Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Litwy: W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Wołkowa • • •

Putin nie może spać spokojnie. Amerykanie nad tym ruchem pracowali od kilku miesięcy

Departament Stanu i ministerstwo skarbu USA zamierzają wprowadzić nowe sankcje wobec Rosji w związku z zeszłorocznym zamachem na Siergieja Skripala i jego córkę Julię - poinformował Reuters, powołując się na agencję Bloomberg. Pakiet restrykcji został przesłany do Białego Domu i oczekuje na akceptację prezydenta Donalda Trumpa.

Władimir Putin
fot. Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Bloomberg nie wyjaśnia, czego dotyczyć mają nowe sankcje wobec Rosji, podkreśla jednak, że prace nad nimi trwają od kilku miesięcy. Według agencji miały one zostać wprowadzone w listopadzie zeszłego roku, ale do tej pory nie weszły w życie.

Po raz pierwszy USA nałożyły na Rosję sankcje za atak na Skripala w sierpniu zeszłego roku. W ramach restrykcji Waszyngton wprowadził zakaz eksportu do Rosji dóbr o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa narodowego. Moskwa zobligowana także została do przedstawienia zapewnień, że nie użyje broni chemicznej w przyszłości i zgodzi się na inspekcje ONZ.

Trzy miesiące później Departament Stanu poinformował, że Kreml nie przedstawił odpowiednich zapewnień dotyczących broni chemicznej i w związku z tym USA zamierzają wprowadzić drugą transzę sankcji. Miały one obejmować "obniżenie rangi stosunków dyplomatycznych między USA i Rosją, zawieszenie lotów Aerofłotu do USA oraz obniżenie prawie całego eksportu i importu między obydwoma krajami".

Druga transza nie została jednak do tej pory wprowadzona. Bloomberg przypomina, że 12 lutego doszło do rozmowy telefonicznej szefów dyplomacji USA i Rosji Michaela Pompeo i Siergieja Ławrowa, w trakcie której Pompeo "powtórzył determinację USA, by pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za użycie broni chemicznej" poprzez sankcje wymagane przez prawo międzynarodowe. W odpowiedzi Ławrow ostrzegł, że wprowadzenie sankcji utrudni stosunki rosyjsko-amerykańskie i zaogni atmosferę w stosunkach międzynarodowych.

Bloomberg cytuje także pismo jednego z urzędników Departamentu Stanu Charlesa Faulknera do członka senackiej komisji spraw zagranicznych Boba Menendeza z 22 lutego, w którym informuje, że nowe sankcje są cały czas opracowywane, "ale ten proces wymaga czasu".

"Departament dokładnie rozpatruje kwestie wyboru sankcji z pełnej listy możliwych środków i wpływu tych sankcji na interesy bezpieczeństwa narodowego USA"

- pisał Faulkner do Menendeza.

Do ataku na Skripala, byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i współpracownika wywiadu brytyjskiego, doszło 4 marca zeszłego roku w Salisbury w Wielkiej Brytanii. Ofiarą próby zamachu padła też jego córka Julia Skripal. Zdaniem władz w Londynie atak przeprowadzili oficerowie GRU działający za przyzwoleniem władz Rosji, czemu Moskwa zaprzecza.

Atak na Skripalów na terytorium Wielkiej Brytanii wywołał jeden z największych kryzysów dyplomatycznych w relacjach brytyjsko-rosyjskich od zakończenia zimnej wojny i doprowadził do wydalenia ponad 120 rosyjskich dyplomatów z państw Zachodu, w tym USA i większości krajów UE. 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Rosja #USA #sankcje

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo