Budżet w ruinie? Bzdury! Te dane mówią same za siebie – „za nami absolutnie wyjątkowy rok”

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

- W 2018 roku niewiele brakowało, aby po raz pierwszy w historii budżet krajowy był zrównoważony - w ten sposób skomentowała dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące deficytu sektora finansów publicznych minister finansów, Teresa Czerwińska.

GUS we wstępnym szacunku podał, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2018 r. wyniósł 0,4 proc. PKB wobec 1,5 proc. PKB w 2017 r. (po korekcie). Dług sektora finansów publicznych wyniósł w 2018 r. 48,9 proc. PKB wobec 50,6 proc. PKB w 2017 roku.

Wstępny szacunek GUS dotyczący deficytu sektora finansów publicznych, jest kolejnym dowodem na to, że za nami absolutnie wyjątkowy rok. Niewiele brakowało, żebyśmy po raz pierwszy w historii odnotowali zrównoważony budżet, choć wynik na poziomie 0,4 proc. PKB należy przyjąć bardzo pozytywnie

 - skomentowała szefowa resortu finansów.

Zdaniem Teresy Czerwińskiej, "jest to zasługa racjonalnego zarządzania budżetem oraz skutecznego uszczelniania systemu podatkowego", dzięki czemu znacząco zostały zwiększone wpływy podatkowe. Minister zwróciła uwagę na to, że 2018 r. był okresem szczytowej koniunktury, co również pomogło w osiągnięciu rekordowo niskiego deficytu sektora.

W bieżącym roku czeka nas nieco niższe tempo wzrostu gospodarczego, ale m.in. dzięki zapowiedzianemu impulsowi fiskalnemu spowolnienie będzie łagodniejsze, a Polska pozostanie jednym z liderów wzrostu w Unii Europejskiej

- podkreśliła minister.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier odwiedził KL Sachsenhausen. Uczcił pamięć tysięcy Polaków zamęczonych w obozie

/ fot. Przemysław Obłuski / niezalezna.pl

  

Premier Mateusz Morawiecki wraz z małżonką odwiedził dzisiaj były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Sachsenhausen. Szef rządu złożył kwiaty m.in. pod tablicą poświęconą pamięci 183 profesorów krakowskich wywiezionych do obozu w ramach Sonderaktion Krakau.

W drugim dniu wizyty w Berlinie premier Mateusz Morawiecki spotkał się z kanclerz Merkel na śniadaniu roboczym. Tematami spotkania były bieżące wyzwania polityki europejskiej, przyszłość Unii, a także polityka klimatyczna i nowy budżet UE.

Poruszono najistotniejsze kwestie dotyczące stosunków dwustronnych, w tym aktualne problemy i postulaty środowisk polonijnych w Niemczech. [polecam:https://niezalezna.pl/308065-morawiecki-chwali-partnerstwo-z-niemcami-zapowiada-trudne-negocjacje-dotyczace-budzetu-ue]

Szef polskiego rządu wraz z małżonką odwiedził następnie były obóz koncentracyjny w Sachsenhausen, gdzie przywitał go premier Brandenburgii Dietmar Woidke, pełniący jednocześnie funkcję koordynatora rządu RFN ds. niemiecko-polskiej współpracy społecznej i przygranicznej oraz dyrektor fundacji Brandenburskie Miejsca Pamięci Axel Drecoll.

Mateusz Morawiecki złożył wiązankę przy tablicy poświęconej pamięci 183 profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego i innych wyższych uczelni Krakowa, którzy w listopadzie 1939 r. zostali aresztowani i wywiezieni do obozu w Sachsenhausen w ramach tzw. Sonderaktion Krakau.

Premier złożył też wiązankę pod tablicą upamiętniającą dziesiątki tysięcy Polaków, polskich Żydów i obywateli polskich innego pochodzenia, członków mniejszości polskiej w Niemczech zamęczonych w Sachsenhausen w latach 1936-1945.

Mateusz Morawiecki złożył też kwiaty i zapalił znicz przed miejscem straceń, a także złożył wieniec w asyście wojskowej pod Pomnikiem Ofiar Obozu Krematorium w Bloku "Z".

W Bloku "Z" szef polskiego rządu dokonał wpisu do księgi pamiątkowej.

Premier zwiedził także celę gen. Grota Roweckiego.

Podczas przejazdu do obozu w Sachsenhausen premier Morawiecki zatrzymał się w miejscu, gdzie trwa budowa nowej polskiej ambasady przy ulicy Unter den Linden w Berlinie i wraz z małżonką oglądał znajdującą się tam wystawę poświęconą Solidarności Walczącej zatytułowaną "Zanim upadł mur berliński".

Nowa polska ambasada będzie miała swoją siedzibę w bardzo prestiżowym miejscu i jak szacuje ambasador RP w Republice Federalnej Niemiec Andrzej Przyłębski, przeprowadzka do nowego obiektu powinna nastąpić w drugim kwartale 2022 r.

Wczoraj premier Morawiecki zwiedził Miejsce Pamięci i Edukacji - Dom Konferencji w Wannsee i Instytut Pileckiego w Berlinie.

Również wczoraj szef rządu wziął udział w uroczystym koncercie w operze berlińskiej z okazji obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz, następnie wraz z małżonką uczestniczył w kolacji z udziałem Angeli Merkel. [polecam:https://niezalezna.pl/308019-premier-morawiecki-w-berlinie-kl-auschwitz-birkenau-nie-byl-jedynym-pieklem-na-ziemi]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts