Rosyjski biznesmen skazany za zdradę stanu

zdjęcie ilustracyjne / joneybrain CC0

  

Rosyjski biznesmen Gieorgij Fomczenkow został skazany przez sąd w Moskwie na siedem lat więzienia w kolonii karnej za zdradę stanu - poinformowała agencja TASS. To kolejny wyrok w sprawie, w której skazano już m.in. byłego wiceszefa Centrum Bezpieczeństwa Informatycznego FSB .

Fomczenkow to jeden z czterech oskarżonych w sprawie mającej związek z bezpieczeństwem informatycznym rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

Według agencji TASS Fomczenkow współpracował z prokuraturą podczas dochodzenia. Sąd uznał, że biznesmen winien jest przestępstwa z art. 275 rosyjskiego kodeksu karnego.

Pozostali oskarżeni - były wiceszef tej instytucji Siergiej Michajłow i były pracownik firmy z branży cyberbezpieczeństwa Kaspersky Lab - Rusłan Stojanow, zostali w lutym skazani odpowiednio na 22 lata i 14 lat pozbawienia wolności, również za zdradę stanu. Oba wyroki są karą kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Michajłow został także skazany na grzywnę w wysokości 400 tys. rubli (blisko 6,1 tys. USD), a Stojanow - na grzywnę w wysokości 150 tys. rubli (blisko 2,3 tys. USD). Michajłow został również pozbawiony stopnia pułkownika rezerwy oraz odznaczeń państwowych.

Czwarty oskarżony - Dmitrij Dokuczajew - przyznał się do winy, a wyrok w jego sprawie nie został jeszcze wydany. Dokuczajew w przeszłości pracował z Michajłowem w CBI. Przed rozpoczęciem współpracy z rosyjskimi służbami był znaną postacią w kręgach rosyjskich hakerów.

Michajłow i Stojanow zostali aresztowani pod koniec 2016 roku, a informacje o tym pojawiły się w mediach w styczniu 2017 roku. Oskarżono ich o to, że za 10 mln USD przekazali w 2011 roku amerykańskiej FBI informacje o działaniach przeciwko Pawłowi Wrublewskiemu, założycielowi firmy Chronopay. Informacje te miały dotyczyć metod prowadzenia działań operacyjno-śledczych wobec Wrublewskiego. Nie jest jasne, jakie wynagrodzenie obaj faktycznie otrzymali; dziennik "Kommiersant" relacjonował, że po zatrzymaniu nie znaleziono u nich pieniędzy.

Michajłow był według mediów jednym najważniejszych funkcjonariuszy Centrum Bezpieczeństwa Informatycznego FSB i osobą, która nieformalnie określała politykę branży cyberbezpieczeństwa. Stojanow kierował w Kaspersky Lab oddziałem ds. badania cyberprzestępstw. Oddział ten - według informacji medialnych - współpracował z FSB i MSW Rosji w analizowaniu przestępstw informatycznych i ekspertyzach w sprawach karnych dotyczących takich przestępstw.

Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami, śledztwo objęte było tajemnicą.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Napadł z nożem na 60-latka. Trwa policyjna obława

/ niezalezna.pl

  

Policja poszukuje napastnika, który zranił nożem 60-letniego mężczyznę w kompleksie leśnym w gminie Kolbudy (Pomorskie). Życiu napadniętego nic nie zagraża.

Do ataku na 60-latka doszło w sobotę, a poszukiwania sprawcy na terenie lasu z użyciem psa tropiącego trwały do późnych godzin wieczornych.

- Mamy zawężony krąg osób podejrzewanych, jest więc kwestią czasu zatrzymanie mężczyzny

– powiedział w niedzielę PAP rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Pruszczu Gdańskim, st. sierż. Karol Kościuk.

Pokrzywdzony przebywa w szpitalu. O ataku nożownika sam zawiadomił policję i pogotowie ratunkowe.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl