Rząd blisko porozumienia z nauczycielami! Wicepremier Szydło ujawnia szczegóły

Beata Szydło / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Działania rządu w kwestii porozumienia się ze związkami zawodowymi nauczycieli zyskały aprobatę w zdecydowanej większości. Jak poinformowała wicepremier Beata Szydło, związki zaakceptowały cztery z pięciu propozycji, jakie gabinet Mateusza Morawieckiego miał dla nauczycieli. Rozmowy będą kontynuowane jutro.

Dziś w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" odbyło się kolejne nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego na temat sytuacji w oświacie.

Po zakończeniu rozmów wicepremier powiedziała, że cztery spośród pięciu punktów, które rząd zaproponował, zostały zaakceptowane przez strony. Wskazała, że chodzi m.in. o przyspieszenie możliwości awansu zawodowego nauczycieli oraz zmiany w systemie oceniania nauczycieli.

Zapewniła, że rząd jest przygotowany do wypłacenia we wrześniu podwyżki, która początkowo była planowana na 2020 rok.

 - Ale jeszcze chcemy przychylić się do oczekiwań strony związkowej dotyczących usztywnienia pewnych dodatków, czy też włączenia ich w podstawę wynagrodzeń

– dodała. Poinformowała, że rozmowy będą kontynuowane jutro.

Po dzisiejszych rozmowach wicepremier Szydło poinformowała też, że część osób, które najdłużej prowadziły strajk głodowy w Kuratorium Oświaty w Krakowie, podjęła decyzję o przerwaniu protestu.

- Chcę bardzo serdecznie za to podziękować

– powiedziała Szydło.

Wcześniej w przerwie rozmów Szydło informowała, że podczas rozmów rząd przedstawił związkom zawodowym pięć propozycji. Są to: podwyżka od września tego roku, dodatkowe środki dla młodych nauczycieli rozpoczynających pracę, przyspieszenie możliwości awansu zawodowego nauczycieli, określenie minimalnej, kilkusetzłotowej stawki dodatku za wychowawstwo oraz zmiany w systemie oceniania nauczycieli.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Unia Europejska nie odpuszcza Rosji: Rozszerzenie sankcji stało się faktem!

Władimir Putin / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Ministrowie do spraw europejskich państw Unii Europejskiej poparli dziś w Brukseli propozycję rozszerzenia sankcji związanych z aneksją Krymu przez Rosję. Informację przekazał jeden z unijnych dyplomatów.

Sankcje są związane z wyborami lokalnymi, które zostały przeprowadzone przez Rosję na Krymie. Z nieoficjalnych informacji wynika, że siedem osób umieszczono na tzw. czarnej liście, co oznacza dla nich zakaz wjazdu do Unii Europejskiej i zamrożenie aktywów. Decyzja w tej sprawie wymagała zgody całej Unii Europejskiej.

We wrześniu 2019 roku Unia Europejska podjęła decyzję o przedłużeniu o kolejne sześć miesięcy sankcji wobec 170 osób i 44 podmiotów ze względu na działania podważające integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy. Po dzisiejszej decyzji na tej liście jest 177 osób.

[polecam:https://niezalezna.pl/301372-wicemarszalek-z-psl-za-zniesieniem-sankcji-na-rosje-powinny-byc-inne-naciski-polityczne]

Unijne źródła dyplomatyczne informowały wcześniej, że nałożenie nowych sankcji dotychczas blokował Cypr, który liczył, że w ten sposób uda mu się wymusić przygotowanie ostrzejszych sankcji Unii wobec Turcji w związku z wierceniami w poszukiwaniu gazu i ropy na wodach terytorialnych wyspy. Prace nad propozycją sankcji wobec Turcji w tej kwestii trwają. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Cypr obawiał się, iż reakcja Unii Europejskiej na tureckie wiercenia może być niewystarczająca i chciał wymusić jej wzmocnienie.

- W poniedziałek rano Cypr wycofał zastrzeżenia do propozycji nałożenia dodatkowych sankcji w związku z aneksją Krymu przez Rosję

- powiedział unijny dyplomata.

Obecne sankcje w formie zakazu wjazdu do Unii Europejskiej oraz zamrożenia aktywów, w związku z bezprawną aneksję Krymu i celową destabilizację Ukrainy, obejmują: rosyjskich polityków i wojskowych oraz ukraińskich separatystów, odpowiedzialnych za podważanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Jest wśród nich kilka osób z bliskiego otoczenia prezydenta Rosji Władimira Putina.

Sankcje te obowiązują od marca 2014 roku. W marcu 2019 roku zostały przedłużone do 15 września 2019 roku, a we wrześniu 2019 roku do 15 marca 2020 roku.

[polecam:https://niezalezna.pl/276594-ue-przedluza-sankcje-na-rosje]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts