Premiera filmu "Miłość i Miłosierdzie" w Wilnie

"Miłość i Miłosierdzie" od 29 marca w kinach / fot. mat.pras.

  

Na trzy dni przed polską premiera filmu Michała Kondrata „Miłość i Miłosierdzie”, opowiadającego o Bożym Miłosierdziu i św. siostrze Faustynie, we wtorek w Wilnie odbyła się litewska premiera tego obrazu.

W wileńskim pokazie, organizatorami którego był m.in. Instytut Polski w Wilnie i samorząd miasta Wilna, wzięli udział mer stolicy Remigijus Szimaszius, arcybiskup wileński Gintaras Gruszas, reżyser Michał Kondrat oraz odtwórca roli bł. ks. Michała Sopoćki, Maciej Małysa.

Wilno jest trzecim miejscem na świecie, po Panamie oraz Watykanie, w którym prezentowany jest nowy film o siostrze Faustynie

- powiedział dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Marcin Łapczyński. Zaznaczył, że Wilno nieprzypadkowo zostało wybrane na premierowy pokaz. 

To właśnie w Wilnie siostra Faustyna spotkała swojego powiernika ks. Michała Sopoćkę i to tutaj powstał słynny obraz Miłosierdzia Bożego Eugeniusza Kazimirowskiego, wzorowany na wskazówkach siostry

 - powiedział Łapczyński. Podkreślił, że „organizując premierę filmu na Litwie, Instytut Polski chce przypomnieć tę niezwykłą historię, która łączy Polaków i Litwinów”.

Michał Kondrat zaznaczył, że pokazy filmu w Panamie i Watykanie były organizowane dla dziennikarzy i przedstawicieli kościoła.

Tutaj w Wilnie jest tak naprawdę pierwsza na świecie premiera publiczna. (...)Tutaj zaczynamy szeroką dystrybucję filmu ponieważ to tutaj w Wilnie wszystko się zaczęło

- powiedział Kondrat.

Reżyser poinformował, że uroczysta premiera w Warszawie pod patronatem prezydenta RP odbędzie się w środę, a od piątku film będzie wyświetlany w prawie 300 kinach Polski.

W kwietniu i maju obraz wejdzie do kin 12 krajów w Europie, później będzie wyświetlamy w USA, Ameryce Południowej, na Filipinach i w Korei Południowej. W tej chwili przewidziane są pokazy w 36 krajach świata.

Ciesze się, że ludzie na całym świecie będą mogli poznać tę niezwykłą misję siostry Faustyny i potęgę kultu Bożego Miłosierdzia i dowiedzą się, że to tutaj (w Wilnie) jest oryginał obrazu Jezu Ufam Tobie

 - powiedział Michał Kondrat.

Fabularyzowany dokument „Miłość i Miłosierdzie” przybliża historię siostry Faustyny Kowalskiej – polskiej zakonnicy, mistyczki i wizjonerki uznanej za świętą przez papieża Jana Pawła II i ogłoszonej w styczniu tego roku przez Konfederację Kobiet RP Polką Stulecia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier o reakcji Konfederacji na rosyjską propagandę. "Prawda została w dużym stopniu obnażona"

Mateusz Morawiecki / screen z TVP Info

  

Dlaczego Rosja bezpardonowo atakuje Polskę, fałszując przy tym historię? I jak mają się do tego stanowiska polityków Lewicy czy Konfederacji? O to pytany był w dzisiejszym wywiadzie premier Mateusz Morawiecki. - To jest ta prawda, która została w dużym stopniu obnażona - mówił.

W ostatnim czasie Polska staje się obiektem propagandowych ataków ze strony Rosji. Premier Mateusz Morawiecki został zapytany w "Gościu Wiadomości", dlaczego tak się dzieje. Jaki cel ma Rosja?

- Dlatego, żeby w jasnym świetle przedstawić swoje działania sprzed wybuchu II wojny światowej, a jednocześnie skłócić partnerów w Europie. Dlatego jestem wdzięczny Komisji Europejskiej, pani komisarz Jourovej, która w jednoznaczny sposób określiła kto ponosi winę za wybuch II wojny światowej. Myślę, że Rosja i wielu naszych partnerów, obserwując w jaki sposób poprawiamy zaniedbania w polityce historycznej naszych poprzedników, są w ogromnym zaskoczeniu, że w tak krótkim okresie udało nam się zmienić postrzeganie Polski

- odpowiedział. 

- Polska ma bohaterskie karty historii, powinniśmy być z nich dumni, nie damy panu Putinowi fałszować historii

- zadeklarował stanowczo. 

Mimo wszystko, zdarzają się również w naszym kraju tacy politycy, którzy uważają, że Rosja była naszym wyzwolicielem spod hitlerowskiej okupacji. 

- Mówią o tym politycy Lewicy, czyli partii, która wywodzi się z PZPR, z partii komunistycznej, odpowiedzialnej w latach 40. i 50. za zbrodnie sądowe, nigdy nie rozliczone przez system sprawiedliwości w Polsce czy III RP. To, że oni tak mówią, to nie jest to dla mnie wielkie zaskoczenie. Proszę zwrócić uwagę, jak w ostatnich tygodniach zamilkli albo dziwnie komentują to, co się dzieje, politycy Konfederacji. To potwierdza ich związki w dużym stopniu właśnie z Rosją. To jest ta prawda, która została w dużym stopniu obnażona 

- stwierdził Mateusz Morawiecki. 

- Prawdziwi patrioci bronią Polski, jej dobrego imienia. My zawsze będziemy bronili dobrego imienia Polski

- podsumował. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts