Wieczorna sesja Rady Miasta i nagłe zmiany. Co dalej z pomnikiem AK w Krakowie? Apel: trzeba go zbudować, a nie dyskutować o nim

Projekt pomnika AK / Światowy Związek Żołnierzy AK

  

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie zaapelowało do wojewody o uchylenie uchwał przyjętych w środę przez Radę Miasta Krakowa, a dotyczących pomnika AK. Ten pomnik trzeba zbudować, a nie ciągle dyskutować o jego formie i lokalizacji – powiedział rzecznik Porozumienia Jerzy Bukowski.

Wczoraj wieczorem krakowscy radni przyjęli dwie uchwały. W pierwszej unieważnili wszystkie wcześniejsze dotyczące lokalizacji pomnika "Wstęga pamięci" na Bulwarze Czerwieńskim nad Wisłą. W drugiej zobowiązują prezydenta do przeprowadzenia konsultacji społecznych w sprawie formy upamiętnienia żołnierzy AK w Krakowie. Jak wskazali w uzasadnieniu konsultacje powinny odbyć się w formie panelu obywatelskiego.

Uchwały te zostały wprowadzone pod obrady Rady Miasta w trybie nagłym.

"Jesteśmy zbulwersowani haniebną postawą tych radnych, którzy konsekwentnie starają się nie dopuścić do uczczenia w prestiżowym miejscu, między Wawelem a Skałką, sił zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego"

– napisali w oświadczeniu przekazanym mediom członkowie Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

Przypomnieli, że lokalizacja pomnika na Bulwarze Czerwieńskim została już dawno zatwierdzona przez Radę Miasta, po wcześniejszym sondażu, w którym mogli się wypowiedzieć wszyscy mieszkańcy.

"Oburza nas ponowna próba niedopuszczenia do budowy +Wstęgi Pamięci+, jak również nagły tryb, w którym Rada przyjęła wczoraj uchwały nie zapraszając na swoje posiedzenie przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy AK - pomysłodawcy takiej formy upamiętnienia żołnierzy Polski Podziemnej. Dalsze przedłużanie dyskusji w tej sprawie traktujemy jako działanie jawnie wrogie wobec dożywających swych dni kombatantów Armii Krajowej i ideałów, jakim byli oni zawsze wierni" – napisali kombatanci.

Kombatanci podziękowali radnym PiS, którzy usiłowali nie dopuścić do przyjęcia uchwał i zgłosili votum seperatum, i apelują do wojewody Piotra Ćwika, aby uchylił je, podobnie jak uchwałę z 30 stycznia o organizacji panelu obywatelskiego w tej sprawie.

Sprawa pomnika AK w Krakowie ciągnie się niemal od 10 lat, od kiedy w 2010 r. radni postanowili o jego wzniesieniu. Trzy lata później rozstrzygnięto konkurs na projekt, który wygrał zespół Alexandra Smagi i na bulwarze Czerwieńskim, pod Wawelem, wmurowano kamień węgielny.

Z powodów finansowych i formalnych, związanych m.in. z gabarytami pomnika nazwanego Wstęgą Pamięci, nie został on zbudowany. Dwa przetargi na jego wykonawcę nie zostały rozstrzygnięte. Na przełomie 2017 i 2018 r. miasto zorganizowało konsultacje - w ankietach można było się wypowiedzieć nt. lokalizacji pomnika. Okazało się, że ponad 60 proc. ankiet zostało prawdopodobnie sfałszowanych - sprawą tą zajmuje się prokuratura.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier Australii nie ma wątpliwości: Wszystko wskazuje na to, że wybuchnie pandemia

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/geralt/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Wszystko wskazuje na to, że wybuchnie światowa pandemia koronawirusa - oświadczył dziś premier Australii Scott Morrison. Dodał, że kraj podejmie odpowiednie kroki, żeby się na nią przygotować.

[polecam:https://niezalezna.pl/313025-prezes-naczelnej-rady-lekarskiej-dotarcie-do-polski-koronawirusa-jest-raczej-nieuniknione]

Morrison powiedział, że wzrost liczby zachorowań w Europie, Azji i Amerykach sprawia, że pandemia jest coraz bardziej prawdopodobna.

"Musimy podjąć odpowiednie kroki, żeby przygotować się na taką pandemię"

- oznajmił premier na konferencji prasowej. "Wszystko wskazuje na to, że świat wkroczy niedługo w fazę pandemii wirusa" - dodał.

Morrison w piątek ma się spotkać z premierami poszczególnych stanów, żeby ustalić, czy konieczne będzie odwołanie urlopów lekarzy i pielęgniarek. Sprawdzone zostaną też m.in. zapasy środków medycznych. Premier podkreślił, że nie ma jeszcze powodu do tego, żeby rezygnować ze zgromadzeń, bo "Australia działała szybko".

W Australii potwierdzono 23 przypadki zakażenia koronawirusem - 15 zainfekowanych osób przyjechało z Chin, a osiem przebywało na wycieczkowcu Diamond Princess.

Od 1 lutego kraj zamknął granice dla osób, które odwiedzały Chiny kontynentalne. Morrison w czwartek ogłosił przedłużenie tego okresu do 7 marca.

[polecam:https://niezalezna.pl/308882-usa-i-australia-zamykaja-granice-dla-przybyszow-z-chin]

Na świecie stwierdzono już ponad 82 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. W wyniku choroby wywoływanej przez ten drobnoustrój zmarło ponad 2,8 tys. ludzi.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts