Nowy impuls dla programu „Mieszkanie plus”. Do końca roku w budowie ma być 100 tys. mieszkań! WIDEO

Jerzy Kwiecinski / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Minister Jerzy Kwieciński w rozmowie z portalem Niezalezna.pl powiedział, że zmiana w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości pozwoli na lepsze zagospodarowanie aktywów, w tym przypadku nieruchomości, które są w gestii państwa. Na koniec tego roku ma być w budowie 100 tys. mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus.

Nowelizacja ma umożliwić pozyskiwanie przez KZN nieruchomości stanowiących własność lub oddanych w użytkowanie wieczyste przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa. Projekt nowelizacji ustawy o KZN został przyjęty we wtorek przez rząd.

"Zależy nam na tym, żeby ta ustawa (o KZN - red.) po skierowaniu do Sejmu została jak najszybciej przeprowadzona przez proces legislacyjny i żebyśmy z tych gruntów, które są w dyspozycji spółek, mogli jeszcze w tym roku skorzystać na cele mieszkaniowe, na cele realizacji programu Mieszkanie plus"

- powiedział Kwieciński.

"Decyzja Rady Ministrów umożliwi nam nie tylko usprawnienie samych procesów związanych z realizacją programu Mieszkanie plus, ale przede wszystkim pomoże nam w dostępie do gruntów, nieruchomości, które są w dyspozycji wielu spółek Skarbu Państwa"

- dodał.

Minister poinformował, że zmiany pozwolą też, na to, żeby KZN mógł tworzyć specjalne spółki z innymi podmiotami niż tylko samorządy, w celu realizacji projektów mieszkaniowych. Zaznaczył jednocześnie, że będą to podmioty kontrolowane bezpośrednio lub pośrednio przez Skarb Państwa lub państwowe osoby prawne.

Powiedział też, że na koniec tego roku ma być w budowie 100 tys. mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus.

Minister Jerzy Kwieciński w rozmowie z portalem Niezalezna.pl powiedział, że zmiana w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości pozwoli na lepsze zagospodarowanie aktywów, w tym przypadku nieruchomości, które są w gestii państwa.

"Chodzi o nieruchomości, które posiadają różne podmioty prawne, szczególnie spółki skarbu Państwa, które mogą być wykorzystane na rzecz budownictwa mieszkaniowego"

- wyjaśnił Jerzy Kwieciński.

"Nie ukrywamy, że myślimy o nieruchomościach KOWR-u i Agencji Mienia Wojskowego. Analiza, którą wcześniej przeprowadziliśmy mówi, że są tam tereny, które mogą być wykorzystane na budownictwo mieszkaniowe"

- dodał minister.

Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń wskazał, że zmieniono ramy programu, aby budować w sposób skuteczny i na odpowiednią skalę.

"Dzisiaj mogę powiedzieć, że to co mamy, to jest ok. 500 mieszkań, które już oddaliśmy. 1000 w tej chwili budujemy 15 tys. mieszkań To są mieszkania po decyzjach inwestycyjnych, czyli mają pełne finansowanie"

- mówił wiceminister.

"Kolejne 15 tys. mieszkań oczekuje na decyzje TFI, a ok. 27 tys. mieszkań złożymy w pierwszej połowie tego roku do realizacji, a po nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości jesteśmy w stanie dołożyć w drugiej połowie roku lokalizacje na ok 60 tys. mieszkań"

- dodał.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

75 lat Kongresu Polonii Amerykańskiej

/ Tomasz Hamrat / Gazeta Polska

  

"Jestem pełen głębokiego uznania dla roli jaką odgrywa Kongres Polonii Amerykańskiej w integrowaniu środowisk polonijnych w Stanach Zjednoczonych" - powiedział minister Adam Kwiatkowski w Chicago, podczas gali 75-lecia Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Chicago w czwartek, o 19:00 czasu lokalnego minister Adam Kwiatkowski odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do członków Kongresu Polonii Amerykańskiej. Mówił o znaczeniu Polonii w USA i podziękował członkom KPA za pracę dla dobra ojczyzny.

Jestem pełen głębokiego uznania dla roli jaką odgrywa Kongres Polonii Amerykańskiej w integrowaniu środowisk polonijnych w Stanach Zjednoczonych. Z okazji tego pięknego jubileuszu pragnę złożyć Państwu gratulacje i najlepsze życzenia. W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej dziękuje za to, co członkowie Kongresu na przestrzeni kilku pokoleń uczynili dla kultywowania idei polskiej niepodległości oraz umacniania dobrego imienia Polaków

- powiedział minister Kwiatkowski.

Prezes KPA Frank Spula w swoim przemówieniu podziękował gościom za przybycie oraz nawiązał do długoletniej historii i tradycji Kongresu. Czasy się zmieniają jednak misja KPA pozostaje taka sama. Prezes wierzy, że Kongres jest w stanie dostosowywać się do nowych wyzwań oraz zmieniających się potrzeb Polonii.

Razem działamy dla dobra Polonii oraz Polski, kraju z którego pochodzimy i skąd przybyli nasi przodkowie

-  powiedział Spula.

Przemówienie wygłosił także generał Michael Zerbonia. Mówił o roli Polski i polskich żołnierzy w NATO. Generał Zerbonia brał udział w operacjach wojennych w Iraku oraz w Afganistanie.

Należy podkreślić ważność sojuszu polsko-amerykańskiego dla bezpieczeństwa Polski oraz USA. Żołnierze amerykańscy i polscy bardzo dobrze ze sobą współpracują

-  powiedział Zerbonia.

W bankiecie brało udział ponad 150 gości z Polski i USA, sala była wypełniona po brzegi. Obecni byli przedstawiciele organizacji z Polski m.in. Hanna Gałązka, wiceprezes "Wspólnoty Polskiej", która odczytała list od prezesa Dariusza Bonisławskiego. Swoje gratulacje oraz życzenia przekazali także politycy amerykańscy i członkowie parlamentu, między innymi Daniel Lipinski, przedstawiciel stanu Illinois w Waszyngtonie. Lipinski podkreślił, że ten jubileusz jest ważny także dlatego, że w tym roku jest rocznica 100-lecia relacji dyplomatycznych pomiędzy USA i Polską. "KPA reprezentuje w USA 10 milionów Amerykanów, którzy mają polskie korzenie", powiedział Lipinski. Senator Kristen Gillibrand z Nowego Yorku przekazując gratulacje stwierdziła, że KPA spełnia wielką rolę w szerzeniu informacji o kulturze i historii Polski. 

Kongres Polonii Amerykańskiej powstał w 1944 podczas wiecu w Buffalo, podczas którego było obecnych 2500 delegatów z różnych organizacji polonijnych. Kongres od samego początku istnienia był zaangażowany w pomoc w odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości oraz umacnianiu dobrych stosunków z USA, począwszy od 1960 roku, kiedy to prezydent USA Dwight Eisenhower spotkał się z przedstawicielami KPA w Chicago.

Senator John Kennedy także przemawiał podczas tamtego zjazdu. W 1984 prezydent Ronald Reagan spotkał się z liderami Kongresu podczas obchodów 40-lecia wybuchu Powstania Warszawskiego. Z kolei prezydent Donald Trump spotkał się z Prezesem Frankiem Spulą oraz przedstawicielami KPA w Chicago w 2016 roku, podczas swojej kampanii prezydenckiej.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl