Jak jest po rosyjsku „druga tura”?

  

Po I turze wyborów prezydenckich na Ukrainie w rosyjskim internecie popularny stał się żart: Jak jest po rosyjsku „druga tura”? Odpowiedź: nie ma takiego zwrotu po rosyjsku. Rzeczywiście, w Rosji nie ma II tury wyborów prezydenckich. Ostatni raz była w 1996 r., gdy ówczesny prezydent Borys Jelcyn wygrał z komunistą Giennadijem Ziuganowem.

Potem już z potężnym poparciem wygrywał szybko ten, który miał wygrać – Władimir Putin, a raz Dmitrij Miedwiediew. To wybory tylko z nazwy. Ostatnio nawet po prostu nie dopuszczono do nich kandydata opozycji Aleksieja Nawalnego. Na Ukrainie natomiast były dziesiątki kandydatów i wciąż nie wiadomo, kto wygra. Do II tury ledwo wszedł urzędujący prezydent Petro Poroszenko i zmierzy się w niej z nową twarzą w polityce – Wołodymyrem Zełenskim. Stoi za nim co prawda oligarcha Ihor Kołomojski, lecz sam Poroszenko też jest oligarchą. Jest jednak jakaś demokracja i konkurencja. Ale to tyle z pozytywów. Wybór jest taki sobie. Poroszenko wprowadził zmiany, ale połowiczne, i jest oskarżany o co najmniej tolerowanie korupcji. A Zełenski? Cóż, naturszczyk na stanowisku prezydenta kraju, który jest w stanie wojny, to kiepski pomysł.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts