Nowy impuls dla programu „Mieszkanie plus”. Do końca roku w budowie ma być 100 tys. mieszkań! WIDEO

Jerzy Kwiecinski / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Minister Jerzy Kwieciński w rozmowie z portalem Niezalezna.pl powiedział, że zmiana w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości pozwoli na lepsze zagospodarowanie aktywów, w tym przypadku nieruchomości, które są w gestii państwa. Na koniec tego roku ma być w budowie 100 tys. mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus.

Nowelizacja ma umożliwić pozyskiwanie przez KZN nieruchomości stanowiących własność lub oddanych w użytkowanie wieczyste przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa. Projekt nowelizacji ustawy o KZN został przyjęty we wtorek przez rząd.

"Zależy nam na tym, żeby ta ustawa (o KZN - red.) po skierowaniu do Sejmu została jak najszybciej przeprowadzona przez proces legislacyjny i żebyśmy z tych gruntów, które są w dyspozycji spółek, mogli jeszcze w tym roku skorzystać na cele mieszkaniowe, na cele realizacji programu Mieszkanie plus"

- powiedział Kwieciński.

"Decyzja Rady Ministrów umożliwi nam nie tylko usprawnienie samych procesów związanych z realizacją programu Mieszkanie plus, ale przede wszystkim pomoże nam w dostępie do gruntów, nieruchomości, które są w dyspozycji wielu spółek Skarbu Państwa"

- dodał.

Minister poinformował, że zmiany pozwolą też, na to, żeby KZN mógł tworzyć specjalne spółki z innymi podmiotami niż tylko samorządy, w celu realizacji projektów mieszkaniowych. Zaznaczył jednocześnie, że będą to podmioty kontrolowane bezpośrednio lub pośrednio przez Skarb Państwa lub państwowe osoby prawne.

Powiedział też, że na koniec tego roku ma być w budowie 100 tys. mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus.

Minister Jerzy Kwieciński w rozmowie z portalem Niezalezna.pl powiedział, że zmiana w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości pozwoli na lepsze zagospodarowanie aktywów, w tym przypadku nieruchomości, które są w gestii państwa.

"Chodzi o nieruchomości, które posiadają różne podmioty prawne, szczególnie spółki skarbu Państwa, które mogą być wykorzystane na rzecz budownictwa mieszkaniowego"

- wyjaśnił Jerzy Kwieciński.

"Nie ukrywamy, że myślimy o nieruchomościach KOWR-u i Agencji Mienia Wojskowego. Analiza, którą wcześniej przeprowadziliśmy mówi, że są tam tereny, które mogą być wykorzystane na budownictwo mieszkaniowe"

- dodał minister.

Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń wskazał, że zmieniono ramy programu, aby budować w sposób skuteczny i na odpowiednią skalę.

"Dzisiaj mogę powiedzieć, że to co mamy, to jest ok. 500 mieszkań, które już oddaliśmy. 1000 w tej chwili budujemy 15 tys. mieszkań To są mieszkania po decyzjach inwestycyjnych, czyli mają pełne finansowanie"

- mówił wiceminister.

"Kolejne 15 tys. mieszkań oczekuje na decyzje TFI, a ok. 27 tys. mieszkań złożymy w pierwszej połowie tego roku do realizacji, a po nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości jesteśmy w stanie dołożyć w drugiej połowie roku lokalizacje na ok 60 tys. mieszkań"

- dodał.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Niemiecki prezydent nie chce debaty na temat reparacji dla Polski. Jak to wytłumaczył?

Frank-Walter Steinmeier / Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

  

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w opublikowanym dziś wywiadzie dla włoskiego dziennika "Corriere della Sera" powiedział, że jest przeciwny prowadzeniu debaty na temat odszkodowań dla Polski za szkody poniesione przez nią podczas II wojny światowej. Z jakich powodów? Nie chce patrzeć wstecz...

Odpowiadając na pytanie dotyczące dyskusji w Polsce na temat odszkodowań od Niemiec, Steinmeier wyraził nadzieję, że oba kraje będą mogły "podążać drogą" pojednania zwróconą ku przyszłości, "nie gubiąc się w debacie na temat reparacji, zwróconej wstecz".

Steinmeier, który jutro będzie przebywał z wizytą we Włoszech, wyraził też opinię, że "nie ma pozytywnej przyszłości bez konfrontacji z przeszłością".

Prezydent Niemiec podkreślił, że właśnie z tego powodu uczestniczy w tym okresie w uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, w ramach których był pod koniec sierpnia w miejscu masakry ludności cywilnej dokonanej przez SS i Wehrmacht w Toskanii w sierpniu 1944 roku.

"Chcę pokazać, że nasz udział we wspólnych uroczystościach jest dla mnie czymś więcej niż uznaniem winy niemieckiej. To przede wszystkim pragnienie zwrócenia ku przyszłości drogi pojednania, jaką kroczą wspólnie Niemcy i Włochy"

- dodał Steinmeier w wywiadzie dla włoskiego dziennika.

Następnie stwierdził, że "to jest właściwy sposób zmierzenia się z przeszłością: nie postrzegać jej za zamkniętą, ale jako wspólną odpowiedzialność za lepszą przyszłość".

"Mam nadzieję, że będziemy mogli podążać tą drogą także z Polską, nie gubiąc się w debacie na temat reparacji, zwróconej wstecz. To moje wielkie pragnienie i w tym duchu wypowiadałem się w przeszłości podczas moich rozmów w Polsce: podążać drogą pojednania podjętą z trudem i bólem przez pokolenia przed nami"

- powiedział Steinmeier.

Niemiecki prezydent zastrzegł, że "nie oznacza to zapominania o przeszłości, ale przyznanie się do niemieckich win i świadomość odpowiedzialności". Steinmeier zadeklarował też, że z Polską Niemcy chcą pracować nad wspólną przyszłością "w ramach relacji dobrego sąsiedztwa, zwłaszcza w optyce wspólnej europejskiej przyszłości".

Jego zdaniem uczyniono już "wiele postępów na tej drodze".

Polskie władze wielokrotnie w ostatnim czasie zapowiadały, że będą się domagać od Niemiec reparacji wojennych, gdyż, jak wyjaśniano, sprawa ta nie została po II wojnie światowej w należyty sposób załatwiona. Niemiecki rząd stoi na stanowisku, że z punktu widzenia Berlina sprawa reparacji jest zamknięta.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl