Czesi zatrzymali wspólników terrorysty

zdjęcie ilustracyjne / Sébastien Bertrand CC BY 2.0

  

Czeska policja potwierdziła w czwartek, że zatrzymała dwóch domniemanych terrorystów. Mają oni być wspólnikami aresztowanego w poniedziałek w Wiedniu Irakijczyka Kasera A., którego podejrzewa się o dokonanie w Niemczech trzech zamachów na pociągi.

„Możemy potwierdzić, że funkcjonariusze policyjnej jednostki do spraw cudzoziemców wczoraj (tzn. w środę) w porcie lotniczym im. Vaclava Havla w Pradze na podstawie europejskiego nakazu aresztowania wydanego przez wiedeński Krajowy Urząd Ochrony Konstytucji i Zwalczania Terroryzmu zatrzymali krótko po przylocie do Republiki Czeskiej dwóch cudzoziemców”

- oświadczyła agencji CTK rzeczniczka prezydium (komendy głównej) czeskiej policji Eva Kropaczova. Poinformowała, że zatrzymani przebywają w areszcie, a o ich ekstradycji do Austrii zadecyduje sąd.

Jako pierwszy fakt aresztowania w Pradze domniemanych wspólników Kasera A. ujawnił dziś austriacki minister spraw wewnętrznych Herbert Kickl. Według niego tworzyli oni wraz z Irakijczykiem „komórkę terrorystyczną”.

Zatrzymany w poniedziałek w swym wiedeńskim mieszkaniu 42-letni Kaser A. przebywał od 2012 roku w Austrii jako uchodźca wraz z żoną i pięciorgiem dzieci. Prokuratura zarzuca mu, że 7 października ubiegłego roku w miejscowości Allersberg w Bawarii w zamiarze spowodowania katastrofy kolejowej rozciągnął stalową linkę w poprzek dwutorowej magistrali łączącej Monachium z Norymbergą. Jednak pociąg Intercity zerwał umocowaną na słupach trakcyjnych linkę i został tylko lekko uszkodzony.

Według śledczych podobnego zamachu usiłował dokonać 23 grudnia w dzielnicy Berlina Karlshorst, gdzie została uszkodzona trakcja kolejowa. W obu przypadkach na miejscu czynu znaleziono pisma w języku arabskim i flagę Państwa Islamskiego. Policja potraktowała to jako wskazówkę, że za każdym razem sprawcą była ta sama osoba.

Jak podał austriacki dziennik „Kronen-Zeitung”, Kaser A. podejrzany jest również o zrzucenie 19 lutego bieżącego roku ciężkich płyt betonowych i chodnikowych oraz opony samochodowej na tory kolejowe między Dortmundem a Muenster w Nadrenii Północnej-Westfalii. Przy forsowaniu tej przeszkody został uszkodzony pociąg osobowy, ale żadnych ofiar w ludziach nie było.

Również 42-letnia żona Kasera A. została w środę aresztowana pod zarzutem pomocnictwa w czynach męża. Według broniącego Irakijczyka adwokata Wolfganga Blaschitza, jego klient oświadczył austriackim śledczym, że działał w pojedynkę. Zaprzeczył, by kierował się motywacją terrorystyczną, i zaznaczył, że zamachy miały być politycznym przesłaniem dla niemieckiego rządu.

Niemiecki dziennik „Bild” ustalił, że Kaser A., który w Iraku służył przez 15 lat w wojsku, był w Wiedniu zatrudniony w agencji ochrony. Miał opinię fanatycznego zwolennika Państwa Islamskiego i obalonego irackiego dyktatora Saddama Husajna.

Austriacka prokuratura postawiła Kaserowi A. zarzuty terrorystycznego czynu usiłowania zabójstwa, terrorystycznego czynu ciężkiego uszkodzenia mienia, uczestnictwa w spisku terrorystycznym oraz członkostwa w organizacji przestępczej. Według niej, śmierci niewinnych osób dało się uniknąć tylko dzięki brakom wiedzy technicznej sprawcy. Maksymalną karą za zarzucane mu przestępstwa jest dożywotnie pozbawienie wolności.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Senegal, Argentyna, Meksyk, Norwegia... Polska niepodległość świętowana na całym świecie!

Polskie barwy w Hiszpanii / twitter.com/@PLInst_Madrid

  

Polacy świętowali dziś 101 rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji w całej Polsce odbywały się marsze, koncerty i różne patriotyczne wydarzenia. Okazuje się, że świąteczny nastrój wymknął się poza granice naszego kraju i rozlał na cały świat.

Główne obchody Narodowego Święta Niepodległości miały miejsce na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gdzie w obecności najwyższych władz państwowych odbyła się uroczysta odprawa wart z okazji Święta Niepodległości. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza zebrali się m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, kombatanci, mieszkańcy Warszawy i ci, którzy przyjechali na obchody z całego kraju.

[polecam:https://niezalezna.pl/296766-wazne-slowa-prezydenta-w-swieto-niepodleglosci-cale-pokolenia-nie-mialy-takiego-szczescia-jak-my]

Polskie barwy nie powiewały jednak tylko w granicach naszego kraju. W sieci pojawiło się mnóstwo zdjęć i nagrań ukazujących świętowanie polskiej niepodległości na całym świecie.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl