Z biegiem rzeki - przyrodnicze piękno wodnych obszarów

zimorodek / timoschluter

  

Polska natura jest wyjątkowa, warto poznać rzadkie gatunki roślin i zwierząt żyjących na terenie województwa świętokrzyskiego.

Przykłady bogactwa fauny i flory. 

Głowacz białopłetwy, żyje w rwących potokach z czystą, dobrze natlenioną wodą, rzekach i jeziorach z kamiennym lub żwirowo-kamiennym dnem. Prowadzi przydenny tryb życia. Większość czasu spędza schowany pod kamieniami. Jest bardzo czuły na zanieczyszczenie wody i spadki zawartości tlenu. Jego obecność wskazuje na dobrą jakość wody jest gatunkiem wskaźnikowy.

Skójka grubo skorupowa, gatunek słodkowodnego małża,  wrażliwy na zanieczyszczenie i przekształcanie siedlisk,  jego liczebność maleje. Uznany za gatunek zagrożony.

Gąbki słodkowodne, odżywiają się głównie najdrobniejszymi organizmami planktonowymi, odfiltrowując je z wody. Gąbki występują w różnych typach wód w całej Polsce, zwykle na małych głębokościach; zimę przeżywają w postaci tzw. pąków zimowych. Kolor gąbki jak i kształt może być bardzo różny, zależy od czystości wody, zaczynając od zielonego przez żółty do brązowego.

Zimorodek, to ptak wyjątkowy choćby ze względu na piękne ubarwienie i charakterystyczny sposób zdobywania pokarmu. Niewielkich rozmiarów (długość ciała: 16-18 cm). Jeden z najbarwniejszych naszych ptaków. Wierzch ciała niebieskozielony z turkusowym grzbietem i ogonem. Spód ciała i policzki rdzawobrązowe a gardło białe. Ma nieproporcjonalnie długi i mocny dziób oraz bardzo krótkie nogi i ogon. Mimo swego jaskrawego ubarwienia niełatwo go zauważyć gdy w bezruchu czatuje na zdobycz. Łowi ryby i wodne owady rzucając się do wody. Swoim nieproporcjonalnie wielkim dziobem wyławia małe rybki.
Lata szybkim, prostoliniowym lotem, zwykle nisko nad wodą, odzywając się wysokim przenikliwym głosem. Żyje przy czystych rzekach i strumieniach, brzegach jezior i stawów. Zimą pojawiają się nad niezamarzniętymi jeszcze wodami.
Gniazda zakłada w norach o długości ok. 1 m, zakończonych komorą lęgową. Znosi 6-8 białych jaj. Okres wysiadywania to 18-21 dni. Młode uzyskują lotność po 23-27 dniach. Poza sezonem lęgowym żyje samotnie, nie lubi dzielić się swoim łowiskiem. Ocenia się, że w Polsce żyje 2,5 – 6 tysięcy par zimorodków. 

Film z „Z biegiem rzeki”przedstawia walory przyrodnicze wodnych obszarów Natura 2000 w województwie świętokrzyskim.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Setki interwencji strażaków. Tysiące odbiorców bez prądu

zdjęcie ilustracyjne / fot. Piotr Łuczuk/niezalezna.pl

  

Państwowa Straż Pożarna odnotowała 516 wyjazdów w związku z sytuacją pogodową - poinformował we wtorek wieczorem zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz. Dane dotyczą statystyk do godziny 21:00.

Najwięcej wyjazdów straż odnotowała w woj. mazowieckim - 102, zachodniopomorskim - 79 i dolnośląskim - 61. Bez prądu wieczorem pozostawało 2,6 tys. odbiorców (najwięcej w woj. łódzkim - 1430 i podlaskim - 730).

We wtorek IMiGW objął ostrzeżeniami przed silnym wiatrem cały kraj. Dla Podkarpacia, Małopolski i terenów nad Bałtykiem instytucja wydała ostrzeżenie drugiego stopnia przed wiatrem, który może tam w porywach osiągnąć prędkość 90 km/h. Na Bałtyku utrzymuje się sztormowa pogoda.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl