Czesi zatrzymali wspólników terrorysty

zdjęcie ilustracyjne / Sébastien Bertrand CC BY 2.0

  

Czeska policja potwierdziła w czwartek, że zatrzymała dwóch domniemanych terrorystów. Mają oni być wspólnikami aresztowanego w poniedziałek w Wiedniu Irakijczyka Kasera A., którego podejrzewa się o dokonanie w Niemczech trzech zamachów na pociągi.

„Możemy potwierdzić, że funkcjonariusze policyjnej jednostki do spraw cudzoziemców wczoraj (tzn. w środę) w porcie lotniczym im. Vaclava Havla w Pradze na podstawie europejskiego nakazu aresztowania wydanego przez wiedeński Krajowy Urząd Ochrony Konstytucji i Zwalczania Terroryzmu zatrzymali krótko po przylocie do Republiki Czeskiej dwóch cudzoziemców”

- oświadczyła agencji CTK rzeczniczka prezydium (komendy głównej) czeskiej policji Eva Kropaczova. Poinformowała, że zatrzymani przebywają w areszcie, a o ich ekstradycji do Austrii zadecyduje sąd.

Jako pierwszy fakt aresztowania w Pradze domniemanych wspólników Kasera A. ujawnił dziś austriacki minister spraw wewnętrznych Herbert Kickl. Według niego tworzyli oni wraz z Irakijczykiem „komórkę terrorystyczną”.

Zatrzymany w poniedziałek w swym wiedeńskim mieszkaniu 42-letni Kaser A. przebywał od 2012 roku w Austrii jako uchodźca wraz z żoną i pięciorgiem dzieci. Prokuratura zarzuca mu, że 7 października ubiegłego roku w miejscowości Allersberg w Bawarii w zamiarze spowodowania katastrofy kolejowej rozciągnął stalową linkę w poprzek dwutorowej magistrali łączącej Monachium z Norymbergą. Jednak pociąg Intercity zerwał umocowaną na słupach trakcyjnych linkę i został tylko lekko uszkodzony.

Według śledczych podobnego zamachu usiłował dokonać 23 grudnia w dzielnicy Berlina Karlshorst, gdzie została uszkodzona trakcja kolejowa. W obu przypadkach na miejscu czynu znaleziono pisma w języku arabskim i flagę Państwa Islamskiego. Policja potraktowała to jako wskazówkę, że za każdym razem sprawcą była ta sama osoba.

Jak podał austriacki dziennik „Kronen-Zeitung”, Kaser A. podejrzany jest również o zrzucenie 19 lutego bieżącego roku ciężkich płyt betonowych i chodnikowych oraz opony samochodowej na tory kolejowe między Dortmundem a Muenster w Nadrenii Północnej-Westfalii. Przy forsowaniu tej przeszkody został uszkodzony pociąg osobowy, ale żadnych ofiar w ludziach nie było.

Również 42-letnia żona Kasera A. została w środę aresztowana pod zarzutem pomocnictwa w czynach męża. Według broniącego Irakijczyka adwokata Wolfganga Blaschitza, jego klient oświadczył austriackim śledczym, że działał w pojedynkę. Zaprzeczył, by kierował się motywacją terrorystyczną, i zaznaczył, że zamachy miały być politycznym przesłaniem dla niemieckiego rządu.

Niemiecki dziennik „Bild” ustalił, że Kaser A., który w Iraku służył przez 15 lat w wojsku, był w Wiedniu zatrudniony w agencji ochrony. Miał opinię fanatycznego zwolennika Państwa Islamskiego i obalonego irackiego dyktatora Saddama Husajna.

Austriacka prokuratura postawiła Kaserowi A. zarzuty terrorystycznego czynu usiłowania zabójstwa, terrorystycznego czynu ciężkiego uszkodzenia mienia, uczestnictwa w spisku terrorystycznym oraz członkostwa w organizacji przestępczej. Według niej, śmierci niewinnych osób dało się uniknąć tylko dzięki brakom wiedzy technicznej sprawcy. Maksymalną karą za zarzucane mu przestępstwa jest dożywotnie pozbawienie wolności.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tylu żołnierzy USA ćwiczy już w naszym kraju. "Polska należy do największych beneficjentów"

zdjęcie ilustracyjne / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

W naszym kraju ćwiczy blisko 4500 żołnierzy USA - taką informację podał dzisiaj szef polskiej dyplomacji, Jacek Czaputowicz. Minister spraw zagranicznych podkreślił, że w ciągu ostatnich czterech lat Amerykanie na zwiększenie potencjału militarnego w Europie przeznaczyli kilkanaście miliardów dolarów.

Jak mówił Czaputowicz, amerykańska obecność wojskowa realizowana jest zarówno pod flagą Stanów Zjednoczonych jak i NATO. Zwrócił uwagę, że ważną amerykańską inwestycją zwiększającą bezpieczeństwo Polski i wzmacniającą infrastrukturę wojskową jest instalacja obrony przeciwrakietowej. W przyszłym roku zostanie ona ukończona.

Podkreślił, że dzięki programowi zwiększenia zaangażowania militarnego USA w różnych bazach w Polsce ćwiczy obecnie w sumie ok. 4,5 tys. żołnierzy, którzy mają do dyspozycji ponad dwa tysiące jednostek sprzętu wojskowego.

- Mówiąc o amerykańskim zaangażowaniu wojskowym na terytorium Polski najczęściej mamy na myśli fizyczną obecność sprzętu i żołnierzy. Należy jednak pamiętać o transferze amerykańskiej technologii wojskowej zwłaszcza w zakresie broni rakietowej i samolotów

 – dodał.

[polecam:https://niezalezna.pl/288775-rusza-do-nas-us-army]

Przypomniał, że m.in. w ub. roku doszło do podpisania polsko-amerykańskiej umowy w zakresie pierwszej bazy z programu Wisła, przewidującego zakup dwóch baterii systemu Patriot. Polska prowadzi też ze stroną amerykańską intensywne rozmowy dotyczące uzyskania ultranowoczesnych 32 bojowych samolotów wielozadaniowych F-35A.

Według Czaputowicza rok 2019 jest wyjątkowy i symboliczny dla Polski. Przypomniał, że wiosną świętowaliśmy 20. rocznicę akcesji do NATO, która była kamieniem milowym w historii naszego kraju i obronności.

- Nie byłoby to możliwe bez wsparcia naszych amerykańskich partnerów

 – powiedział.

Przypomniał również, że w czerwcu tego roku prezydenci USA i Polski podpisali wspólną deklarację o współpracy obronnej, w której uzgodnili trwały charakter obecności amerykańskich sil zbrojnych w Polsce i ich dalsze zwiększenie. Jego zdaniem jest to jakościowa historyczna zmiana oraz potwierdzenie strategicznego partnerstwa Warszawa-Waszyngton.

[polecam:https://niezalezna.pl/283588-niemiecka-gazeta-torpeduje-plan-przeniesienia-baz-us-army-do-polski-pisze-o-miliardach-wyrzuconych-w-bloto]

Szef polskiej dyplomacji przyjechał do 32. Bazy Lotniczej w Łasku, aby mówić o osiągnięciach polskiej polityki zagranicznej w latach 2015-2019, a przede wszystkim o obecność wojsk amerykańskich w Polsce.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl