Steinmeier zaprasza prezydentów V4 na obchody upadku muru berlińskiego

Prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier zaprosił prezydentów krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) - Polski, Słowacji, Węgier i Czech - na wspólne świętowanie 30. rocznicy upadku muru berlińskiego, która przypada 9 listopada br.

Mur berliński w pobliżu Reichstagu w końcu 1989 roku
Superikonoskop [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

Zaproszenie zostało zawarte w liście gratulacyjnym, który Steinmeier skierował do Zuzany Czaputovej z okazji wygranych przez nią wyborów prezydenckich na Słowacji.

"Wkład Słowaków w upadek muru berlińskiego nie został zapomniany. Z okazji obchodów 30. rocznicy tego wydarzenia 9 listopada 2019 roku chciałbym zaprosić Panią z kolegami z Rzeczpospolitej Polski, Republiki Czeskiej i Węgier do Berlina"

- napisał niemiecki prezydent. Tekst pisma ukazał się na jego stronie internetowej w poniedziałek.

Upadek muru berlińskiego jest jednym z symboli końca zimnej wojny i komunizmu w Europie. Długi na 156 kilometrów system umocnień przez 28 lat oddzielał Berlin Zachodni od Wschodniego. Przy próbach ucieczek na Zachód zginęło wiele osób. Szacunkowa liczba ofiar waha się między 136 a 239.

Kluczową rolę w faktycznym upadku muru odegrał rzecznik Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec (SED) Guenter Schabowski. Podczas transmitowanej na żywo konferencji prasowej 9 listopada 1989 roku oświadczył on, że władze NRD złagodziły przepisy dotyczące podróży, pozwalając każdemu obywatelowi wyjechać z kraju.

Dopytywany przez dziennikarzy o termin wejścia nowych przepisów w życie, odpowiedział: "Według mojej wiedzy - natychmiast, niezwłocznie". Jak później się okazało, pomyłka NRD-owskiego dygnitarza wywołała efekt domina.

Jego słowa zostały zinterpretowane jako ogłoszenie decyzji o natychmiastowym, bezwarunkowym otwarciu wszystkich granic. Mieszkańcy obu części podzielonego miasta zaczęli masowo gromadzić się w nocy przy przejściach granicznych. Po krótkiej wojnie nerwów, która rozegrała się przy placówce pograniczników na Bornholmer Strasse, pierwszy szlaban poszedł w górę. Wkrótce potem - wszystkie pozostałe.

Uroczystości upamiętniające upadek muru będą trwały w tym roku od 4 do 10 listopada.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Niemcy #mur berliński #upadek muru #rocznica #Polska #Słowacja #Węgry #Czechy

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo