Przełomowe odkrycie IPN na terenie Niemiec. Instytut po raz pierwszy prowadzi takie wykopaliska

/ twitter.com/poszukiwaniaipn

  

Eksperci z Instytutu Pamięci Narodowej odnaleźli urny z prochami Polek zamordowanych i spopielonych w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Odkrycia dokonano na cmentarzu w miejscowości Fürstenberg u naszych zachodnich sąsiadów. To pierwsze w historii prace zespołu prof. Krzysztofa Szwagrzyka na terenie Niemiec.

Obóz w Ravensbrück powstał w 1938 r. z rozkazu Heinricha Himmlera i w niedługim czasie stał się głównym obozem koncentracyjnym dla kobiet. Liczbę uśmierconych w nim osób szacuje się na ok. 50 tys. Co ciekawe, do 1943 r. to miejsce kaźni nie miało własnego cmentarza. Zwłoki więźniarek najpierw palono w obozowym krematorium, następnie ich prochy umieszczano w urnach, te z kolei były chowane na cmentarzu w pobliskim miasteczku.

W 1989 r., podczas kopania grobu na tej nekropolii, przypadkowo natrafiono na dawną mogiłę, w której znajdowały się te urny. Na ich wierzchu widoczne były dane zamordowanych więźniarek – imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia, a także śmierci wraz z numerem z listy krematoryjnej. Jednak wówczas nie dokonano szczegółowych oględzin tego miejsca. Wieczka z danymi trafiły do muzeum, na miejscu postawiono niechlujną tablicę informacyjną z błędami, a same urny nie doczekały się szczegółowych badań.

IPN poprosił władze niemieckie o możliwość ponownego przekopania tego miejsca i otrzymał zgodę. 1 kwietnia br. eksperci z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN rozpoczęli prace archeologiczne na cmentarzu w miejscowości Fürstenberg, w miejscu, gdzie w 1989 r. dokonano tego odkrycia. Już w ciągu pierwszych dwóch dni prac zespołowi prof. Krzysztofa Szwagrzyka udało się odnaleźć pozostałości po dziewięciu kolejnych urnach oraz dwóch tabliczkach z danymi więźniarek, których prochy się w nich znajdują.

„1.04. BPiI rozpoczęło pierwsze prace archeologiczne w Niemczech, w wyniku których odnaleziono urny z prochami Polek zamordowanych w KL Ravensbrück. Tabliczki ujawnione przy urnach mogą pozwolić na identyfikację tożsamości ofiar” – napisano na Twitterze Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Z kolei według prof. Krzysztofa Szwagrzyka nadzorującego prace mamy do czynienia z historycznym przełomem.

– Po raz pierwszy IPN prowadzi wykopaliska na terenie Niemiec odpowiedzialnych za śmierć milionów polskich obywateli. Będziemy te prace kontynuować tak długo, jak będzie szansa przywrócenia tożsamości polskim bohaterkom i bohaterom pochowanym w bezimiennych na ogół grobach

– powiedział TVP wiceprezes IPN.

Prace zaplanowano do 12 kwietnia br.

Tekst ukazał się w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zła restauracja nie otrzyma odszkodowania

zdjęcie ilustracyjne / suetot CC0

  

Amerykański portal turystyczny TripAdvisor wygrał dziś proces wytoczony mu w Barcelonie przez hiszpańskiego właściciela dwóch restauracji. Przedsiębiorca twierdził, że na portalu było zbyt dużo negatywnych opinii klientów o jego placówkach.

Sąd w Barcelonie orzekł, iż właściciel restauracji Marina Beach Club oraz Panorama w Walencji nie miał prawa żądać odszkodowania od władz portalu TripAdvisor, gdyż nie doszło do ingerencji administratorów w opinie zamieszczane na jego stronie o obu lokalach.

Sędzia zaznaczył, że nie doszło do złamania prawa, ponieważ „wszystkie filtry portalu działały poprawnie”. Oczyścił też amerykański portal z zarzutu o działanie w „złej wierze”.

W orzeczeniu sędzia wskazał, że restaurator miał możliwość zgłaszania poprawek dotyczących informacji o swoich placówkach. Wskazał, iż wycofanie opinii na ich temat byłoby działaniem na niekorzyść klientów.

Właściciel obu restauracji domagał się od portalu „odszkodowania za straty moralne” w wys. 660 tys. euro. Przedsiębiorca twierdził, że opinie internautów pojawiające się na portalu osłabiły wizerunek jego lokali.

W pozwie restaurator z Walencji oskarżył władze portalu o brak kontrolowania negatywnych komentarzy na temat swoich placówek gastronomicznych, a także o uniemożliwienie mu usunięcia swoich restauracji z grona lokali ocenianych przez użytkowników strony TripAdvisor.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl