Zbyt proste rozumienie. Terapia przez anegdoty

Chrzest Chlodwiga I ok. 496 r. / Mistrz z Saint Giles - National Gallery of Art, Washington. Domena publiczna

  

Anegdoty historyczne przytaczają wypowiedzi, które budzą zdziwienie, skłaniają do refleksji.

Wypowiedź Króla jest emocjonalną reakcją, która pokazuje prostolinijny sposób myślenia i pojmowania rzeczywistości. Chlodwig I nie bierze pod uwagę całego kontekstu teologicznego podkreśla jedynie sprawność bojową swoich oddziałów.

To powszechny mechanizm, gdy ktoś nam o czymś mówi często reagujemy pomijając cały kontekst wypowiedzi i nawiązując do usłyszanych słów podkreślamy jedynie własne zalety. 
  
Włos by Mu z głowy nie spadł
Władca Franków Chlodwig I (ok. 466-511) postanowił przejść na wiarę katolicką. Podczas chrztu w kościele w Reims towarzyszy mu biskup Remigiusz, który opowiada o cierpieniach i śmierci krzyżowej Jezusa. Na to krewki król wpada mu w słowo: „Ze mną i moimi wojownikami, włos by Mu z głowy nie spadł”

„Księga chrześcijańskiego humoru”, wybór i opracowanie Monika Rodkiewcz, Kraków 2007 s. 185.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wypadek na DK 7 w kierunku Radomia. Droga zablokowana

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/screenshot/@malopolskaPolicja

  

Na drodze krajowej nr 7 w Starych Sieklukach zderzyły się cztery samochody osobowe. W wypadku nikt nie zginął. Zablokowana jest jezdnia w kierunku Radomia.

Do wypadku doszło na DK 7 na odcinku Białobrzegi – Radom, w miejscowości Stare Siekluki (woj. mazowieckie). Nikt nie zginął, jedna osoba odniosła obrażenia. Zablokowana jest jezdnia w kierunku Radomia; przewidywany czas utrudnienia - ok. 2 godziny. Na miejscu policjanci wyznaczają objazdy oraz ustalają przyczyny i przebieg wypadku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl