Krzeszów, kompleks klasztorny – perła baroku

Panorama Krzeszowa / Paweł 'pbm' Szubert;creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

  

Kompleks klasztorny w Krzeszowie ma unikalne walory krajobrazowe, zarówno ze względu na swą wielką skalę, jak i wartości artystyczne, architektoniczne oraz harmonijne połączenie budowli z zielenią. Jest też wkładem cystersów w kulturową tożsamość nowożytnego Śląska.

W roku 1242 księżna Anna, wdowa po Henryku Pobożnym, ufundowała w Krzeszowie klasztor benedyktynów sprowadzonych z czeskich Opatovic. Jej wnuk Bolko I Surowy, wówczas książę jaworski, w roku 1289 wykupił dobra klasztorne, a w roku 1292 ufundował opactwo cystersów, którzy przybyli z Henrykowa.

Klasztor cieszył się poparciem kolejnych panujących w księstwie świdnickim. Wzniesiono na obecnym miejscu pierwszy kościół, który stał się miejscem spoczynku książąt świdnickich. Spoczęli tu: Bolko I Surowy, Bolko (zmarły wcześnie syn Bolka I), Bernard świdnicki, Henryk I jaworski, Henryk II świdnicki, Bolko II Mały. 

Następne wieki przyniosły rozwój gospodarki i organizacji opactwa, który zaowocował w k. XVII i w XVIII w. całkowitą przebudową zespołu klasztornego stylu barokowym. W okresie tym powstało nowe, ogromne kompleks klasztorny łączący średniowieczną tradycję monastyczną z nowymi prądami artystycznymi. W efekcie powstało dzieło stanowiące najwyższe osiągnięcie epoki baroku na Śląsku, na trwale wpisane w krajobraz kultury regionu.

Zespół zachował niemal w całości kompozycję przestrzenną z okresu barokowej przemiany. W centrum dominuje monumentalna bryła kościoła klasztornego pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, wzniesionego w latach 1728-1735. W północnej części kompleksu wznosi się kościół pomocniczy pod wezwaniem św. Józefa, zbudowany w 1673-1676 oraz dom gościnny tzw. „Dom Opata” ukończony w 1734 r.

Na wschód od kościoła św. Józefa znajdował się folwark klasztorny, z którego zabudowy pozostały niektóre budynki mieszkalno-gospodarcze pochodzące z XVII i XVIII wieku. Teren opactwa otacza w większości zachowany mur graniczny z XVII i XVIII wieku z bramami znajdującymi się na jego odcinku południowym kaplicami. Obiekty te prezentują w kształtowaniu brył i wnętrz cechy architektury barokowej i związane są integralnie z historycznym układem przestrzennym wielkiego, barokowego kompleksu klasztornego.

Dzięki nadaniom książęcym i prywatnym opactwo stało się jednym z największych posiadaczy ziemskich na Śląsku. Ciężkie czasy nastały w czasie wojen husyckich, wojny trzydziestoletniej oraz po wojnach śląskich, kiedy te tereny weszły w skład państwa pruskiego. W roku 1810 nastąpiła kasata klasztoru i przejęcie jego dóbr przez państwo. W latach 1919–1940 klasztorem władali benedyktyni przesiedleni z klasztoru w Pradze.

3 września 1940 klasztor przejęły władze III Rzeszy. Benedyktyni zostali zmuszeni do opuszczenia klasztoru. Pod koniec wojny w klasztorze zdeponowano zbiory Biblioteki Pruskiej z Berlina.

W roku 1945 wieś została przyłączona do Polski. Jej dotychczasowych mieszkańców wysiedlono do Niemiec. W roku 1946 klasztor objęły ss. benedyktynki ze Lwowa. W roku 2004 zespół klasztorny został uznany za Pomnik Historii. Obecnie w Krzeszowie odbywa się „Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej”.

Ponadto na Górze Świętej Anny na wschód od miejscowości, znajduje się zrekonstruowana barokowa kaplica św. Anny z 1623 r. W bazylice pw. Wniebowzięcia NMP w ołtarzu głównym mieści się najcenniejszy obraz diecezji legnickiej – ikona Matki Bożej Łaskawej zwanej też Królową Sudetów. Słynący łaskami obraz czczony jest na przestrzeni dziejów przez Czechów, Polaków, Niemców i Węgrów. Jest to najstarszy, bo pochodzący z I połowy XIII wieku wizerunek Matki Boskiej na ziemiach Polski, i jeden z pięciu najstarszych w Europie. Do Krzeszowa trafił on prawdopodobnie ze sprawą Bolka I – fundatora klasztoru. 2 czerwca 1997 Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Legnicy ukoronował obraz. Corocznie, 15 sierpnia, w dniu odpustu obraz jest zdejmowany z ołtarza głównego i niesiony w uroczystej procesji.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wypadek na DK 7 w kierunku Radomia. Droga zablokowana

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/screenshot/@malopolskaPolicja

  

Na drodze krajowej nr 7 w Starych Sieklukach zderzyły się cztery samochody osobowe. W wypadku nikt nie zginął. Zablokowana jest jezdnia w kierunku Radomia.

Do wypadku doszło na DK 7 na odcinku Białobrzegi – Radom, w miejscowości Stare Siekluki (woj. mazowieckie). Nikt nie zginął, jedna osoba odniosła obrażenia. Zablokowana jest jezdnia w kierunku Radomia; przewidywany czas utrudnienia - ok. 2 godziny. Na miejscu policjanci wyznaczają objazdy oraz ustalają przyczyny i przebieg wypadku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl