Pomoc dla poszkodowanych weteranów

zdjęcie ilustracyjne / st. szer. Wojciech Król

  

Opracowanie przepisów zmierzających do poprawy sytuacji żołnierzy poszkodowanych na misjach będzie głównym zadaniem pełnomocnika MON ds. współpracy z weteranami. Ma on także przeanalizować kwestię zawarcia ugód z poszkodowanymi – poinformowało MON.

„Zgodnie z poleceniem ministra Mariusza Błaszczaka, uzgodnienie szczegółów nowej ustawy o weteranach działań poza granicami państwa oraz przygotowanie przepisów pozwalających na poprawę sytuacji finansowej żołnierzy poszkodowanych na misjach będzie głównym zadaniem pełnomocnika ministra obrony narodowej ds. współpracy z weteranami”

– podał resort w komunikacie przesłanym dziś.

Jak poinformowało MON, pełnomocnik został także zobligowany przez ministra „do przeanalizowania możliwości ugodowego zakończenia spraw sądowych o odszkodowania, które najbardziej poszkodowani weterani skierowali przeciwko Ministerstwu Obrony Narodowej”.

Zgodnie z decyzją ministra pełnomocnikiem ds. współpracy z weteranami zostanie dyrektor departamentu spraw socjalnych MON. W pracach nad nowelizacją ustawy o weteranach priorytetem ma być poprawa sytuacji finansowej żołnierzy poszkodowanych podczas misji, przyznanie im wyższych świadczeń i znaczne rozszerzenie katalogu pomocy medycznej oraz świadczeń rehabilitacyjnych.

MON podkreśliło, że „większość spraw sądowych skierowanych przez żołnierzy ciężko poszkodowanych podczas misji przeciwko MON została rozpoczęta przed 2015 rokiem”. Resort przypomniał, że obecnie, zgodnie z obowiązującym prawem skarb państwa w postępowaniach sądowych jest obligatoryjnie reprezentowany przez Prokuratorię Generalną, a nie MON. - Niekorzystne dla weteranów rozstrzygnięcia wynikają przede wszystkim z braku zainteresowania ugodowym rozwiązaniem spraw przez kierownictwo MON w czasach rządów PO-PSL – oświadczyło MON.

Jak poinformował Onet, w poniedziałek warszawski sąd oddalił powództwo jednego z weteranów, którzy pozwali MON – żołnierza ciężko rannego w Afganistanie, gdy pod jego Rosomakiem eksplodował ładunek wybuchowy. Jak podał portal, sąd nie zakwestionował poważnego uszczerbku na zdrowiu weterana, a jego powództwo oddalił z powodu przedawnienia.

W 2016 r. w precedensowym wyroku sąd w Warszawie przyznał zadośćuczynienie i odszkodowanie oraz miesięczną rentę weteranowi, który został ranny w 2010 r. w Afganistanie. Podczas operacji w Afganistanie obrażenia w działaniach bojowych odniosło 869 żołnierzy i cywilów, z czego 361 zostało rannych, czyli wymagało opieki medycznej powyżej siedmiu dni.

Status weterana ma obecnie ok. 20 tys. osób, a weterana poszkodowanego miało jesienią ub.r. 775 żołnierzy i funkcjonariuszy. Ustawa o weteranach z 2011 r. wprowadziła przepisy dotyczące uhonorowania weteranów i pomocy dla weteranów poszkodowanych - tych, którzy zostali ranni lub ciężko zachorowali na misji. Weteranom poszkodowanym przysługują m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją dla tych, którzy są na rencie inwalidzkiej, dopłaty do nauki oraz bezpłatna pomoc psychologiczna.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Minister spędzi 14 dni w ośrodku z ewakuowanymi z Wuhanu

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Minister ochrony zdrowia Ukrainy Zoriana Skałecka zapowiedziała, że spędzi 14 dni w ośrodku, do którego w czwartek trafili Ukraińcy i obcokrajowcy ewakuowani z chińskiego Wuhanu. Wyjaśniła, że chce w ten sposób uspokoić nastroje wśród ludności związane z ewakuacją.

W czwartek ewakuowanych przywieziono z lotniska w Charkowie do ośrodka medycznego w miejscowości Nowi Sanżary w obwodzie połtawskim na środkowej Ukrainie.

Lokalni mieszkańcy sprzeciwiają się pobytowi ewakuowanych. W czwartek zorganizowali protest, podczas którego palono opony i próbowano zablokować dojazd do ośrodka. Doszło do starć z policją. Zatrzymano 24 osoby. Po pomoc medyczną zwróciło się dziewięciu funkcjonariuszy i jeden uczestnik akcji.

"Zdecydowałam, że dołączę do ludzi będących pod obserwacją. Razem z nimi spędzę 14 dni w jednym pomieszczeniu, w tych samych warunkach. Mam nadzieję, że moja obecność uspokoi tych, którzy są w Nowych Sanżarach, jak i inne strony"

- napisała minister ochrony zdrowia w czwartek wieczorem na Facebooku.

"Jeszcze raz chcę podkreślić - ci ludzie to nasi rodacy, nie są nam obcy. Mieszkamy w jednym kraju i powinniśmy troszczyć się o ich zdrowie i bezpieczeństwo"

- dodała.

Na Ukrainę z Wuhanu przybyło 45 Ukraińców i 27 obcokrajowców, w tym dzieci. W ośrodku w Nowych Sanżarach, który ma być pilnie, całodobowo pilnowany przez policję i Gwardię Narodową, przejdą 14-dniową kwarantannę.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts