"Sztuka to wartość" w Muzeum Narodowym. Kolekcja PKO BP po raz pierwszy pokazana szerszej publiczności

Ponad 30 prac współczesnych polskich artystów z kolekcji PKO Banku Polskiego, które na co dzień dostępne są dla nielicznych - od piątku będzie można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie w ramach wystawy "Sztuka to wartość".

fot. Anna Krajkowska/Gazeta Polska

W końcówce lat 90. XX w. PKO poprosiło wybitną kuratorkę, Andę Rottenberg o wybór prac, które złożyć miały się na kolekcję sztuki dla nowo powstałego budynku Centrum Finansowego Puławska na warszawskim Mokotowie. Łącznie zakupiono ponad 70 prac od ponad 30 polskich artystów współczesnych, reprezentujących trzy pokolenia w powojennej sztuce polskiej. 

- To była pierwsza inicjatywa stworzenia kolekcji, która będzie reprezentowała polski sektor finansowy

- powiedziała podczas konferencji prasowej poświęconej wystawie "Sztuka to wartość" Anda Rottenberg.

W kolekcji PKO BP znalazły się prace takich artystów jak Jan Tarasin, Stefan Gierowski, Ryszard Grzyb, Edward Dwurnik, a także stworzone na zamówienie dzieła Magdaleny Abakanowicz ("Drzewo wiadomości dobrego i złego") oraz Mirosława Bałki.

Część dzieł, które dotychczas dostępne były tylko dla nielicznych, pojawiających się w Centrum Finansowym Puławska, teraz - zaprezentowane zostaną szerszej publiczności. Od piątku, 5 kwietnia, ponad 30 prac z kolekcji PKO BP zostanie zaprezentowanych na wystawie "Sztuka to wartość" w Muzeum Narodowym w Warszawie.

- Muzeum Narodowe ma wielkie ambicje, by sztuka współczesna gościła w naszych murach (...) Ta wystawa pokazuje serdeczny stosunek PKO BP do współczesnych artystów polskich

- powiedział prof. Jerzy Miziołek, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.

Tytuł wystawy "Sztuka to wartość" nawiązuje do łacińskiej sentencji ars auro prior - "sztuka cenniejsza niż złoto". 

Całość wystawy zasadniczo podzielić można na trzy części, odpowiadające trzem pokoleniom artystów, których prace znalazły się w kolekcji PKO BP. W centralnej części znalazły się dzieła klasyków, m.in. Stefana Gierowskiego, Jana Tarasina i Zbigniewa Makowskiego, debiutujących w latach 50. XX w., stanowiących dla młodszych pokoleń twórców grupę mistrzów.

Drugą część wystawy stanowią prace artystów, którzy otrzymali dyplomy w latach 70. - m.in. Zofii Kulik, Teresy Murak, Łukasz Korolkiewicz, zaś trzecią - dzieła twórców debiutujących w latach 80., skupionych głównie wokół warszawskiej Gruppy - Ryszarda Grzyba, Jarosława Modzelewskiego czy Olgi Wolniak.

Kuratorem wystawy jest Katarzyna Szydłowska-Schiller. Ekspozycja "Sztuka to wartość" prezentowana będzie do 30 czerwca 2019 r. 

 

Źródło: niezalezna.pl

#Sztuka to wartość #PKO BP #muzeum narodowe #wystawa

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo