Ważne miejsce na niepodległościowej mapie Polski

Już wkrótce Bychawa na dwa dni zamieni się w centrum kulturalne Polski. Odbędą się tu m.in. pokazy ważnych filmów dokumentalnych, warsztaty filmowe i modowe dla młodzieży, wystawy i panele dyskusyjne z udziałem reżyserów. Retrospektywa Festiwalu NNW zaprasza 7 i 8 kwietnia do Bychawskiego Centrum Kultury. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

arch. Festiwal Filmowy NNW

Dzięki Retrospektywom Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci mieszkańcy różnych regionów Polski mają niepowtarzalną okazję, by poczuć festiwalową atmosferę, jeżeli nie mogli przyjechać do Gdyni. To także szansa na rozgłos dla terenów ważnych dla historii Polski, a pomijanych w mediach głównego nurtu. Kolejna Retrospektywa X edycji Festiwalu NNW odbędzie się w dniach 7 i 8 kwietnia w Bychawie. Jak podkreślają sami organizatorzy wydarzenia, miejscowość ta została wybrana nieprzypadkowo.

Bychawa zajmuje bardzo ważne miejsce na niepodległościowej mapie Polski. Wystarczy chociażby przypomnieć, że w tym roku obchodzimy 70. rocznicę śmierci legendarnych Żołnierzy Niezłomnych związanych z tym terenem: mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory” (zm. 7 marca 1949 r.) i kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka” (zm. 21 maja 1949 r.). –

opowiada Arkadiusz Gołębiewski, Dyrektor Festiwalu Filmowego NNW.

Retrospektywę rozpoczną pokazy filmów oraz spotkania z reżyserami. „Niepodległy – opowieść o Januszu Krupskim” Pawła Nowackiego i Arkadiusza Gołębiewskiego to fabularyzowana opowieść o urodzonym w Lublinie działaczu opozycji demokratycznej okresu PRL, urzędniku państwowym, który zginął tragicznie w katastrofie pod Smoleńskiem. Film, wyświetlony na dwa dni przed dziewiątą rocznicą katastrofy, w sposób chronologiczny przedstawia drogę życiową Janusza Krupskiego, człowieka niezłomnego i uczciwego. Opowiadają o nim przyjaciele, znajomi, dawni działacze opozycyjni. Wielkim atutem filmu jest również wykorzystanie nagrania z samym Januszem Krupskim, który mówi o swoich wyborach życiowych i misji służenia ojczyźnie, jako kategorii, według której postrzegał swoje życie. Nagroda im. Janusza Krupskiego jest przyznawana podczas Festiwalu NNW w Gdyni od 2011 roku. Jest ważnym wyróżnieniem przeznaczonym dla twórców filmów dokumentalnych, za odwagę i trud w poszukiwaniu tematów oraz postaci niepokornych, niezłomnych i wyklętych. W ubiegłym roku otrzymała je Dorota Kania za film „Ryngraf”. Jako drugi, zostanie wyświetlony film „Błudko” w reżyserii Janusza Hanasa. Jest to fabularyzowany dokument historyczny o rozbiciu obozu NKWD w Błudku, wzorowanego na sowieckich gułagach, w którym mordowano żołnierzy AK. Dokument zrealizowany przez Lubelską Wytwórnię Filmową wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej w Lublinie został wyróżniony na Festiwalu Filmu Niezależnego Okno w 2017 r. Pokazom filmowym będą towarzyszyły dwie znakomite wystawy: fotograficzna „Twarze Polski” Arkadiusza Gołębiewskiego oraz wystawa wydawnictw mjr. Wiesława Antoniego Lasockiego, żołnierza Armii gen. Andersa, autora pierwszej publikacji o słynnym niedźwiedziu Wojtku, która ukazała się w Londynie w 1968 r.

Retrospektywy to także święto młodych! Organizatorzy poświęcili młodzieży cały drugi dzień wydarzenia. W tym czasie będzie można wziąć udział w unikalnych warsztatach filmowych „Nagraj dziadka komórką” oraz modowych prowadzonych przez aktywnych zawodowo profesjonalistów filmowych, w ramach projektu „Młodzi dla Historii” – który ma swój finał w Gdyni podczas Festiwalu NNW. Spotkania z uczniami podczas Retrospektywy są doskonałą okazją do zainteresowania ich historią, opowiedzenia im o naszych bohaterach wolnościowych, zachęcenia by z uwagą przejrzeli rodzinne archiwa, porozmawiali z bliskimi o historii swojej rodziny i regionu, w którym mieszkają. W ramach spotkań zapraszamy również na pokazy filmów nagrodzonych w konkursie Młodzi dla Historii: „Miłość nas wyzwoli” Anny Bajun (główna nagroda konkursu MdH „Anioł Wolności” 2018), „Ojciec i Syn” Aleksandry Kościelnej (główna nagroda konkursu MdH „Anioł Wolności” 2017) oraz „Matka Roja” Pawła Henrykowskiego (film wyróżniony w konkursie MdH 2016). Tego dnia wyświetlony zostanie również film Arkadiusza Gołębiewskiego „Życie za życie” opowiadający historie Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej.

Od dwóch lat podczas Retrospektyw przygotowywane są także warsztaty aktywizujące lokalne środowiska pozarządowe. Organizatorzy Festiwalu inspirują podczas nich do podejmowania działań oddolnych, służą wiedzą i pomocą, podpowiadają, jak pozyskać granty, np. z programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich” (FIO), z których dofinansowane są Retrospektywy. Warsztaty odbędą się również podczas wydarzeń w Bychawie.

Projekt Retrospektywy Festiwalu NNW dofinansowany jest z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

 

 


Źródło: Festiwal NNW, Stowarzyszenie Scena Kultury

#Retrospektywa Festiwalu NNW #Bychawa #Podziemie Niepodległościowe

Lidia Skrzyniecka
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo