Z biegiem rzeki - przyrodnicze piękno wodnych obszarów

zimorodek / timoschluter

  

Polska natura jest wyjątkowa, warto poznać rzadkie gatunki roślin i zwierząt żyjących na terenie województwa świętokrzyskiego.

Przykłady bogactwa fauny i flory. 

Głowacz białopłetwy, żyje w rwących potokach z czystą, dobrze natlenioną wodą, rzekach i jeziorach z kamiennym lub żwirowo-kamiennym dnem. Prowadzi przydenny tryb życia. Większość czasu spędza schowany pod kamieniami. Jest bardzo czuły na zanieczyszczenie wody i spadki zawartości tlenu. Jego obecność wskazuje na dobrą jakość wody jest gatunkiem wskaźnikowy.

Skójka grubo skorupowa, gatunek słodkowodnego małża,  wrażliwy na zanieczyszczenie i przekształcanie siedlisk,  jego liczebność maleje. Uznany za gatunek zagrożony.

Gąbki słodkowodne, odżywiają się głównie najdrobniejszymi organizmami planktonowymi, odfiltrowując je z wody. Gąbki występują w różnych typach wód w całej Polsce, zwykle na małych głębokościach; zimę przeżywają w postaci tzw. pąków zimowych. Kolor gąbki jak i kształt może być bardzo różny, zależy od czystości wody, zaczynając od zielonego przez żółty do brązowego.

Zimorodek, to ptak wyjątkowy choćby ze względu na piękne ubarwienie i charakterystyczny sposób zdobywania pokarmu. Niewielkich rozmiarów (długość ciała: 16-18 cm). Jeden z najbarwniejszych naszych ptaków. Wierzch ciała niebieskozielony z turkusowym grzbietem i ogonem. Spód ciała i policzki rdzawobrązowe a gardło białe. Ma nieproporcjonalnie długi i mocny dziób oraz bardzo krótkie nogi i ogon. Mimo swego jaskrawego ubarwienia niełatwo go zauważyć gdy w bezruchu czatuje na zdobycz. Łowi ryby i wodne owady rzucając się do wody. Swoim nieproporcjonalnie wielkim dziobem wyławia małe rybki.
Lata szybkim, prostoliniowym lotem, zwykle nisko nad wodą, odzywając się wysokim przenikliwym głosem. Żyje przy czystych rzekach i strumieniach, brzegach jezior i stawów. Zimą pojawiają się nad niezamarzniętymi jeszcze wodami.
Gniazda zakłada w norach o długości ok. 1 m, zakończonych komorą lęgową. Znosi 6-8 białych jaj. Okres wysiadywania to 18-21 dni. Młode uzyskują lotność po 23-27 dniach. Poza sezonem lęgowym żyje samotnie, nie lubi dzielić się swoim łowiskiem. Ocenia się, że w Polsce żyje 2,5 – 6 tysięcy par zimorodków. 

Film z „Z biegiem rzeki”przedstawia walory przyrodnicze wodnych obszarów Natura 2000 w województwie świętokrzyskim.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wybuch gazu w Kaliszu! "Mamy do czynienia z katastrofą budowlaną"

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

W domu jednorodzinnym przy ul. Romańskiej w Kaliszu doszło dziś po godz. 15.00 do wybuchu gazu. - 47-letni mężczyzna doznał poparzeń twarzy i rąk, został przewieziony do szpitala - poinformował rzecznik prasowy kaliskiego szpitala Paweł Gawroński.

W czasie eksplozji w domu był 47-letni mężczyzna, który opuścił gruzowisko o własnych siłach. Jego 9-letnia córka i żona przebywały na podwórku.

Na miejsce przyjechały straż pożarna i pogotowie. Jak poinformował rzecznik prasowy kaliskiego szpitala Paweł Gawroński, 47-latek doznał poparzeń twarzy i rąk. Został przewieziony do szpitala.

Przyczyną wybuchu było prawdopodobnie rozszczelnienie butli z gazem.

- Mamy do czynienia z katastrofą budowlaną. Zawaleniu uległ częściowo budynek jednokondygnacyjny

– powiedział dowódca akcji ratowniczej mł. kpt. Tomasz Sobczak z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu.

W budynku trwał remont. Mieszkańcy sąsiednich domów na czas działania służb ratunkowych zostali ewakuowani.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl