Ilustracje Salvadora Dalego w Sosnowcu

Ponad 250 prac jednego z najsłynniejszych artystów XX w. Salvadora Dalego, ilustrujących „Boską Komedię” Dantego, będzie można oglądać od 26 kwietnia w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu (Śląskie). To prace z prywatnej kolekcji gruzińskiej rodziny Kesauri.

Salvador Dali
fot. YouTube/mat.pras.

Na wystawę, po raz pierwszy prezentowaną w Polsce w pełnym zakresie, złoży się 200 grafik oraz 50 dekompozycji – są to wybrane grafiki rozbite na poszczególne warstwy koloru, co pozwala prześledzić proces powstawania barwnej odbitki. 

Salvador Dali to ikona sztuki, jeden z najsławniejszych artystów XX w., dla jednych geniusz, dla innych hochsztapler. Już za życia osiągnął sukces artystyczny i finansowy

 – przypomniał podczas środowej konferencji prasowej w Sosnowcu kurator wystawy ze strony Pałacu Schoena Paweł Dusza. 

Twórczość ilustratorska katalońskiego artysty jest mniej znana od jego popularnych obrazów, stanowi jednak ważną część jego artystycznego dossier. Ilustracje do "Boskiej komedii" wykonał w latach 50. XX w. do jubileuszowego wydania tego dzieła z okazji 700. rocznicy urodzin autora. Dali namalował 100 ilustracji w technice akwareli, po jednej wstępnej i 33 do każdej części poematu: Piekła, Czyśćca i Raju. Prawa do tych ilustracji wykupił w 1959 r. Les Heures Claires. Zostały następnie przez malarza i dwóch drzeworytników – Raymonda Jacqueta i Jeana Taricco – przeniesione w technikę drzeworytu. Wykonano 3,5 tys. matryc z drzewa bukszpanowego. 

Salvador Dali (1904-1989) to jeden z najbardziej znanych malarzy surrealistów, którego twórczość wywarła ogromny wpływ na współczesną kulturę.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Sosnowiec #Salvador Dali #wystawa #Boska Komedia

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo