Szydło o kulisach rozmów z nauczycielami

zdjęcie ilustracyjne / giovannacco; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Na antenie TVP wicepremier Beata Szydło mówiła, że „dopóki rozmowy trwają, dopóty jest szansa na porozumienie”, zastrzegła jednak, że „musi być wola porozumienia z obydwu stron”. Uchylając rąbka tajemnicy na temat negocjacji z nauczycielami, wicepremier Szydło poinformowała, że otrzymała od związkowców materiały dotyczące ich oczekiwań. Jak się okazuje, teraz rząd przygotowuje swoje propozycje, a strony wrócą do rozmów 1 kwietnia.

Beata Szydło podkreśliła, że podwyżki dla nauczycieli są realizowane i przypominała, iż pierwszą podwyżkę przyznano im od kwietnia 2018 r., drugą – od stycznia 2019 r. Trzecią podwyżkę nauczyciele mają otrzymać – zgodnie z projektem nowelizacji ustawy Karta nauczyciela, który trafił na początku marca do konsultacji – we wrześniu 2019 r.; pierwotnie trzecią podwyżkę nauczyciele mieli dostać styczniu 2020 r.

Chcemy podnosić wynagrodzenia nauczycieli, bo zdajemy sobie sprawę, że są zbyt niskie (…) ale robimy to sukcesywnie i w ramach możliwości. Nie stać w tej chwili budżetu na to, żeby 17 mld, bo tyle by to mniej więcej wyniosło, dodatkowo wyłożyć.
- mówił wicepremier Beata Szydło.

Jednocześnie poinformowała, że rząd będzie przygotowywał kolejne propozycje.

Chcemy zaproponować inne rozwiązania poza podwyżką. (…) Wierzę, że się porozumiemy. W tej chwili priorytetem i najważniejszą sprawą są egzaminy uczniów.
- oświadczyła.

Wicepremier Beata Szydło po raz kolejny zapewniła, że egzaminy się odbędą.

Jesteśmy na to przygotowani.
- zapewniła.

Negocjacje, jak mówiła, polegają na tym, że dwie strony muszą chcieć ze sobą się porozumieć. Pytana, czy widzi wolę porozumienia ze strony prezesa ZNP Sławomira Broniarza, stwierdziła, że ma „wrażenie, że pan Broniarz czasami jest bardziej politykiem niż szefem związku”.

Jego wystąpienia z politykami PO i na różnych innych gremiach politycznych są powszechnie znane. Nie zapominajmy, że pan Broniarz ma w tym roku wybory, swoje związkowe. Mówił, że od 24 lat jest szefem związku; w roku będzie ubiegał się o reelekcję. A jego słowa, że związki mają oręż i mogą promocją uczniów obnażyły jego intencje. Mimo że przeprosił, wiele osób się zastanowiło, jaka jest rzeczywista intencja tego strajku.
- mówiła wicepremier Szydło.

Jednocześnie Beata Szydło poinformowała, o otrzymaniu dzisiaj od związkowców szczegółowych informacji na temat stanowisk poszczególnych podmiotów.

Ja i pani minister Anna Zalewska otrzymałyśmy dzisiaj informacje na temat stanowisk związków. Wczoraj była dość spora rozbieżność pomiędzy związkami. Postawiliśmy kilka pytań, poprosiliśmy o doprecyzowanie. Te materiały dzisiaj do nas wpłynęły. W tej chwili przygotowujemy swoje propozycje. W poniedziałek będziemy rozmawiać. Wierzę w to, że dorośli nie będą chcieli grać losem uczniów, że się porozumiemy. My chcemy rozmów, chcemy debaty, chcemy się dogadać.
- tłumaczyła Beata Szydło.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Groźny pożar w zakładach zbrojeniowych, produkujących rakiety i pociski międzykontynentalne

Zdjęcie ilustracyjne / flickr.com/Arcadiuš/CC BY-SA 2.0

  

Na terenie zakładów budowy maszyn Krasmasz w Krasnojarsku, jednego z najważniejszych w Rosji zakładów przemysłu obronnego, wybuchł pożar - podały dzisiaj media. Państwowy koncern Roskosmos zapewnił, że ogień nie zagraża głównym budynkom i instalacjom.

Nie ma informacji o osobach poszkodowanych w wyniku pożaru. Ogień objął powierzchnię 5 tys. metrów kwadratowych. W pięciostopniowej skali określającej stopień trudności pożaru nadano mu stopień czwarty.

Według mediów w płonącym obiekcie zawalił się dach. Przedstawiciel Roskosmosu powiedział, że pożar objął właśnie dach jednego z obiektów - budynku magazynowego. Główne budynki i instalacje zakładów nie są zagrożone - dodał przedstawiciel koncernu.

Krasmasz produkuje uzbrojenie i amunicję. Obecnie jego głównym programem jest opanowanie produkcji nowego ciężkiego pocisku międzykontynentalnego Sarmat, który jest na etapie prób. Krasmasz produkuje także rakiety balistyczne Siniewa i elementy bloków rakiet nośnych Zenit i Proton. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl