Ćwiczenia Brama-19 na Przesmyku Suwalskim

/ http://akademia.mil.pl

  

Na Przesmyku Suwalskim w Augustowie (Podlaskie) rozpoczęły się ćwiczenia Brama-19 zorganizowane przez Akademię Sztuki Wojennej (ASzWoj). W ćwiczeniach biorą też udział żołnierze obrony terytorialnej oraz funkcjonariusze straży granicznej.

Ćwiczenia rozpoczęły się 27 marca w Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Od wtorku przeniosły się one do Augustowa i będą prowadzone na terenie powiatów augustowskiego i suwalskiego. Wojskowi spotkali się na początku z przedstawicielami Zespołu Zarządzania Kryzysowego Powiatu Augustowskiego.

Tematem spotkania było ustalenie zasad współdziałania administracji publicznej z ćwiczącymi żołnierzami w ramach przygotowania do prowadzenia działań antykryzysowych i obronnych na terenie powiatu.

Jak poinformował rektor Akademii Sztuki Wojennej gen. brygady Ryszard Parafianowicz, ćwiczenia w tym miejscu wynikają z zagrożeń dla bezpieczeństwa Polski, które pojawiły się w ostatnich kilku latach.

Przesmyk suwalski lub korytarz suwalski to pojęcie w terminologii NATO. Dotyczy terenu obejmującego Suwalszczyznę, Augustów i Sejny. Przesmyk stanowi połączenie terytorium państw bałtyckich z Polską i resztą państw NATO oraz rozdziela terytorium obwodu kaliningradzkiego i Białorusi. Według armii USA region ten należy do potencjalnie najbardziej zapalnych punktów w Europie.

„Jest to wschodnia flanka NATO, jedyna droga lądowa łącząca kraje bałtyckie z Polską i z tego punktu widzenia zarówno Augustów, jak i Suwałki są bardzo ważne. Stąd nasze ćwiczenia taktyczne, gdzie doskonalimy planowanie i prowadzenie działań przez jednostki wojskowe, ale i przy współdziałaniu i współpracę z powiatem, ze starostą augustowskim”

- powiedział gen. Parafianowicz.

Starosta augustowski Jarosław Szlaszyński powiedział, że spotkanie z wojskowymi dotyczyło wypracowywania cywilno-wojskowych procedur i zasad współdziałania w momencie różnego rodzaju zagrożeń.

Akademia przyjechała do Augustowa z grupą studentów, którzy są na wyższym kursie operacyjno-strategicznym i podyplomowych studiach operacyjno-taktycznych. Wszyscy będą doskonalić umiejętności w planowaniu, przygotowaniu i prowadzeniu działań obronnych.

W trakcie ćwiczenie będą poruszane również kwestie związane z zagrożeniami pozamilitarnymi, tj. łączność oraz system alarmowania i powiadamiania o zagrożeniach, zagrożenia chemiczne i epidemiologiczne, hospitalizacja, porządek publiczny oraz obrona granic państwowych.

W ćwiczeniach biorą udział studenci-oficerowie Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie, żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Ćwiczenia na Suwalszczyźnie zorganizowane zostały po raz drugi.

Ćwiczenia BRAMA-19 potrwają do 12 kwietnia. Rekonesans w Suwałkach i Augustowie to druga faza treningu. Ostatnia etap projektu zostanie zrealizowany w Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych w Warszawie.

Utworzona w miejsce Akademii Obrony Narodowej Akademia Sztuki Wojennej działa od 1 października 2016 r. ASzWoj pozostała uczelnią wojskową - publiczną uczelnią akademicką, kształcącą wojskowych i cywilów. Jej nazwa nawiązuje do Wyższej Szkoły Wojennej z okresu II RP. Podstawowym zadaniem Akademii ma być kształcenie i szkolenie żołnierzy w celu zaspokojenia potrzeb sił zbrojnych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Wojna z Iranem wybuchnie w najbliższych latach? Tak uważa połowa Amerykanów

Zdjęcie ilustracyjne / By Global Military - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=71299457

  

Ponad połowa Amerykanów jest zdania, że w najbliższych latach wybuchnie wojna z Iranem. Podobny odsetek ocenia, że kraj ten stanowi "poważne" lub "nieuchronne" zagrożenie. Jednak jedynie 12 proc. obywateli USA twierdzi, że Stany Zjednoczone powinny dokonać prewencyjnego ataku na Iran.

Z opublikowanego we wtorek sondażu przeprowadzonego dla Reutersa przez Ipsos wynika, że 51 proc. Amerykanów uważa, że w najbliższych latach wybuchnie wojna z Iranem; 53 proc. sądzi, że kraj ten stanowi "poważne" lub "nieuchronne" zagrożenie.

60 proc. ankietowanych jest przeciwnych prewencyjnej operacji militarnej, a 12 proc. uważa, że USA powinny dokonać ataku prewencyjnego na Iran.

49 proc. Amerykanów nie aprobuje polityki prezydenta Donalda Trumpa wobec Teheranu, w tym 31 proc. "zdecydowanie jej nie aprobuje", a 39 proc. ją popiera.

W lipcu ubiegłego roku 47 proc. respondentów uważało, że Iran stanowi "poważne" lub "nieuchronne" zagrożenie.

Czterech na pięciu Amerykanów uważa, że jeśli Iran zaatakuje żołnierzy USA, to Ameryka powinna odpowiedzieć "pełną lub ograniczoną" siłą militarną, w tym 39 proc. poparłoby pełną inwazję na Iran.

Pomimo decyzji Trumpa o wycofaniu USA z międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Teheranem 61 proc. Amerykanów nadal popiera ten układ z 2015 roku.

Napięcia w relacjach USA z Iranem rosną w ostatnich tygodniach w takim tempie, że w ubiegłym tygodniu Departament Stanu zarządził wyjazd z Iraku amerykańskich "pracowników rządowych niepełniących kluczowych funkcji", a siły zbrojne USA po raz kolejny ostrzegły przed możliwymi zagrożeniami ze strony Iranu dla amerykańskich żołnierzy w Iraku.

Na początku maja USA skierowały na Bliski Wschód grupę uderzeniową okrętów wojennych z lotniskowcem Abraham Lincoln i eskadrę bombowców B-52 oraz baterie Patriot.

W czwartek Trump pytany przez dziennikarzy, czy USA idą na wojnę z Iranem, odparł: "mam nadzieję, że nie". Prezydent powiedział wprawdzie później, że liczy na rozwiązanie sporu z Teheranem poprzez negocjacje, ale w niedzielę oświadczył, że jeśli Iran nadal będzie groził USA, nie pozostanie to bez odpowiedzi. "To będzie oficjalny koniec Iranu" – napisał na Twitterze.

[polecam:https://niezalezna.pl/272150-to-bedzie-oficjalny-koniec-iranu-mocna-reakcja-trumpa-na-niedawne-wypowiedzi]

We wtorek prezydent Iranu Hasan Rowhani powiedział, że opowiada się za rozmowami ze Stanami Zjednoczonymi, ale nie w obecnych warunkach.

Również we wtorek agencja AP napisała, że Demokraci, którzy w Izbie Reprezentantów mają większość, są zaniepokojeni, ponieważ retoryka Białego Domu przypomina im argumenty administracji prezydenta George'a W. Busha z okresu przygotowywania inwazji na Irak.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl