Paryż „dokopał” Londynowi po głosowaniu

Zdaniem Pałacu Elizejskiego odrzucenie po raz trzeci przez brytyjską Izbę Gmin projektu umowy wyjścia z UE znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia W. Brytanii ze Wspólnoty bez umowy. Paryż uważa, że przełożenie brexitu na długo wymagałoby wiarygodnego planu.

zdjęcie ilustracyjne
Carl Campbell CC BY-SA 2.0

„Wielka Brytania musi pilnie przedstawić w najbliższych dniach alternatywny plan (wybory parlamentarne, referendum, unię celną ...). Jeśli to się nie uda, a jest to bardzo prawdopodobne, wkrótce okaże się, że Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez umowy”

 - oświadczyła kancelaria francuskiego prezydenta.

Jak pisze AFP, dla Paryża „pomysł przełożenia na długo brexitu i udział Wielkiej Brytanii w wyborach europejskich można rozważyć tylko wtedy, gdy alternatywny plan będzie wiarygodny, poparty przez większość w brytyjskim parlamencie”.

„Przedłużenie procesu opuszczenia wspólnoty nie jest oczywiste, nie jest automatyczne. Dla Francji priorytetem jest sprawne funkcjonowanie Unii Europejskiej, musimy patrzeć w przyszłość i nie poświęcać projektu, jakim jest Wspólnota” - podkreślił Pałac Elizejski.

Izba Gmin odrzuciła dziś rządowy projekt umowy wyjścia z UE, kierując kraj w stronę bezumownego brexitu lub kolejnego przedłużenia procesu opuszczenia Wspólnoty i udziału w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Zgodnie z konkluzjami ubiegłotygodniowej Rady Europejskiej brytyjski rząd będzie musiał podjąć decyzję w tej sprawie do 12 kwietnia.

Deputowani wcześniej już dwukrotnie odrzucali pakiet umowy wyjścia z UE i deklaracji politycznej w sprawie przyszłych relacji ze Wspólnotą. Tym razem głosowali wyłącznie nad technicznym porozumieniem w sprawie warunków opuszczenia Wspólnoty, które reguluje m.in. rozliczenia dotyczące budżetu UE, kwestie związane z zachowaniem procesu pokojowego w Irlandii Północnej i praw obywateli UE.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Pałac Elizejski #Paryż #Francja

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo