Gazowy hub Polska

  

Gazprom po latach przyznaje, że gaz skroplony (LNG) może być nie tylko dobrym biznesem, lecz także zagrożeniem na rynku europejskim dla firm rosyjskich. Z tego względu po wielu latach deprecjonowania tego paliwa i opowiadania, że amerykański gaz skroplony nie może konkurować z europejskimi cenami Gazpromu, rosyjski gigant coraz intensywniej rozważa wejście w sektor LNG.

Nie tylko Gazprom, również jego krajowy rywal Novatek inwestują coraz więcej w terminale eksportowe. Pewną barierą są ograniczenia rynku rosyjskiego, który nie jest tak elastyczny ani innowacyjny jak amerykański, dlatego gazoporty powstają wolniej. Także z powodu sankcji nałożonych na Rosję za nielegalną aneksję Krymu. Tak się składa, że centrum dystrybucji LNG może być w Polsce. PGNiG w 2023 r. będzie miał do dyspozycji prawie 8 mld m sześc. gazu amerykańskiego na polskim rynku, który może trafiać nie tylko na nasz rynek, lecz także do sąsiadów. A to jest dokładnie taka ilość gazu, jaką my sprowadzamy obecnie z Rosji. A zatem w 2023 r. może dojść do poważnej zmiany na polskim rynku i „zagrożenie”, o którym mówi Gazprom, może z Polski rozpłynąć się na całą Europę Środkowo-Wschodnią.


Autor jest redaktorem naczelnym portalu BiznesAlert.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts