Jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych NATO powstanie w Polsce? Stoltenberg odpowiada

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- Skład uzbrojenia armii USA w środkowej Polsce to jedna z największych od lat inwestycji infrastrukturalnych NATO - oświadczył sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. W ubiegłym tygodniu poinformował on w "Wall Street Journal", że NATO przeznaczy 260 mln dolarów na zbudowanie obok polskiej wojskowej bazy lotniczej w Powidzu, 50 kilometrów na wschód od Poznania, dużego składu uzbrojenia dla żołnierzy USA, którzy w razie potrzeby zostaliby tam dowiezieni drogą lotniczą.

Stoltenberg podkreślał na konferencji prasowej w Brukseli, że mimo różnic w Sojuszu widzimy obecnie zwiększanie się obecności wojsk USA w Europie.

Zainwestujemy ponad 260 mln dolarów w projekt służący wsparciu wojsk USA w środkowej Polsce. Sfinansuje to składowanie i obsługę techniczną wysuniętego wyposażenia wojskowego - co uczyni wzmacnianie sił w Europie szybszym. Ten projekt to część większego obrazu: przez ostatnie cztery lata około 2,3 mld dolarów z funduszy NATO na projekty dotyczące mobilności wojskowej. Zatem sojusznicy naprawdę zwiększają wysiłek. Wydając więcej i w lepszy sposób na obronę. Ale musimy uczynić więcej i musimy utrzymać rozmach. Nie sądzę, by można było powiedzieć, że USA nie czują się zobowiązane wobec NATO, gdyż USA zwiększają swój militarny wkład w NATO dodatkowymi wojskami, dodatkowymi ćwiczeniami. Przytoczyłem jako przykłady to, że obecnie przy pomocy funduszy NATO inwestujemy w nowe obiekty, nową infrastrukturę dla obecności wojskowej USA w Polsce. To jedna z największych inwestycji, jakie podjęliśmy na przestrzeni wielu lat i przez ponad cztery lata zainwestowaliśmy w infrastrukturę 2,3 mld dolarów z funduszy NATO, bardzo dużo z tego wiąże się z amerykańską obecnością w Europie

 - mówił szef NATO.

Nie wymieniając Powidza z nazwy powiedział:

Inwestycja w projekt infrastrukturalny w środkowej Polsce to część szerszych wysiłków na rzecz wzmocnienia wojskowej mobilności. To jedno z największych lotnisk, największych wojskowych baz lotniczych w Polsce. I będziemy inwestować w różne obiekty, zapewniające obsługę techniczną i składowanie wyposażenia. A tworząc wysunięte składy wyposażenia możemy zwiększyć i zwiększymy gotowość bojową.

Z wcześniejszych informacji wynika, że budowa ma ruszyć latem i ma potrwać dwa lata. W składzie przechowywane będą wozy bojowe i inne uzbrojenie, a także amunicja oraz paliwo.

Obiekt w Powidzu i cztery podobne Wysunięte Składy Armijne (Army Prepositioned Stocks - APS) - dwa w Niemczech oraz po jednym w Belgii i Holandii - pozwolą na ukompletowanie w Europie w razie potrzeby amerykańskiej dywizji pancernej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Była bohaterką #Metoo. Została skazana

zdjęcie ilustracyjne / AJEL CC0

  

Bohaterka ruchu #Metoo Cissi Wallin została skazana dziś przez sąd w Sztokholmie na karę grzywny za pomówienie znanego dziennikarza „Aftonbladet”. Feministka publicznie oskarżyła Fredrika Virtanena o gwałt, po czym stracił on pracę.

Według wyroku sądu Cissi Wallin, która znana jest z kontrowersyjnych felietonów i wypowiedzi, ma zapłacić 5 tys. koron grzywny (475 euro), a także wypłacić dziennikarzowi odszkodowanie w wysokości 90 tys. koron (8,5 tys. euro).

Głośny skandal wybuchł 16 października 2017 roku, gdy Cissi Wallin napisała na swoim Instagramie, że jest ofiarą gwałtu, a jego sprawcą publicysta „Aftonbladet” Fredrik Virtanen. Był to pierwszy w Szwecji przypadek oskarżenia w ramach ruchu #Metoo osoby znanej publicznie.

Virtanen zaprzeczył oskarżeniom o gwałt, zwracając uwagę, że postępowanie w tej sprawie zostało przez policję umorzone w 2012 roku. Wallin jednak nie chciała wycofać się ze swoich słów, co doprowadziło do procesu, który zainicjował dziennikarz.

Po wybuchu afery gazeta „Aftonbladet”, znana z troski o równouprawnienie i prawa kobiet, przeprowadziła wewnętrzne postępowanie, a Virtanen (choć postępowanie nie zakończyło się jakąś wiążącą konkluzją) odszedł z pracy. Napisał później książkę, w której przedstawił swoją wersję wydarzeń oraz życie w cieniu oskarżenia.

W jednym ze swoich felietonów Cissi Wallin napisała, że jej mama była polską sprzątaczką.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl