PE upomina o praworządność kolejne państwa

zdjęcie ilustracyjne / Capri23auto CC0

  

Parlament Europejski ostrzegł w przyjętej dziś rezolucji przed brakiem niezależności sądów i korupcją na Malcie i na Słowacji. Europosłowie wskazują w rezolucji na poważne braki w zakresie praworządności w tych krajach.

PE przegłosował dziś 398 głosami, przy 85 głosach przeciw i 69 wstrzymujących się, rezolucję podsumowującą wnioski grupy roboczej ds. monitorowania praworządności przy Komisji Wolności Obywatelskich PE, powołanej zwłaszcza dla oceny sytuacji na Malcie i na Słowacji w następstwie zabójstw dziennikarzy Daphne Caruany Galizii i Jana Kuciaka oraz jego narzeczonej Martiny Kusznirovej.

Izba potępiła „ciągłe wysiłki coraz większej liczby rządów państw członkowskich UE zmierzające do osłabienia praworządności, podziału władzy i niezależności sądownictwa”. W tekście podkreślono, że zabójstwa Galizii na Malcie i Kuciaka oraz Kusznirovej na Słowacji, a także zabójstwo Wiktorii Marinowej w Bułgarii wstrząsnęły dziennikarzami w całej UE. W rezolucji europosłowie wskazują, że silna demokracja oparta na rządach prawa nie może funkcjonować bez silnych i niezależnych mediów.

Deputowani wzywają instytucje UE i państwa członkowskie do zainicjowania niezależnego międzynarodowego dochodzenia publicznego w sprawie zabójstwa Galizii oraz domniemanych przypadków korupcji, przestępstw finansowych, prania pieniędzy, oszustw i uchylania się od płacenia podatków, które dotyczą wysokich rangą maltańskich urzędników publicznych, obecnych i byłych.

Europosłowie domagają się również zbadania afery Panama Papers i powiązań między firmą 17 Black z Dubaju a ministrem turystyki Malty Konradem Mizzim, byłym ministrem ds. energii i szefem kancelarii premiera Malty.

W rezolucji znalazło się też odwołanie do Polski i Węgier, wobec których prowadzone są w Radzie UE procedury z art. 7 traktatu dotyczące praworządności.

PE wzywa, aby Rada UE przeanalizowała wszelkie wnioski Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiej w sprawie postępowań o naruszenie unijnego prawa i procedury art. 7 traktatu i podjęła odpowiednie działania, „w szczególności aby podjęła szybkie działania w oparciu o uzasadniony wniosek Komisji z dnia 20 grudnia 2017 r. w sprawie Polski, a także włączyła kwestię sytuacji na Węgrzech do porządku obrad Rady jako priorytetową?”.

Europosłowie domagają się też, aby Rada UE informowała PE o wszystkich etapach procedur oraz zaprosiła europarlament do przedstawienia Radzie UE wniosku (w sprawie procedury art. 7 traktatu) dotyczącego Węgier.

Przyjęta rezolucja ma charakter niewiążący.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

W okręgu bydgoskim wygrywa PiS

/ pixabay.com/CC0/PublicDomainPictures

  

PiS zdobyło 36,44 proc. głosów w wyborach do Sejmu w okręgu bydgoskim (nr 4) - wynika z danych opublikowanych na stronach PKW. Pozostałe komitety: KO – 31,01 proc., SLD – 15,14 proc., PSL - 9,05, Konfederacja - 7,05 proc., Bezpartyjni Samorządowcy - 1,28 proc.

Opublikowane przez PKW wyniki wyborów pochodzą z danych z 823 na 831 (91,37 proc.) obwodowych komisji wyborczych do Sejmu w okręgu bydgoskim nr 4.

Okręg bydgoski obejmuje powiaty: bydgoski, inowrocławski, mogileński, nakielski, sępoleński, świecki, tucholski, żniński oraz miasto Bydgoszcz.

Według danych PKW, Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość zdobył w 823 obwodach wyborczych 165 545 głosów (36,44 proc.), Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni uzyskał 141 040 (31,04 proc.), Komitet Wyborczy Sojuszu Lewicy Demokratycznej 68 779 (15,14 proc.), Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe – 41 098 (9,05 proc.), Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość - 32 016 (7,05) proc.), Komitet Wyborczy Wyborców Bezpartyjni Samorządowcy - 5 831 (1,28 proc.).

Według tych wyników najwięcej głosów otrzymali: poseł Tomasz Latos (PiS) - 59 392, b. europoseł Tadeusz Zwiefka (PO) - 39 464, poseł Paweł Olszewski (PO) - 35 101.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl