gotowi do rozmów w każdej chwili. Rozstawialiśmy się dzisiaj na sali, w której prowadziliśmy dialog, z taką deklaracją, że przedstawiamy centralom związkowym propozycje i jesteśmy do ich dyspozycji. Jeżeli podejmą rozmowę na temat tych rozwiązań, to my jesteśmy w każdej chwili gotowi się stawić"

- zaznaczył szef Kancelarii Premiera.

Namawiał związki zawodowe nauczycieli do dalszego dialogu.

"Czekamy na sygnał"

- wskazał Dworczyk.

Wyraził również po raz kolejny nadzieję, że nie dojdzie do strajku nauczycieli.

"A jeżeli dojdzie to, że egzaminy będą niezagrożone, czyli od środy nauczyciele zadbają o to, aby dzieci - które i tak są narażone na stres  - jednak mogły przyjść do szkoły i podejść do tych egzaminów"

- podkreślił.

Jak dodał, cały czas wierzy, że dla wszystkich, którzy spotykają się i rozmawiają na temat przyszłości oświaty w Polsce zasadniczą i nadrzędną sprawą jest dobro dzieci.

"Bardzo proszę nauczycieli, żeby rozważyli - jeśli chcą kontynuować strajk, owszem ale poza dniami, kiedy odbywają się egzaminy. Dzieci nie powinny ucierpieć"

- oświadczył Dworczyk.

"Wierzę, że nauczyciele w poczuciu odpowiedzialności za swoich uczniów przeprowadzą egzaminy"

- dodał.

Szef kancelarii premiera zapewnił ponadto, że Ministerstwo Edukacji Narodowej robi wszystko, aby egzaminy się odbyły, przygotowując m.in. osoby, które w placówkach, gdzie wszyscy nauczyciele odmówią pracy, będą mogły przeprowadzić egzaminy.

Dworczyk ocenił również złożony przez PO-KO w piątek wniosek o wotum nieufności dla minister edukacji Anny Zalewskiej. Zdaniem szefa Kancelarii Premiera niektórzy politycy Platformy Obywatelskiej cynicznie wykorzystują obecną sytuację związaną z protestem nauczycieli i "grają dobrem dzieci".

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Są powody do optymizmu ws. brexitu"

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Chickenonline /creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Unia Europejska i Wielka Brytania mają bardzo poważne problemy do rozwiązania, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie celne na granicy Irlandii i Irlandii Północnej, ale są powody do ostrożnego optymizmu w sprawie brexitu - ocenił minister ds. europejskich Konrad Szymański.

We wtorek główny negocjator UE ds. brexitu Michel Barnier przekazuje ministrom z 27 państw członkowskich najnowsze informacje po intensywnych negocjacjach, które trwały w ostatnich dniach. Pertraktacje zostały określone przez stronę unijną jako konstruktywne, ale do tej pory nie ma rozwiązania problemu granicy między Irlandią, a Irlandią Północną.

"Biorąc pod uwagę kontekst i punkt startowy, to dziś są powody do ostrożnego optymizmu. Polska od samego początku, kiedy pojawiły się nowe propozycje Londynu, w szczególności te oparte o zabezpieczenie całkowitej zbieżności regulacyjnej w Irlandii Północnej, namawiała KE, państwa członkowskie do podjęcia rzeczowych, konstruktywnych rozmów"

- powiedział polskim dziennikarzom w Luksemburgu Szymański.

Szczegóły najnowszych propozycji nie zostały przedstawione publicznie, ale z nieoficjalnych przecieków wiadomo, że Irlandia Północna miałaby być formalnie w unii celnej ze Zjednoczonym Królestwem i jednocześnie nieformalnie w unii celnej z UE. Unijna "27" obawia się jednak, że towary, które wchodziłyby na teren Irlandii Północnej mogłyby później trafiać do UE bez odpowiednich ceł.

Szymański tłumaczył, że wyjście Irlandii Północnej z unii celnej oznacza bezprecedensową sytuację, jeśli chodzi o zabezpieczenie faktycznego przepływu towarów, osób i usług między terytoriami pozostającej w UE Irlandią i będącej poza UE Irlandią Północną.

"To są bardzo skomplikowane i nieznane dotąd modele współpracy, ale wysiłek negocjacyjny jest widoczny po obu stronach i to nas cieszy. Bardzo nas satysfakcjonuje fakt, że nasze oczekiwania, bardzo jasno, publicznie wyrażane, przynoszą właściwe efekty"

- oświadczył wiceszef MSZ.

Przyznał, że są ryzyka dla integralności jednolitego rynku, dlatego propozycje brytyjskie są niewystarczające.

"Razem z UE-27 oczekujemy dalszych negocjacji po to, aby wszystkie ryzyka i wszystkie ewentualne niedoskonałości tego rozwiązania, które jest całkowicie nowatorskie wyjaśnić i je zabezpieczyć, bo integralność wspólnego rynku jest w interesie Polski. Polska jest i będzie częścią wspólnego rynku, w związku z czym jest to nas wspólny interes" - powiedział minister ds. europejskich.

Kwestia tego, czy Wielkiej Brytanii uda się zawrzeć porozumienie z UE w sprawie warunków brexitu powinna być rozstrzygnięta tym tygodniu. W czwartek i piątek odbędzie się w Brukseli unijny szczyt, na którym ewentualne porozumienie ma zostać zatwierdzone, a w sobotę brytyjska Izba Gmin będzie głosować nad jego akceptacją lub - gdyby go nie było - nad dalszymi krokami.

Szymański zaznaczył, że w UE bardzo wiele porozumień było "dopinanych" w ostatnim momencie. Jego zdaniem należy docenić to co się dzieje w negocjacjach, bo przeciwnie do tego jak było jakiś czas temu, teraz są one niezwykle intensywne i rzeczowe.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl