Bieszczady – czar czterech pór roku

Bieszczady / JerzyGorecki

  

Cztery pory roku w Bieszczadach są zachwycające. Cyklicznie zmieniająca się przyroda i urzekające krajobrazy ukazują niezwykłości tego regionu, piękno natury górskich okolic.

Bieszczady rozciągają się na terenie Polski, Ukrainy i Słowacji, często kojarzą się z połoninami i górskimi wycieczkami. Wielu przyciąga  dzika przyroda oraz opowieści o pionierskim życiu wśród głuszy. Poniżej kilka ciekawostek o Bieszczadach.

W całkowitej głuszy można zauważyć wyraźnie ślady pól uprawnych, sadów, pozostałości po dawnych domostwach - podmurówki zabudowań, kamienne kapliczki, krzyże nagrobków na zapomnianych cmentarzach.
Tereny Bieszczad  do  II wojny światowej były jednymi z gęściej zaludnionych w Europie. Tutejsza  gęstość zaludnienia w okresie międzywojennym była porównywana do tej znanej z okolic Paryża. Mieszali tu rdzenni rusińscy górale zwani Bojkami. Ich historia sięgała pięćset lat wstecz. Zaraz po wojnie zostali wysiedleni.

W okresie przedwojennym w Bieszczadach było 190 wsi, na które przypadało 150 cerkwi.

Przed rozpoczęciem budowy zapór wodnych w Solinie i Myczkowcach na terenie tym zamieszkiwało ok 3000 osób.

Największą gminą w Bieszczadach jest gmina Lutowiska i jest to zarazem największa gmina w Polsce.

W Bieszczadach żyje największa w Polsce populacja niedźwiedzia brunatnego. 

Bieszczady są jedynym obszarem w Polsce, gdzie występują trzy największe ssaki drapieżne - wilk, niedźwiedź brunatny i ryś.

Bieszczady są jednym z najciemniejszych miejsc w Europie, dzięki czemu niebo w nocy jest tutaj piękne. 

W Bieszczadach znajduje się najdalej na południe wysunięty szczyt Polski, jest to Opołonek 1028 m.n.p.m. znajduje się on nieopodal przełęczy Użockiej 853 m.n.p.m.

Większość bieszczadzkich rzek i potoków należy do zlewiska Morza Bałtyckiego, są jednak dwa wyjątki: rzeka Strwiąż płynąca przez Ustrzyki Dolne, oraz potok Maszanka płynący przez Michniowiec należą do zlewiska Morza Czarnego.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Wypadek na DK 7 w kierunku Radomia. Droga zablokowana

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/screenshot/@malopolskaPolicja

  

Na drodze krajowej nr 7 w Starych Sieklukach zderzyły się cztery samochody osobowe. W wypadku nikt nie zginął. Zablokowana jest jezdnia w kierunku Radomia.

Do wypadku doszło na DK 7 na odcinku Białobrzegi – Radom, w miejscowości Stare Siekluki (woj. mazowieckie). Nikt nie zginął, jedna osoba odniosła obrażenia. Zablokowana jest jezdnia w kierunku Radomia; przewidywany czas utrudnienia - ok. 2 godziny. Na miejscu policjanci wyznaczają objazdy oraz ustalają przyczyny i przebieg wypadku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl