Ćwiczenia Brama-19 na Przesmyku Suwalskim

/ http://akademia.mil.pl

  

Na Przesmyku Suwalskim w Augustowie (Podlaskie) rozpoczęły się ćwiczenia Brama-19 zorganizowane przez Akademię Sztuki Wojennej (ASzWoj). W ćwiczeniach biorą też udział żołnierze obrony terytorialnej oraz funkcjonariusze straży granicznej.

Ćwiczenia rozpoczęły się 27 marca w Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Od wtorku przeniosły się one do Augustowa i będą prowadzone na terenie powiatów augustowskiego i suwalskiego. Wojskowi spotkali się na początku z przedstawicielami Zespołu Zarządzania Kryzysowego Powiatu Augustowskiego.

Tematem spotkania było ustalenie zasad współdziałania administracji publicznej z ćwiczącymi żołnierzami w ramach przygotowania do prowadzenia działań antykryzysowych i obronnych na terenie powiatu.

Jak poinformował rektor Akademii Sztuki Wojennej gen. brygady Ryszard Parafianowicz, ćwiczenia w tym miejscu wynikają z zagrożeń dla bezpieczeństwa Polski, które pojawiły się w ostatnich kilku latach.

Przesmyk suwalski lub korytarz suwalski to pojęcie w terminologii NATO. Dotyczy terenu obejmującego Suwalszczyznę, Augustów i Sejny. Przesmyk stanowi połączenie terytorium państw bałtyckich z Polską i resztą państw NATO oraz rozdziela terytorium obwodu kaliningradzkiego i Białorusi. Według armii USA region ten należy do potencjalnie najbardziej zapalnych punktów w Europie.

„Jest to wschodnia flanka NATO, jedyna droga lądowa łącząca kraje bałtyckie z Polską i z tego punktu widzenia zarówno Augustów, jak i Suwałki są bardzo ważne. Stąd nasze ćwiczenia taktyczne, gdzie doskonalimy planowanie i prowadzenie działań przez jednostki wojskowe, ale i przy współdziałaniu i współpracę z powiatem, ze starostą augustowskim”

- powiedział gen. Parafianowicz.

Starosta augustowski Jarosław Szlaszyński powiedział, że spotkanie z wojskowymi dotyczyło wypracowywania cywilno-wojskowych procedur i zasad współdziałania w momencie różnego rodzaju zagrożeń.

Akademia przyjechała do Augustowa z grupą studentów, którzy są na wyższym kursie operacyjno-strategicznym i podyplomowych studiach operacyjno-taktycznych. Wszyscy będą doskonalić umiejętności w planowaniu, przygotowaniu i prowadzeniu działań obronnych.

W trakcie ćwiczenie będą poruszane również kwestie związane z zagrożeniami pozamilitarnymi, tj. łączność oraz system alarmowania i powiadamiania o zagrożeniach, zagrożenia chemiczne i epidemiologiczne, hospitalizacja, porządek publiczny oraz obrona granic państwowych.

W ćwiczeniach biorą udział studenci-oficerowie Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie, żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Ćwiczenia na Suwalszczyźnie zorganizowane zostały po raz drugi.

Ćwiczenia BRAMA-19 potrwają do 12 kwietnia. Rekonesans w Suwałkach i Augustowie to druga faza treningu. Ostatnia etap projektu zostanie zrealizowany w Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych w Warszawie.

Utworzona w miejsce Akademii Obrony Narodowej Akademia Sztuki Wojennej działa od 1 października 2016 r. ASzWoj pozostała uczelnią wojskową - publiczną uczelnią akademicką, kształcącą wojskowych i cywilów. Jej nazwa nawiązuje do Wyższej Szkoły Wojennej z okresu II RP. Podstawowym zadaniem Akademii ma być kształcenie i szkolenie żołnierzy w celu zaspokojenia potrzeb sił zbrojnych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Pentagon testuje pociski o zasięgu ponad 500 km

/ FLICKR.COM/clayirving/CC BY-SA 2.0

  

- USA przeprowadziły test wystrzelonego z lądu, konwencjonalnego pocisku manewrującego, który trafił w cel po pokonaniu odległości ponad 500 km - poinformował Pentagon. To pierwsza taka próba, odkąd USA oficjalnie wystąpiły z układu INF.

W wydanym komunikacie Pentagon przekazał, że test odbył się wczoraj na San Nicolas Island w odległości ok. 120 km od wybrzeża Kalifornii.

Gdyby USA nadal były stroną INF - układu o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu - taka próba byłaby zakazana. Porozumienie to zakazywało produkowania, przechowywania i stosowania pocisków rakietowych o zasięgu od 500 do 5500 km.

Pentagon zapowiadał już w marcu, że przeprowadzi tę próbę rakietową, jeśli Rosja nie zacznie stosować się do zapisów INF. Dziennik "Washington Post" pisał wówczas, że na listopad planowany jest dodatkowo test pocisku o zasięgu ok. 2900-4000 km.

Na początku sierpnia minął półroczny okres, jaki Stany Zjednoczone dały Rosji na powrót do przestrzegania INF. W konsekwencji USA oficjalnie wycofały się z traktatu. Moskwa odrzuca oskarżenia, że ponosi odpowiedzialność za jego zerwanie, i również wycofała się z układu.

USA zarzucają Rosji, że wbrew zapisom INF rozmieściła nowe pociski manewrujące SSC-8 (w rosyjskiej nomenklaturze wojskowej - 9M729), które są lądową wersją bazujących na okrętach podwodnych pocisków SSN-21 Sampson, mogą być uzbrojone w głowicę atomową i mają zasięg ponad 2000 km.

Cytowany wczoraj przez agencję Reutera rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu powiedział, że jego kraj nie rozmieści nowych pocisków tak długo, jak Stany Zjednoczone będą wykazywać się podobną powściągliwością w Europie i Azji.

Na początku sierpnia prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegał, że Moskwa będzie zmuszona rozpocząć opracowywanie nowych pocisków nuklearnych średniego i pośredniego zasięgu, jeśli USA zaczną to robić po wycofaniu się z INF. Obwinił USA o "upadek" traktatu, ale zaznaczył, że Moskwa i Waszyngton muszą wznowić rozmowy o kontroli zbrojeń, aby zapobiec wybuchowi "nieograniczonego" wyścigu zbrojeń.

Traktat INF został podpisany w 1987 roku w Waszyngtonie przez przywódców USA i ZSRR: Ronald Reagana i Michaiła Gorbaczowa. Do czerwca 1991 roku obie strony wywiązały się z postanowień umowy; ZSRR zniszczył 1846 pocisków objętych umową, a USA - 846.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl