Rośnie przemoc na tle politycznym w Katalonii

zdjęcie ilustracyjne / 495756 CC0

  

Liczba ataków na tle politycznym w Katalonii wzrosła pomiędzy 2017 r. a 2018 r. ponad dwukrotnie - poinformował w poniedziałek Generalitat, rząd tego północno-wschodniego regionu Hiszpanii.

Z szacunków autonomicznego rządu Katalonii wynika, że w całym 2018 r. w regionie tym miało miejsce 326 przypadków przemocy motywowanej z pobudek politycznych, czyli prawie jeden na dzień.

Według statystyk Generalitatu, powołującego się na dane regionalnej policji, tzw. Mossos d'Esquadra, w 2017 r. w Katalonii miało miejsce 121 przypadków ataków na tle politycznym. Większość z nich miała związek z przeprowadzonym tam 1 października 2017 r. referendum niepodległościowym, nieuznawanym przez Madryt.

Po plebiscycie liczba protestów nie ustała. Dotyczyły one głównie osadzenia od koniec 2017 r. przez hiszpański wymiar ścigania 9 separatystycznych polityków, w tym byłych ministrów Generalitatu. Ich proces rozpoczął się 12 lutego br. przed Sądem Najwyższym w Madrycie.

Wśród łącznej grupy dwunastu sądzonych przed SN katalońskich polityków troje przebywa na wolności. Stawiane oskarżonym zarzuty dotyczą rebelii, buntu, nieposłuszeństwa oraz malwersacji środków publicznych w związku z organizacją referendum niepodległościowego. Najwyższą karę może otrzymać były wicepremier regionu Oriol Junqueras, któremu grozi do 27 lat więzienia.

Procesowi w Madrycie towarzyszą liczne akcje protestacyjne przeprowadzane w Katalonii przez separatystyczne organizacje, wśród których wyróżniają się Komitety Obrony Republiki (CDR). Opowiadają się one za natychmiastowym proklamowaniem przez Katalonię niepodległości.

W sobotę bojówkarze CDR wywołali zamieszki w centrum Barcelony w związku z organizowanym tam wiecem prawicowej partii Vox. Rannych zostało kilkanaście osób. Katalońscy separatyści atakowali zarówno sympatyków Vox, jak i funkcjonariuszy policji.

Od 2018 r. aktywiści z CDR zorganizowali kilkadziesiąt rozmaitych akcji protestu. Blokowali m.in. linie kolejowe oraz trasy szybkiego ruchu i autostrady na terenie całej Katalonii. Zazwyczaj ustawiali na nich barykady i podpalali opony. Wielokrotnie też dopuścili się wandalizmu wobec obiektów innych ugrupowań politycznych bądź przedstawicielstw rządu Hiszpanii w regionie.

Z danych Partii Socjalistów Katalonii (PSC) wynika, że w 2018 r. separatyści z tego regionu dokonali około 100 aktów wandalizmu wobec budynków lub mienia tego ugrupowania politycznego. Z kolei kierownictwo liberalnej partii Ciudadanos twierdzi, że w 2018 r. na terenie Katalonii zaatakowano jej przedstawicielstwa 14 razy.

Zarówno socjaliści, jak i Ciudadanos uważają, że szacunki dotyczące liczby aktów przemocy na tle politycznym w latach 2017-2018 zostały przez rząd Katalonii zaniżone.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tzw. trzynastki i czternastki w wykazie prac Rady Ministrów

/ fot. Aleksander Mimier

  

W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów znalazł się punkt dotyczący corocznych wypłat tzw. trzynastych emerytur. Zaproponowano ponadto, by w 2021 r. doszło do jednorazowej wypłaty tzw. czternastek.

Wypłata tzw. trzynastych i czternastych emerytur była jedną z obietnic PiS przed wyborami parlamentarnymi. O wprowadzeniu tego rozwiązania mówił także premier Mateusz Morawiecki podczas swojego exposé.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów czytamy, że projekt ustawy wprowadza coroczną wypłatę dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla wszystkich emerytów i rencistów w wysokości najniższej emerytury (obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie). Rząd zapowiedział, że w 2020 r. najniższa emerytura wyniesie 1200 zł brutto (obecnie jest to 1100 zł).

Ponadto rząd proponuje również wypłatę dodatkowego jednorazowego świadczenia w 2021 r. (w większości przypadków w listopadzie). W informacji wskazano, że świadczenie w wysokości najniższej emerytury otrzymaliby emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,7 tys. zł (przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń).

W przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przekracza 2,7 tys. zł dodatkowe świadczenie będzie wypłacone w kwocie najniższej emerytury, ale pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2,7 tys. zł.

Rozwiązanie to ma być zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, do emerytur i rent rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Dodatkowo, zaproponowano zmianę w ustawie o Funduszu Solidarnościowym – dostosowującą nazwę świadczenia z "jednorazowego rocznego świadczenia pieniężnego" na "dodatkowe roczne świadczenie pieniężne". Oznacza to, że z Funduszu będą mogły być finansowane 13. i 14. emerytury (obecnie ustawa, umożliwiająca finansowanie jednorazowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów ze środków Funduszu, jest procedowana w Senacie).

W wykazie prac rządu czytamy, że przyjęcie proponowanych rozwiązań zaplanowano do końca tego roku. Osobą odpowiedzialną za opracowanie projektu jest wiceminister pracy Stanisław Szwed.

Podkreślono, że rozwiązanie ma wyjść naprzeciw oczekiwaniom większości emerytów i rencistów, stanowiąc wsparcie finansowe, szczególnie znaczące dla pobierających niskie świadczenia emerytalno-rentowe.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl