„O godne życie osób z niepełnosprawnościami” – pod takim hasłem odbędzie się manifestacja części środowiska osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami, którą zaplanowano na 23 maja br. Inicjatorami tego wydarzenia są osoby znane z ubiegłorocznego protestu, zorganizowanego w Sejmie. Co ciekawe, ma ona być odpowiedzią na propozycje PiS zawarte w piątce Kaczyńskiego.

Słyszeliśmy, że państwo zbankrutuje, jeżeli niepełnosprawni dostaną dodatek, przed wyborami pieniądze w budżecie się znalazły. W piątce Kaczyńskiego nie znalazły się pieniądze dla najsłabszej grupy. Mamy kilka gorzkich słów do powiedzenia panu prezydentowi, bo on wlał wiele nadziei w nasze serca, choć później nic się nie wydarzyło. Później ruszymy przed kancelarię premiera, będziemy mówili, jak zostaliśmy potraktowani, przedstawimy nasze postulaty. Następnie ruszymy przed Sejm, do którego mamy zakaz wejścia, tam zakończymy manifestację dużą konferencją
- powiedziała Iwona Hartwich, cytowana przez portal Rmf24.pl.

Dodała również, że w wydarzeniu może wziąć udział nawet 2 tys. osób.

Interesująca jest data wybrana na protest, gdyż odbędzie się on prawie trzy miesiące po zaprezentowaniu piątki Kaczyńskiego, a także trzy dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Przypomnijmy, że w zeszłym roku m.in. liderka protestu Iwona Hartwich wielokrotnie podkreślała, że nie jest on organizowany z powodów politycznych. Tymczasem po jego zakończeniu jej syn Jakub wystartował w wyborach samorządowych z list Koalicji Obywatelskiej, otrzymując mandat radnego Torunia. Z kolei sama pani Hartwich aktywnie uczestniczyła w wydarzeniach politycznych organizowanych przez przedstawicieli opozycji.

Warto zwrócić również uwagę, że organizatorzy majowej manifestacji pomijają to, że rząd zaproponował ich środowiskom tzw. dziesiątkę dla osób niepełnosprawnych. W niej zawarte są m.in. dofinansowanie do wynajęcia i przystosowania mieszkania dla osoby lub rodziny z osobą niepełnosprawną, utworzenie centrów opiekuńczo-mieszkalnych, rozszerzenie usług pielęgnacyjnych, a także pomoc finansowa dla samorządów organizujących opiekę dla osób z niepełnosprawnościami.

O komentarz do całej sytuacji poprosiliśmy minister Elżbietę Rafalską.

Absolutnie nie chcę oceniać, czy zapowiedziana manifestacja będzie miała charakter polityczny. Od czasu zeszłorocznego protestu resort rodziny pracy i polityki społecznej zwielokrotnił wysiłki, aby sytuacja osób niepełnosprawnych się poprawiła. Wprowadziliśmy wiele udogodnień, powołaliśmy Fundusz Solidarnościowy, przygotowany został dziesięciopunktowy program, nad którym pracowały również inne resorty. Sukcesywnie wdrażamy kolejne rozwiązania, które mają pomagać tym osobom.
- mówi „Codziennej” minister Rafalska.

Dodaje również, że ma obawy, iż informacja o projektach przygotowywanych przez resort rodziny pracy i polityki społecznej nie dociera do wszystkich lub jest pomijana.

Cały czas się spotykamy z tymi środowiskami. Proszę pamiętać, że pani Hartwich nie reprezentuje wszystkich osób niepełnosprawnych. Nie mogę się również zgodzić z argumentem, że to środowisko nic nie otrzyma z piątki Kaczyńskiego. Wprowadzone zostało 500+ na pierwsze dziecko, wypłacona zostanie również trzynasta emerytura i renta.
- podkreśliła szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.