Ministrowie porozmawiają o inwestycjach w obronę

flaga NATO / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Inwestycje w obronę i podział kosztów, przyszłe zagrożenia oraz walka z terroryzmem będą wśród tematów spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO – powiedziała stała przedstawicielka USA przy sojuszu Kay Bailey Hutchison.

Szefowie dyplomacji państw NATO spotkają się 3 i 4 kwietnia w Waszyngtonie.

Będziemy rozmawiać oczywiście o podziale kosztów i inwestycjach w obronę, by zapewnić, że jesteśmy wystarczająco silni jako sojusz, by sprostać wszelkim ryzykom i zagrożeniom, wobec których stoimy 

– powiedziała w poniedziałek ambasador Hutchison podczas internetowego briefingu.

Mamy zagrożenia ze strony bardziej agresywnej Rosji. Po próbie aneksji Krymu próbuje ona wywierać negatywny wpływ na Ukrainę 

– dodała.

Nawiązując do incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej zapowiedziała, że sojusz będzie szukał sposobów, "by robić więcej w całym regionie Morza Czarnego", m.in. wysyłając więcej okrętów i rozbudowując rozpoznanie.

Jak powiedziała, ministrowie będą rozmawiać o zwalczaniu terroryzmu i przyszłych zagrożeniach.

Jedna z rzeczy, które NATO może robić, to patrzeć w przyszłość i nie tylko wzmacniać nasz sojusz w jego jedności i zdolnościach, ale także obserwować obszary potencjalnych zagrożeń dla któregokolwiek z nas. Chcemy być gotowi do oszacowania tych ryzyk i podejmowania niezbędnych kroków 

– powiedziała.

Podkreśliła, że spotkanie odbędzie się w "historycznym czasie", kiedy z okazji obchodów 70-lecia NATO sekretarz generalny Organizacji Jens Stoltenberg zabierze głos na połączonej sesji obu izb Kongresu. "Po raz pierwszy głowa wielostronnej, wielonarodowej organizacji ma ten zaszczyt" - dodała.

Jest silne poparcie zarówno w Kongresie, jak i w administracji dla tego ważnego, historycznego sojuszu, który przyniósł 70 lat pokoju w Europie i Ameryce Północnej, ponieważ mamy parasol bezpieczeństwa 

– zapewniła. Zaznaczyła, że NATO to najtrwalszy sojusz w historii.

Pytana o powód zorganizowania spotkania ministrów w Waszyngtonie, a szczytu NATO w Londynie, powiedziała, że był zamiar, by zorganizować przypadające 4 kwietnia uroczystości 70-lecia podpisania traktatu północnoatlantyckiego w Waszyngtonie, ale ponieważ od ostatniego szczytu minęło mniej niż rok, i ponieważ dla wielu przywódców państw i rządów termin był zbyt wczesny, zdecydowano się zorganizować szczyt pod koniec roku w Londynie, gdzie mieściła się pierwsza kwatera główna sojuszu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kara więzienia dla b. prezydenta Tarnobrzega. W tle łapówka

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Na rok i cztery miesiące więzienia skazał dziś Sąd Rejonowy w Tarnobrzegu b. prezydenta tego miasta Grzegorza Kiełba. Sąd uznał go winnym przyjęcia korzyści majątkowej w wysokości 20 tys. zł. Wyrok nie jest prawomocny.

Decyzją sądu Kiełb ma także sześcioletni zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w jednostkach administracji rządowej i samorządu terytorialnego oraz zapłacić 15 tys. zł grzywny i ponad 3 tys. zł kosztów sądowych.

Sąd zaliczył oskarżonemu prawie 5 miesięcy aresztu na poczet kary pozbawienia wolności.

Uzasadnienie wyroku, podobnie jak mowy końcowe stron, odbyło się za zamkniętymi drzwiami. Chodzi o występujące w procesie dowody z klauzulą tajności "poufne".

Oskarżony w dniu rozpoczęcia procesu zgodził się na podawanie jego danych osobowych i publikację wizerunku.

Prokuratura oskarżyła Kiełba o przyjęcie 20 tysięcy złotych łapówki w związku z procedowaniem zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w mieście.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl