„Ofelia”, opera w jednym akcie, to finalista konkursu X Metafory Rzeczywistości 2017 organizowanego przez Teatr Polski w Poznaniu oraz Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Jak podkreślili realizatorzy, w tekście Wyspiańskiego Ofelia, „świadoma swej śmiercionośnej siły, wstydzi się – wobec ludzi, których przekonania, lęki i zachowania wyłączają ją ze wspólnoty i wobec samej siebie, gdyż bez pomocy mężczyzny – ojca, kochanka, księcia (…) nie jest w stanie decydować o własnym życiu”.

Wojciechowski, który nie zmieniając i nie skreślając w libretcie ani jednego wersu "Śmierci Ofelii", rozpisał swoją operę na dwie solistki, a także wprowadził trzecią bohaterkę - Britney Spears, której piosenki dyskretnie wplótł zaledwie w kilkanaście taktów. Przestraszona uczennica w szkolnym mundurku, pogrążona w smutku niedoszła panna młoda w sukni ślubnej to obok ogolonej, przepełnionej złością Britney kolejne klisze kulturowe, z których świadomie korzystamy na scenie. Zachwyt nad piękną, ale martwą (rozbrojoną) dziewczyną ma funkcję ujarzmiającą jej potencjał, który my staramy się uwolnić

– wskazali twórcy opery.

Premiera „Ofelii” odbędzie się w sobotę wieczorem w poznańskim Teatrze Wielki. Kierownictwo muzyczne objął Grzegorz Wierus, a scenografie i kostiumy stworzyła Julia Kosek. W roli Ofelii wystąpi: Maria Domżał, Maria Antkowiak, oraz Diana Cristescu jako Ofelia III - Britney Spears.

Kompozytor Jerzy Fryderyk Wojciechowski jest absolwentem kompozycji Akademii Muzycznej w Poznaniu, oraz muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Jego dotychczasowa twórczość kompozytorska skupiała się głównie na utworach kameralnych, choć w swoim dorobku ma także utwory na orkiestrę symfoniczną.

Wojciechowski był twórcą m.in. kompozycji „Romek” stworzonej na inaugurację obchodów 60. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Stworzone przez niego utwory grano, m.in. na festiwalach muzyki współczesnej w Kaliszu (2011) i w ramach Poznańskiej Wiosny Muzycznej (2010, 2012), na XVI Przeglądzie Zespołów Kameralnych w Jaworze (2014), 58. Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień (2015), X Międzynarodowym Operowym Forum Młodych (2017).