Łzy w oczach i burza braw. "Ryngraf" Doroty Kani pokazany w Kaliszu. "To fascynująca historia"

Dorota Kania / Filip Blażejowski/Gazeta Polska

  

Wczoraj w sali recepcyjnej kaliskiego ratusza odbył się pokaz filmu dokumentalnego Doroty Kani pt. „Ryngraf”. Organizatorem spotkania z reżyserką była poseł PiS Joanna Lichocka. "Takie filmy powinny być pokazywane młodzieży obowiązkowo" – komentowano po projekcji filmu.

„Ryngraf” przedstawia historię żołnierza Armii Krajowej Stanisława Olszewskiego, który był właścicielem medalionu, odnalezionego podczas prac poszukiwawczych IPN w dołach śmierci w kwaterze 45N na Bródnie w Warszawie.

„Opowiedzieliśmy historię człowieka, który został skazany za kolaborację z Niemcami. Oficer Armii Krajowej, będąc pracownikiem niemieckiej policji kryminalnej, pomagał Polakom. W czasie niemieckiej okupacji został zdekonspirowany przez Gestapo i skazany na śmierć. Wyrok na Stanisławie Olszewskim wykonali jednak nie Niemcy, a komuniści, którzy uznali żołnierza za kolaboranta i zdrajcę”

– powiedziała w Kaliszu Dorota Kania.

Dorota Kania zapowiedziała kontynuację dokumentu. Film – zdaniem poseł Joanny Lichockiej - nie tylko przypomina historię jednego z Żołnierzy Wyklętych, o którym należy pamiętać, ale także opowiada o współczesnym problemie – odpowiedzialności za zbrodnie komunistyczne, do której nigdy nie zostali pociągnięci sprawcy.

Moją ambicją jest, żeby takich dokumentów, jak ten Doroty Kani, powstawało w Polsce więcej. Jeżeli znajdą się lokalni twórcy, którzy zechcą w ten sposób budować na przykład tożsamość Kalisza poprzez pokazywanie historii lokalnych Żołnierzy Wyklętych, to chętnie pomogę i podpowiem, gdzie można zdobyć granty na ten cel”

– poinformowała posłanka.

Nie zabrakło także słów o prawdzie historycznej.

"Dokument Doroty Kani jest formą dyskusji, która nas wszystkich dotyczy, bo to jest kwestia podstawowych wartości, na których budujemy Rzeczpospolitą Polską – czy budujemy ją na prawdzie o tych strasznych czasach, czy pudrujemy fałszywy obraz, że właściwie nic się nie stało”

- zaznaczyła Lichocka.

Kaliszanie brawami nagrodzili wyemitowany dokument. Po projekcji komentowano, że takie dokumenty powinny być pokazywane młodzieży obowiązkowo. W pokazie filmu uczestniczył między innymi prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.

„To bardzo fascynująca historia, mam nadzieję, że w tej konkretnej sprawie prace historyków i autorki dokumentu będą nadal trwały”

– powiedział i podkreślił, że dobrze jest, kiedy są ludzie, którzy takie inicjatywy popierają.

Dorota Kania powiedziała, że dla reżysera nie ma większej nagrody, niż ta, kiedy u odbiorców widzi emocje i to, że obraz trafił do publiczności.

„Po projekcji filmu widziałam łzy w oczach ludzi i to jest dowód dla mnie, że trzeba takie filmy robić, że trzeba pokazywać historie Żołnierzy Wyklętych, chociaż są one trudne i skomplikowane”

– poinformowała Kania.

Kaliszanin lekarz Paweł Kuśmierek powiedział po projekcji:

„Cały ten film połknąłem jednym haustem, film bardzo wzruszający, bo taki film wielu osobom może w końcu otworzyć oczy, że władze komunistyczne ujawniały tylko jedną stronę prawdy, która im odpowiadała. Takie spotkania, jak dzisiaj w Kaliszu, powinny być kontynuowane w całym kraju”

– ocenił.

Dokument został wyróżniony nagrodą im. Janusza Krupskiego podczas gali X Festiwalu Filmowego Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci w Gdyni za „odwagę i trud w poszukiwaniu tematów i postaci niepokornych, niezłomnych, wyklętych”. Natomiast Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyznało filmowi Główną Nagrodę Wolności Słowa.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Główny Inspektor Sanitarny wydał zalecenia ws. koronawirusa. „Uwaga na objawy przypominające grypę”

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/PublicDomainPictures/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Osobom powracającym z miasta Wuhan w Chinach, u których występują objawy przypominające ciężką grypę, zaleca się zgłoszenie do izby przyjęć oddziału zakaźnego i poinformowanie o podróży – przekazał dziś GIS.

[polecam:https://niezalezna.pl/307337-chiny-przeciwdzialaja-rozprzestrzenianiu-sie-koronawirusa-zawieszono-komunikacjenbspmiejska]

Główny Inspektor Sanitarny po posiedzeniu Komisji Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Szczepień Ochronnych ws. nowego koronawirusa wydał komunikat skierowany do pracowników ochrony zdrowia.

Zalecenia głoszą, że osoby powracające z miasta Wuhan, u których występują objawy przypominające ciężką grypę, powinny zgłosić się do izby przyjęć oddziału zakaźnego i poinformowanie o odbytej podróży.

Pozostałe osoby powracające z innych miast w Chinach oraz innych krajów azjatyckich, w przypadku pojawienia się objawów przypominających grypę, powinny pozostawać pod opieką lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

[polecam:https://niezalezna.pl/307310-wuhan-odciete-od-swiata-z-powodu-koronawirusa-wladze-miasta-zawiesza-transport-publiczny]

W związku z trwającym w Polsce oraz w pozostałych krajach półkuli północnej sezonie zachorowań na grypę, rekomendowane jest zaszczepienie się przeciw grypie.

W środę władze chińskie ogłosiły, że liczba zarażonych wzrosła do 571 a 17 osób zmarło. Koronawirus, oznaczony jako 2019-nCoV, rozprzestrzenił się już jednak na inne rejony Chin a także na inne kraje. Władze miasta Wuhan czasowo wstrzymały komunikację miejską a także z i do tego miasta. Mieszkańcom zalecono aby nie opuszczali miasta a podróżnym omijanie go. Mieszkańcom miasta już wcześniej zalecono też by unikali większych zgromadzeń i ograniczyli do minimum pojawianie się w miejscach publicznych.

[polecam:https://niezalezna.pl/307213-usa-z-planem-na-koronawirusa-donald-trump-zapowiada-powstrzymanie-epidemii]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts