Steinmeier zaprasza prezydentów V4 na obchody upadku muru berlińskiego

Mur berliński w pobliżu Reichstagu w końcu 1989 roku / Superikonoskop [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

  

Prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier zaprosił prezydentów krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) - Polski, Słowacji, Węgier i Czech - na wspólne świętowanie 30. rocznicy upadku muru berlińskiego, która przypada 9 listopada br.

Zaproszenie zostało zawarte w liście gratulacyjnym, który Steinmeier skierował do Zuzany Czaputovej z okazji wygranych przez nią wyborów prezydenckich na Słowacji.

"Wkład Słowaków w upadek muru berlińskiego nie został zapomniany. Z okazji obchodów 30. rocznicy tego wydarzenia 9 listopada 2019 roku chciałbym zaprosić Panią z kolegami z Rzeczpospolitej Polski, Republiki Czeskiej i Węgier do Berlina"

- napisał niemiecki prezydent. Tekst pisma ukazał się na jego stronie internetowej w poniedziałek.

Upadek muru berlińskiego jest jednym z symboli końca zimnej wojny i komunizmu w Europie. Długi na 156 kilometrów system umocnień przez 28 lat oddzielał Berlin Zachodni od Wschodniego. Przy próbach ucieczek na Zachód zginęło wiele osób. Szacunkowa liczba ofiar waha się między 136 a 239.

Kluczową rolę w faktycznym upadku muru odegrał rzecznik Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec (SED) Guenter Schabowski. Podczas transmitowanej na żywo konferencji prasowej 9 listopada 1989 roku oświadczył on, że władze NRD złagodziły przepisy dotyczące podróży, pozwalając każdemu obywatelowi wyjechać z kraju.

Dopytywany przez dziennikarzy o termin wejścia nowych przepisów w życie, odpowiedział: "Według mojej wiedzy - natychmiast, niezwłocznie". Jak później się okazało, pomyłka NRD-owskiego dygnitarza wywołała efekt domina.

Jego słowa zostały zinterpretowane jako ogłoszenie decyzji o natychmiastowym, bezwarunkowym otwarciu wszystkich granic. Mieszkańcy obu części podzielonego miasta zaczęli masowo gromadzić się w nocy przy przejściach granicznych. Po krótkiej wojnie nerwów, która rozegrała się przy placówce pograniczników na Bornholmer Strasse, pierwszy szlaban poszedł w górę. Wkrótce potem - wszystkie pozostałe.

Uroczystości upamiętniające upadek muru będą trwały w tym roku od 4 do 10 listopada.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tragiczny wypadek w centrum Warszawy

zdjęcie ilustracyjne, / policja.pl,

  

Mężczyzna nie żyje, a dziecko znajduje się w szpitalu w wyniku wypadku, do którego doszło w niedzielę w Warszawie – poinformował asp. sztab. Tomasz Oleszczuk z Komedy Stołecznej Policji.

Do tragicznego zdarzenia doszło na stołecznych Bielanach ok. godziny 13. Na ulicy Sokratesa na wysokości nr 5 samochód marki bmw potrącił pieszego, który przechodził przez ulicę. Mężczyzna zmarł mimo podjętej reanimacji. Dziecko przebywa w szpitalu.

"Kierowca był trzeźwy" – powiedział Oleszczuk. Dodał, że na miejscu zdarzenia pracuje prokurator. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl