Szef niemieckiej dyplomacji, Heiko Maas, wezwał Brytyjczyków do zadecydowania przed 12 kwietnia w kwestii dalszego postępowania w sprawie brexitu. W przeciwnym razie - podkreślił - dojdzie do wyjścia Wielkiej Brytanii z Wspólnoty bez umowy.

W ostrych słowach o brytyjskich parlamentarzystach wypowiedział się z kolei Manfred Weber, kandydat Europejskiej Partii Ludowej na nowego szefa Komisji Europejskiej. Polityk CSU uznał odrzucenie umowy przez Izbę Gmin za "klęskę klasy politycznej w Wielkiej Brytanii". Wykluczył jednocześnie dalsze negocjacje w sprawie porozumienia między Londynem i Brukselą.

Weber opowiedział się też za nowymi wyborami w Wielkiej Brytanii i ponownym referendum w sprawie wyjścia tego państwa z UE. Poglądy takie zaprezentowała też niemiecka minister sprawiedliwości Katarina Barley, która oceniła jednocześnie, że "wszystko wskazuje na twardy brexit".

Izba Gmin odrzuciła dzisiaj rządowy projekt umowy wyjścia z UE, kierując kraj w stronę bezumownego brexitu lub kolejnego przedłużenia procesu opuszczenia Wspólnoty i udziału w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Zgodnie z konkluzjami ubiegłotygodniowej Rady Europejskiej brytyjski rząd będzie musiał podjąć decyzję w tej sprawie do 12 kwietnia.

Scenariusz brexitu bez umowy 12 kwietnia jest obecnie prawdopodobny - poinformował PAP rzecznik Komisji Europejskiej po głosowaniu w Izbie Gmin.