Inne spojrzenie. Terapia przez anegdoty

/ Tama66

  

Anegdoty i przypowieści niosą w sobie inny punkt widzenia. Krótkie historie w nich zawarte pozwalają przekroczyć nasze przyzwyczajenia, utarte sposoby myślenia.

To, jak myślimy i odbieramy rzeczywistość, jest wynikiem naszych głębokich przekonań, od których zależy nasze postrzeganie świata, nas samych i innych ludzi.

Nasze podstawowe, kluczowe przekonania kształtują się we wczesnym dzieciństwie. Największy wpływ na nie mają relacje z najbliższymi (rodzicami, opiekunami). W tych więziach, jak w zwierciadle odbija się obraz nas samych, który dziecko przyjmuje jako pewnik. Dzieci nie są wstanie podważyć i kwestionować opinie rodziców – przyjmują po prostu, że tak jest.

Być może wspomniany w anegdocie ojciec, od wczesnego dzieciństwa lubił marudzić i szukać ,,dziury w całym”.

Jak zmienić takie negatywne nastawienie? Na pewno należy zacząć od zmiany sposobu myślenia.
Jest to jednak proces, który może trwać długi czas, lektura anegdot, przypowieści na pewno może być pomocą w tej zmianie.  
 
Czego oczekiwać za 20 centów
Pewna rodzina wychodziła z kościoła. Zdenerwowany ojciec zaczął od razu krytykować kazanie, śpiew chóru kościelnego. Jego córka wiedziała, jak uspokoić rodzica. Powiedziała ,,co chcesz tato? Za te 20 centów, które dałeś na tacę za całą rodzinę, program był naprawdę dobry”.

„Księga chrześcijańskiego humoru”, wybór i opracowanie Monika Rodkiewcz, Kraków 2007 s. 57.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Wypadek na DK 7 w kierunku Radomia. Droga zablokowana

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/screenshot/@malopolskaPolicja

  

Na drodze krajowej nr 7 w Starych Sieklukach zderzyły się cztery samochody osobowe. W wypadku nikt nie zginął. Zablokowana jest jezdnia w kierunku Radomia.

Do wypadku doszło na DK 7 na odcinku Białobrzegi – Radom, w miejscowości Stare Siekluki (woj. mazowieckie). Nikt nie zginął, jedna osoba odniosła obrażenia. Zablokowana jest jezdnia w kierunku Radomia; przewidywany czas utrudnienia - ok. 2 godziny. Na miejscu policjanci wyznaczają objazdy oraz ustalają przyczyny i przebieg wypadku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl