- Żądamy usunięcia skutków naruszenia dóbr osobistych pani kurator Barbary Nowak i jej męża, znieważonych tweetem wiceprezydenta Warszawy

- napisał na Twitterze adwokat Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Ordo Iuris. Zamieścił także skan przedsądowego wezwania dla Pawła Rabieja.

Jak wynika z jego treści, wiceprezydent Warszawy ma przeprosić małopolską kurator oświaty Barbarę Nowak oraz jej męża, Ryszarda Nowaka. Przeprosiny ma zamieścić na swoim profilu na Twitterze oraz stronie internetowej warszawskiego ratusza. Co więcej, w wezwaniu pojawia się żądanie wpłaty 30 tys. złotych zadośćuczynienia na rzecz funduszu stypendialnego Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

- Termin na przeprosiny i zapłatę zadośćuczynienia to 5.04.2019

- dodał Kwaśniewski.

Powodem wezwania jest wpis, jaki w połowie marca zamieścił na Twitterze Paweł Rabiej, nawiązując do medialnych spekulacji, według którego kurator Barbara Nowak mogłaby zastąpić na stanowisku szefowej resortu edukacji Annę Zalewską. Po publikacji „Gazety Wyborczej” na temat kontrowersji, które w środowisku LGBT+ wywołuje Barbara Nowak, Rabiej zamieścił post takiej treści:

"Kontrowersyjna? Ta pani wcale nie jest kontrowersyjna. Jest bigotką, homofobką i antysemitką, podobnie jak jej mąż, zresztą ekspert @men. Nazywajmy rzeczy po imieniu, takimi jakie są".

Wpis w pierwotnej wersji został usunięty z Twittera, jednak dzień później Rabiej ponownie o nim przypomniał.

W ostatnich tygodniach małopolska kurator oświaty Barbara Nowak dała się poznać jako zdecydowany krytyk przyjętej w połowie lutego przez władze Warszawy deklaracji LGBT+, a w szczególności jednego z jej założeń, dotyczącego wprowadzenia do szkół edukacji seksualnej według standardów WHO. Wskazywała na mocno kontrowersyjne zapisy w dokumentach Światowej Organizacji Zdrowia.

Po atakach na kurator w przestrzeni medialnej, NSZZ "Solidarność" Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie wystąpił z listem otwartym w obronie Barbary Nowak. Podczas niedawnej sesji krakowskiej rady miejskiej głosowano rezolucję w sprawie odwołania Nowak z funkcji kuratora oświaty, czego domagali się radni Koalicji Obywatelskiej. Ostatecznie rezolucji nie przyjęto.

„To zadanie dla wszystkich dorosłych”. Małopolska kurator oświaty o obronie dzieci przed deprawacją


„To zadanie dla wszystkich dorosłych”. Małopolska kurator oświaty o obronie dzieci przed deprawacją